من اخیرا با یک دوست مکالمه ای را داشتم که در حال انجام کاری جالب و جذاب می باشد و در حال ایجاد یک تفاوت در جهان می باشد. او به طور به خصوصی در حال کمک کردن به جامعه های آفریقایی – آمریکایی می باشد؛ از گهواره تا کار. بعد از چندین سال تمرکز و کار سخت، او در حال دستیابی به همه ی انواع  بهترین و عالی ترین نتایج اش می باشد، شامل بهبود سطح تحصیلات و سواد آن ها و افزایش میزان فارغ التحصیلی شان می باشد. میزان و درصد بیکاری در جامعه ی او به شدت پایین می باشد و یک مدل برای دیگر شهر ها برای این است که ان ها را دنبال کنند. این موضوع به شدت هیجان انگیز و جالب است. با این حال، زمانی که من از او در ارتباط با اینکه قدرت او از کجا منشا  گرفته است پرسیدم، او نمی خواست که آن اطلاعات را با من به اشتراک بگذارد. چگونه باید باشد؟ به ویژه در ارتباط با هر کار دیگری که او انجام داده است؟ این به دلیل یکی از صفاتی بود که او از دست داده بود. کنجکاوانه، من از او درخواست کردم که به من بگوید که آن صفت و ویژگی چه بوده است. ” یکدلی، Kim، آن صفت یکدلی است. چگونه من می توانم کار خودم را در جهان انجام دهم و هیچ یکدلی و همدلی نداشته باشم “.

با این وجود، من به فشار آوردن بر روی قدرت او ادامه دادم. من کشف کردم که یکی از بالاترین استعداد های او فرد گرایی است.

بر اساس پر فروش ترین کتاب نوشته ی Tom Rath، ” strengths finder 2.0 “، صفت فرد گرایی در شما به معنی :

۱- بر روی کیفیت های خاص و متفاوت بین افراد متمرکز شوید

۲- استایل های متفاوت را در آغوش بگیرید و بپذیرید، انگیزه ها، الگوهای فکری و راه های ساختن ارتباطات.

۳- رویکرد خود را با توجه به نیاز های هر فرد تطبیق دهید.

۴- این را تشخیص دهید که یک تیم زمانی که نقاط قوت و قدرت فردی  هر یک از اعضا تشخیص داده شود، حرکت رو به جلوی بهتری دارد.

اگر شما فرد گرایی هستید، ممکن است از اینکه یکدلی داشته باشید بهتر باشد… بسته به موقعیت. در واقع، در خط کاری دوست من به عنوان یک سازمان دهنده ی اجتماعی، صفت یکدلی درواقع احتمال دارد یک عامل تخریب کننده باشد. چرا؟ بسیاری از افرادی که او به آن ها کمک می کند مسلما در اولین باری که او با آن ها در تماس بود و با آن ها روبه رو می شد حس خوب و عالی نداشتند. بسیاری از آن ها به میزان زیادی آسیب دیده هستند. بنابراین اگر که او بخواهد خود را با احساسات همه ی ان ها همراه سازد و یکدلی را پیشه کند، کار و عملکرد او را به خطر می اندازد و ممکن است نتواند بهترین کار خود را انجام دهد.

بنابراین، در نتیجه ی این قدرت کلیدی فردگرایی، او شاهد هدایایی است که هر فرد بر روی میز او می گذارد و در ادامه دستیابی به پیشرفت و موفقیت. او می تواند هر فرد را در موقعیتی برای موفقیت قرار دهد. با داشتن این موضوع در ذهن، آیا این امر نمی تواند یک قدرت ارزشمند و فوق العاده برای انجام این نوع از کار باشد که او انجام می دهد؟ یک استعداد که حتی بیش تر از یکدلی ارزشمند و تاثیرگذار است؟ زمانی که من با او قدرت فرد گرایی در مسیرش در کارش را با او به اشتراک گذاشتم، سپس او به طور کامل از آن قدردانی خواهد کرد. نه تنها آن، او حتی می توانست حس بدی را که نسبت به صفتی که در واقع او فاقد آن بود را متوقف کند و در ارتباط با قدرتی که داشت صحبت کند تا به کمک آن کارش را انجام دهد و از آن برای افزایش قدرت نفوذ بر آن ها بهره بگیرد.

در واقعیت، دوست من به شدت تنهاست. بسیاری از ما بیشتر بر روی ضعف هایمان متمرکز می شویم به جای اینکه نقاط قوت مان را شناسایی کنیم و بالا ببریم.

در ارتباط با این مساله در زندگی تان فکر کنید : اگر شما بتوانید بر روی جایی که استعداد واقعی تان قرار دارد متمرکز شوید و آن ها را به کار ببندید، شما می توانید این را به زندگی روز مره تان اضافه کنید. شما می توانید قدم به قدم و واژه به واژه در ارتباط با نقاط قوت خود پیش بروید و آن ها را در زندگی خودتان به کار ببرید.

بیان کردن نقاط قوت تان به شما وضوح، اعتماد به نفس و شجاعت می دهد : وضوح بر روی اینکه چگونه بهترین ارتباط را با دیگران برقرار کنید، اعتماد به نفس بالاتر بر روی این که چه چیزی را به کار بگیرید و به دست آورید و شجاعت برای تجربه کردن و امتحان یک چیز جدید – بیش تر از آنچه در گذشته انجام می دادید انجام دهید چرا که احتمالا احساس می کنید که چالش های رو به رو از منبع قدرت و نقاط قوت تان  نشات می گیرند.

هر کسی یک استعداد ویژه و به خصوص دارد، آن چیزی که من اغلب در ارتباط با هر فرد تحت عنوان ” secret sauce ” (چاشنی مخفی ) یاد می کنم. این استعداد ها می تواند کسب و کار و حتی زندگی افراد را به سطوح جدید و کامل تری ارتقا دهد، و این شامل شما نیز می شود. بنابراین به جای اینکه بر کیفیت ها و کارایی هایی که شما فاقد آن ها هستید تمرکز کنید، زمان عمده ی خود را صرف یافتن نقاط قوتی کنید که در لایه های زیرین شما قرار دارد و پنهان شده است، و در انتظار کشف شدن، پرورش داده شدن و رها شدن هستند.

 

 

 

 

 

منبع: فوربس
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم رویا رجایی