این گزارش نشان می دهد در همه بازارها از بازار های مالی گرفته تا خدمات مراقبت های بهداشتی و یا حتی بازارهای هنری بیش از صد مورد استفاده از بلاک چین شناسایی شده و نتایج قابل توجهی نیز در آنها وجود داشته است. از جمله ی این موارد می توان به ایجاد امکان ذخیره اطلاعات، قطع واسطه ها و هماهنگی بیشتر بین شرکت ها اشاره کرد. همچنین این گزارش اشاره کرد که به طور کلی، بلاک چین، فناوری نوپایی است که شرایطی نسبتا ناپایدار دارد.
در سال های اخیر بودجه مربوط به سرمایه گذاری های بلاک چین رشد چشمگیری داشته به طوریکه در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ حدود ۳٫۹ میلیارد دلار برآورد شده است.   به عنوان مثال کمپانی آی بی ام بیش از ۲۰۰ میلیون دلار را به منظور استفاده از امکانات بلاک چین در زمینه ی سرویس های به اشتراک گذاری اطلاعات برای اینترنت اشیا (IOT) سرمایه گذاری کرده است. همچنین شرکت گوگل نیز از سال ۲۰۱۶ در فرآیند تست کردن سرویس های بلاک چین زمانی که مشغول یافتن توسعه دهنده مناسب برای سیستم ابر گوگل بود با بلاک چین کار کرده است، به طور کلی در صنعت مالی صرفا ۱٫۷ میلیارد دلار در بلاک چین هزینه شده است. در سال ۲۰۱۸، اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۰ بودجه اختصاص یافته توسط بلاک چین را از ۸۳ میلیون یورو به ۳۴۰ میلیون یورو افزایش داد.

ایتن جانکلویتز، از شرکای شرکت، شریدانز، می گوید که انتظار دارد که بنیانگذاران سرمایه گذاری های خطر پذیر کماکان برای بهترین پروژه ها در دسترس باشند و به فعالیت خود ادامه دهند. جانکلویتز همچنین گفت.”در سال ۲۰۱۸، بازار پیشنهادی سکه (ICO) در اتحادیه اروپا به اندازه سال ۲۰۱۷ قوی نبود و من انتظار دارم که این وضعیت تا سال ۲۰۱۹ نیز ادامه داشته باشد”.
“از دیدگاه نظارتی، بر اساس گزارشی که در ویرایش ۲۰۱۹ نشریه Cryptoassets وابسته به مرجع راهبرد امور مالی انگلستان منتشر شد و نیز گزارش نهایی، و همچنین انتشار گزارش مشاوره با کمیسیون اروپا توسط بانکداری اروپا، ما در سال ۲۰۱۹ در موقعیت روشن تری قرار خواهیم داشت.
جانکلویتز اضافه کرده است که: هر دوی این موضوعات قابل توجه هستند. علاوه بر شرایط روشن قانونی موجود ، استفاده از دارایی های رمزنگاری شده در اتحادیه اروپا ، هر دو بین توکن ها یا نشانه های پرداخت، توکن های امنیتی و توکن های ابزاری، تمایز قائل می شوند.
او در ادامه افزود:”این موضوع می تواند به استارت آپ های جدیدی که به دنبال جذب نقدینگی از طریق عرضه اولیه سکه هستند کمک کند تا بتوانند از طریق این فرایند موفقیتی حاصل کنند. همچنین این موضوع مشخص می کند که بر خلاف بسیاری از حوزه های قضایی دیگر، اتحادیه اروپا عرضه اولیه سکه را لزوما مشکل ساز نمی بیند.”
انستی می گوید نسل جدیدی از کیف های پول به عنوان درگاه های فروش برای رمز ارز به وجود آمده و مورد استفاده قرار گرفته اند.
او عقیده دارد که این قضاوت مردم است که امنیت و قابلیت استفاده از رمزنگاری را تعیین می کنند. به گفته ی انستی برای دریافت یک کیف پول رمزنگاری شده در سطح حفاظتی مطلوب و ایجاد قابلیت استفاده مناسب به طوریکه مردم از پول بی شتوانه انتظار دارند ، مجموعه ای از الزامات اساسی شامل مدیریت صحیح کلیدهای خصوصی، فرایند معامله بدون پیش پرداخت و بدون اعتماد پیش فرض و یک رابط یا خط اتصال کاربر پسند، مورد نیاز است.
اما هاندسکا می گوید که معتقد است که رمزنگاری در بسیاری از موارد نسبت به پول فیات سنتی در بسیاری از موارد امن تر است. او همچنین اعلام داشت این موضوع نه تنها به امنیت رمزنگاری در ارز مربوط است، بلکه در خصوص ارائه دهندگان رمزنگاری و احتمال آسیب پذیری آنها در برابر هک شدن بحثی قابل توجه است.   “کاربران با گزینه های زیادی برای نگه داشتن ارز شخصی خود روبرو هستند، و این قابلیت استفاده آن را کاهش داده و ریزش را در این سیستم افزایش می دهد و همچنین احتمال انتخاب و پذیرش توسط افراد را با احتیاط و وسواس بیشتری همراه می کند. بسیاری از افراد با توجه به این محدودیت ها، ارائه دهنده کیف پول مورد نظر خود را انتخاب می کنند.
هاندسکا افزود در برخی موارد، این امنیت در واقع قابلیت استفاده از آن را کاهش داده و باعث ایجاد نیاز به برنامه های دیگر تکمیل کننده می شود تا با استفاده از رمزنگاری مجازی آسان تر و قابل دسترس تر شوند “، کلید قابلیت محل های دسترسی، برای خرید اقلام با ارز خارجی نیز.اضافه شده است. شرکت هایی مانند BitPay گام های بلندی در این زمینه برداشته اند و اجازه می دهند که خرید رمزنگاری شبیه به خرید PayPal، بسیار ملموس و کاربر پسند باشد.
پی‌پل یا پی‌پال یک شرکت آمریکایی است که در زمینه تجارت الکترونیکی و سامانه انتقال وجه الکترونیکی آن فعالیت می‌کند. سامانه پی‌پال پرداخت و انتقال وجه را از طریق اینترنت و به صورت آنی ممکن می‌سازد و جایگزین مناسبی برای شیوه‌های سنتی نقل و انتقال وجه نقد همانند چک و حواله پولی است. پی‌پل یکی از بزرگترین شرکت‌های پرداخت الکترونیکی در سرتاسر جهان است.

انستی می گوید که در سال ۲۰۱۹، قوانین و مقرراتی که ما انتظار داریم احتمال دارد تحولات بیشتری را در مورد اصلاحات انجام شده در سال ۲۰۱۸ رقم بزند. “برای ایالات متحده، قوانین سطح فدرال و ایالتی به طور کلی به این صورت در حال تغییر است تا از این به بعد ارز مجازی را در قوانین جاری به عنوان پول رایج در نظر بگیرند.  با این حال، برخی از دولتها، ارز رمزی یا مجازی را به عنوان پول نقد به حساب می آورند تا قوانین انتقال پولشان را تامین سازند. در همین حال، در سطح فدرال، کمیسیون بورس اوراق بهادار همچنان به دنبال انتقاد و فشار بر این موضوع هستند که رمزنگاری ارزی به عنوان اوراق بها دار در بازارهای مالی به طور رسمی تعریف گردد. این فشار به این منظور ایجاد می شود تا بتوانند بنگاه های عرضه اولیه سکه و رمزهای امنیتی فعلی را با استفاده از همان کانال ها برای مقررات بازار مالی به عنوان یک قاعده اصلی، پایه گذاری کنند.
او در ادامه گفت ” اداره خدمات مالی ایالت نیویورک تا آنجا پیش رفت که برای معامله گران ارز رمزی نیازمند خرید، مجوزی به نام BitLicense به منظور انجام سرویس های مبادله و معاملاتی و یا کیف پول مجازی را ایجاد کرد.” او همچنین افزود:” ما مطمئن نیستیم که چقدر کشش ارائه مجوز در سال ۲۰۱۹ را داشته باشیم چرا که همانطور که میزان استفاده از این مجوز نسبت به گذشته در حال افزایش است،   برخی افراد در زمینه خدمات مبادلاتی استفاده از کیف پول مجازی را ترجیح می دهند و به این دلیل به منظور رهایی از مقررات ایالات متحده مایل به استفاده از این مجوز هستند.

جانکلویتز می گوید زمانی که یک سرمایه گذار اقدام به سرمایه گذاری می کند اگر انگیزه کافی در بازار وجود داشته باشد رونق بهتری در این زمینه به وجود می آید. وی در ادامه بیان داشت “برخی از سرمایه گذاران در زمینه عرضه اولیه سکه به این نتیجه رسیده اند که برخی از تصمیم های قبلی آنها ممکن است به واسطه هیجان کاذب از مسیر منطقی فاصله گرفته باشد. این امر در مورد افراد و موسساتی مانند سرمایه گذاران خطرپذیر که سرمایه گذاری شان بر عرضه اولیه سکه متمرکز شده صدق می کند و احتمال دارد سرمایه گذاری های آن ها تا سال ۲۰۱۸ کاهش یابد. “به طور مشابه، برخی استارت آپ هایی که مشتریان هدف آنها شرکت های بزرگتری هستند به من گفته اند که در بعضی موارد سرمایه گذاری در عرضه اولیه سکه ممکن است مضرات بیشتری نسبت به فوایدش داشته باشد. این کار تا حدی مربوط به عدم قطعیت قوانین قبلی است، اما بیشتر به ریسک اعتباری در تجزیه و تحلیل هزینه-سود شرکت های بزرگ بستگی دارد .
جانکلویتز گفت: ” من انتظار دارم که ترکیبی از سرمایه گذاران زیرک تر و مقررات واضح تر در زمینه ی استفاده از عرضه اولیه سکه برای جمع آوری کمک های مالی در سال ۲۰۱۹ مفید واقع شود. او همچنین افزود: من فکر نمی کنم که در حالی که عرضه اولیه سکه در اتحادیه اروپا سرمایه گذاری تلقی می شود ، سرمایه گذاری در این زمینه بتواند راهی مناسب برای جمع آوری نقدینگی باشد، اما عرضه اولیه سکه زمانی که به درستی انجام شود واقعا فقط گزینه ای مناسب برای تعداد انگشت شماری از شرکت ها محسوب می شود. جانکلویتز افزود:” “عرضه اولیه سکه در معاملات شرکت دارای پیچیدگی هایی است در حالی که باید به گونه ای باشد که موقعیت صادرکنندگان و سرمایه گذاران را در نظر گرفته باشد. همچنین انتظار می رود مقررات واضح تر در اتحادیه اروپا باید این امکان را در سال ۲۰۱۹ فراهم کند.
انستی نیز در این زمینه معتقد است که ناهماهنگی میان قوانین ملی و محلی (در ایالات متحده) تهدیدی جدی برای بی ثباتی مداوم در مورد نحوه تعریف ارز رمزی محسوب می شود و این موضوع را در سال ۲۰۱۹ تهدید می کند. “با این حال، این امر نیز می تواند انگیزه ای برای تجدید نظر در مورد تنظیمات منطقه ای در راستای مسیر مشابه به کشورهای آسیایی باشد که مقررات خود را برای تامین حمایت های مصرف کنندگان به سبکی طراحی کرده اند که به نوآوری ها اجازه شکوفایی می دهد.
هاندسکا می گوید صنعت مایل است که شاهد محیطی شفاف و نظارتی در خصوص ارز رمزی باشد و همچنین مایل است سرمایه گذاری های فزاینده روز به روز آشکارتر شود . همچنین انتظار می رود به طور ایده آل کنگره دستورالعمل هایی را برای این صنعت ایجاد کند. او در این زمینه افزود: باور من این است که کنگره با هم متحد خواهد شد و شفافیت در این صنعت جدید را فراهم خواهد کرد. من بیشتر امیدوارم که کمیسیون بورس اوراق بهادار، تا اواخر سال ۲۰۱۹، دستورالعمل های واضح و کتبی برای عرضه اولیه سکه (ICO)، پیشنهادات رونوشت های امنیتی (STO) و رمزنگاری ارزها داشته باشد و این تنها شفاف سازی فرآیند نظارت است که می تواند به فضای رشد و بالندگی در این عرصه کمک کند، همچنین من معتقدم که لازم است همانطور که تصور می کنید این هماهنگی به طور یکپارچه اتفاق بیفتد.
هم انستی و هم هاندسکا بر این باورند که موفقیت یا شکست بلاک چین صرفاً به مقررات بستگی ندارد. به باور انستی در واقع موفقیت یا شکست در پاسخگویی جامعه به بلاک چین در عمل به نفع کاربران آن است. این امر می تواند شامل یک سیستم راهنمایی به منظور هدایت کاربران باشد، اما تجربه شخصی کاربران از حضور در این فضا و احساس امنیت در آن هنوز جدید و تا حدی ناملموس است و از دیگر سو هم امکان حملات هکرها وجود دارد. هاندسکا نظر سختگیرانه تری دارد. او می گوید موفقیت در این زمینه به میزان تطابق و پذیرش کاربران هم بستگی دارد. او در این باره گفت: هرقدر پذیرش بیشتری از سوی کاربران به وجود بیاید، وضوح بیشتری در مقررات دریافت می کنیم، و این باعث رشد بیشتر می شود،کارایی بلاک چین باید به منظور کاربرد صحیح و بر اساس طبقه کاربر مورد استفاده قرار گیرد، نه تنها به دلیل آن که بر اساس تکنولوژی جدید و شگفت انگیز ساخته شده است.
او همچنین افزود: برای من، موفقیت اینطور تعریف می شود: زمانی که مادربزرگم می تواند یک اپلیکیشن را بر روی تلفن خود دانلود و نصب کند و حتی متوجه بلاک چین در آن نشود در واقع او به خاطر کاری که برنامه انجام می دهد، آن را دانلود کرده است، نه اینکه برنامه چگونه آن کار را انجام می دهد یا اینکه برنامه چگونه تنظیم می شود.

شرایط محیطی

انستی در این زمینه گفت: “یکی از نتایج جالبی که از کاهش ارزش ارز های رمزی تا سال ۲۰۱۸ حاصل شد این است که بر روی تاسیسات معدنی بزرگ بسیار تاثیر گذار بوده است خصوصاً آن دسته از صنایعی که خود را به گونه ای در هزینه های هنگفت غرق کرده و نظرهای زیادی را به خود جلب کردند” . او در ادامه گفت: “آن ها تسهیلات بزرگی در مکان های دور افتاده خریداری کردند که از آن زمان ثابت شده بود و این خدمات ارائه شده برایشان بیش از حد گران تمام شد. در مقابل، معدن های کوچکتر که منابع خود را با هم تجمیع کرده بودند یا ماشین آلات موجودشان را مجددا تأسیس کردند، تاثیر کمتری بر محیط زیست داشتند و هنوز هم در کسب و کار فعال هستند. عملیات استخراج معادن با توجه به نتایج کارآمد این صنعت، هر زمان که در مورد مکان یابی مزارع خود ، هزینه های کم انرژی، محیط زیست خوش خیم و نیز محیط سیاسی پایدار، تصمیم بگیرند جذابیت اقتصادی لازم را دارد. از دیگر سو معادن کوچک تر با مناطقی که انتخاب کرده اند، با موفقیت روبرو شده و لذا تاثیر چندانی بر محیط طبیعی نداشته اند. ”
انستی می گوید محاسبات در مورد چگونگی هزینه معادن بر حسب بیت کوین همچنان مشکل ساز است. متغیرها فقط در اکوسیستم معدن به دلیل سخت افزار متفاوت، تنظیمات متفاوت معدن ها و غیره متفاوت هستند، و همچنین بسیاری از معادن جزئیات مربوط به مصرف انرژی خود را افشا نمی کنند،
“اگر توافقنامه پاریس در مورد تغییرات آب و هوایی بتواند سخت افزار خاصی را برای ارز رمزی معادن تعیین کند و معدن چیان را وادار به پرداخت هزینه های لازم کند، ما می توانیم پایه های محکم تری برای محاسبه اثرات ارز رمزی بر تغییرات آب و هوایی پیدا کنیم. اما، تا آن زمان، این سؤال همچنان ادامه خواهد داشت و تا برآوردهای قابل قبول به دست نیاید این پرسش از بین نمی رود.
جوزف پالانت، بنیانگذار، بنیاد بلاک چین در بیست و چهارمین کنگره ی بنیاد آب و هوا در کتویوت، در کشور لهستان در دسامبر ۲۰۱۸ شرکت کرد و گفت:   یکی از شکست های بزرگ این کنگره این بود که اوضاع بلاک چین را بسیار وخیم تر از هر زمان دیگری کرد. کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد چهارمین کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد درباره تغییر آب و هوا است که به عنوان کنفرانس تغییر آب و هوا نیز شناخته می شود. این مسابقات بین ۲ تا ۱۵ دسامبر ۲۰۱۸ در لهستان برگزار شد. این کنفرانس بر سر قوانینی برای اجرای توافقنامه پاریس در سال ۲۰۱۵ به توافق رسید.)

پالانت در این زمینه گفت: ماده شش این توافقنامه عامل کلیدی برای مبارزه برای آب و هوا است زیرا این بخشی از توافقنامه پاریس است که به همکاری بین المللی در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند. بدون آن، کشورهای سرمایه گذار نمی توانند به اعتبار کربن دسترسی داشته و از تاثیرات سرمایه گذاری های آن برخوردار گردند. همچنین در بسیاری از موارد، این اعتبار یک جنبه کلیدی در مورد بلاک چین و برنامه کسب و کار به حساب می آید. او در ادامه می گوید: بدون توافق در مورد ماده ۶ در این کنگره، جامعه بین المللی قادر به حرکت هماهنگ سازی و همکاری در راستای این مکانیسم اصلی نیست. پالانت همچنین افزود: آن ها باید در ژانویه ۲۰۲۰ آن را به نسخه بیست و پنجم این کنگره ارتقا دهند و در نتیجه، کل حوزه سرمایه گذاری نهادی و خصوصی در اقدامات اقلیمی طی ۱۳ ماه آینده کنار گذاشته خواهد شد.
با توجه به نشانه هایی که در سال ۲۰۲۱ قبل از این ناکامی برای مقررات بین المللی کربن تحت ماده ۶ پیش از تاریخ شروع بود، این موضوع به وضوح مسئله بزرگی بوده است. هاندسکا در این زمینه می گوید که ما باید به آنچه که معدن چیان برای مصارف انرژی انجام می دهند نگاه کنیم. او گفت: آنها به عنوان یک سیستم بانکی بین المللی، سیستم پرداخت و پایگاه داده ناپایدار عمل می کنند. ” به گفته وی   هنگامی که ما به عملکرد و نه صرفا هزینه ها به معادن نگاه می کنیم، می بینیم استفاده از داده های آنها کمتر از شرکت های سنتی در این فضاها است.
با گذشت زمان، من انتظار دارم که مصرف انرژی کاهش یابد تا فرایندهای کارآمدتر و با اولویت بیشتر برای زمین و دیگر منابع انرژی تجدیدپذیر به وجود آید که تبعاتشان نیز بتواند از لحاظ اقتصادی سودمندتر و مفیدتر باشد. هاندسکا در نهایت گفت: “ما می توانیم سیستم مالی تجدیدپذیر ۱۰۰٪ سبز داشته باشیم به طوریکه کمترین افراد را استخدام کرده و هزینه هایی را که برای سیستم های امروزی در رابطه با انرژی، زیرساخت ها و سرمایه انسانی هزینه می کنیم را تغییر دهیم.”

 

 

 

منبع: FORBES
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم  آناهیتا قوامی