شروع کردن و راه اندازی کسب و کار شخصی برای هر فرد هدفی است که شاید بیش تر افراد به دنبال دست یابی و رسیدن به آن باشند. به هر حال، این کار به همان آسانی که در ابتدا و شروع کار به نظر می رسد نمی باشد. در این مسیر ریسک ها و خطرات مالی وجود دارد، علاوه بر این حوادث و مسائلی در این مسیر به وجود می آید که می توانند منجر به به بن بست رسیدن افراد در این راه گردد و برای افرادی که در این زمینه ناآگاه می باشند و آمادگی های لازم را برای رو در رویی با اتفاقات ندارند، مسائل مهمی را به وجود خواهد آورد. اما با وجود ریسک های موجود، بدون داشتن عملکرد های به هم پیوسته و واقعی در این زمینه، تمامی هدف هایی که شما در سر دارید و دنبال می کنید تنها در حد یک رویا در ذهن تان و یا برنامه هایی نیمه کاره باقی خواهند ماند و به جایی نخواهند رسید. بنابراین شما چگونه می خواهید برای رو در رویی با چالش هایی بزرگ تر آماده شوید و برای نحوه ی واکنش نشان دادن به این چالش ها چه تصمیمی دارید؟ برای همین منظور و کمک به فهم و درک بهتر این موضوع، ما از اعضای انجمن کسب و کار فوربس درخواست کردیم تا در این زمینه نکاتی را به ما ارائه دهند و به ما بگویند که کار آفرینان مشتاق برای شروع یک کسب و کار باید به دنبال چه نکاتی باشند تا زمان درست و مناسب را برای شروع کسب و کار شان انتخاب نمایند و تصمیم درستی بگیرند. در این جا نکاتی را که به آن اشاره شده را ارائه می دهیم:

کسب و کار جدید

اعضای انجمن در خصوص موارد بسیاری بحث و تبادل نظر کردند که معتقدند همه ی افراد کار آفرینی که برای شروع یک کسب و کار مشتاق می باشند باید آن ها را در ذهن شان داشته باشند و به کار بگیرند.

۱ – از منتظر ماندن برای یک زمان عالی و فوق العاده دست بردارید

اگر که شما برای انجام هر کاری به دنبال فرا رسیدن یک زمان عالی و فوق العاده هستید، باید در نظر داشته باشید که این زمان هیچ گاه فرا نخواهد رسید. تصمیم بگیرید که واقعا می خواهید چه کاری را انجام دهید و دست به کار شوید و برای انجام آن همت کنید و به جلو بروید. در خصوص خود من، همه ی چیزی که اهمیت دارد، در خصوص فرایند ها و پردازش کار می باشد. مفرح ترین و جذاب ترین بخش یک کسب و کار ( چه به عنوان صاحب یک کسب و کار و چه به عنوان یک کارمند )، فاز ها و دوره هایی است که طی آن مرحله به مرحله رشد و تغییرات در کار ایجاد می شود، و این همان چیزی است که من به شخصه به شدت از آن لذت می برم و برای همین تغییرات و پیشرفت های کاری زندگی می کنم. اگر که شما به سختی کار کنید و با دیگران نیز هر چیزی که در ذهن تان دارید را به اشتراک بگذارید، هر چیزی درست در سر جای خود قرار خواهد گرفت و پیش خواهد رفت. ( Matteo Forgione, P.E., Forgione Engineering, Inc.)

۲ – جست و جو کردن و شناسایی کردن مواردی که از چشم شما دور مانده و پنهان مانده اند.

بررسی کنید و دریابید که چه مواردی در خصوص حوزه ی تخصصی شما چه به تنهایی و چه به صورت مجزا و یا تلفیقی با شریک یا شرکای کاری تان از بخش های مختلف کسب و کار حال حاضر تان دور مانده و از دست رفته است؟

هنگامی که شما به خوبی و با دقت کامل، به طور موثری به این پرسش پاسخ دهید و دقیقا مشخص کنید که چگونه می توانید برای تامین کردن مورد و یا موارد مورد نیاز تان برنامه ریزی کنید، آن زمان شما آماده هستید تا برای آن چه که به دنبال آن هستید جهش لازم را انجام دهید و قدم بردارید. ( Nicole Polletta, The Art of Change)

۳ – به هیچ عنوان از شکست خوردن نهراسید.

من به دنبال راه اندازی و ایجاد کردن نسل بعدی شرکت های سرمایه گذاری در زمینه ی شرکت های فن آوری در حوزه ی هوش مصنوعی ( AI ) می باشم و قصد انجام این کار را دارم. برای انجام این کار زمان انتخابی زمان بسیار درستی بود، تا از این طریق بتوانم به دنبال شرکت های اقتصادی و بازار های امنیتی پیش برویم و از این طریق یک پلت فرم جدید را برای خدمت رسانی به بنیان گذاران، شرکت های پورتفولیو ( شرکت های سرمایه گذاری های گسترده ای که توسط یک شخص و یا یک سازمان مدیریت می شود ) و اکوسیستم های کار آفرینی طراحی کرده و شکل دهیم. توصیه ی من به شما این است که در مسیر تان پیش بروید و در کار تان غوطه ور گردید، و به دنبال فرصت ها و شانس های موجود باشید. اگر که شما از شکست خوردن هراس دارید و می ترسید، به خاطر داشته باشید که شکست ها در طی کار آفرینی و نو آوری جشن گرفته می شوند. ( Rudina Seseri, Glasswing Ventures)

۴ – این دو موقعیت را دریابید و با آن رو به رو شوید.

از دید من، یک بنیان گذار و موسس باید پیش از شروع کردن و راه اندازی و تبدیل یک ایده به یک استارت اپ این دو شرط را رعایت کرده و دنبال کند:

یک فرضیه ی قابل آزمایش و مجزا وجود دارد که می تواند تقاضا ها و درخواست ها را تایید کرده و اعتبار ببخشد، و همچنین یکسری تاییدیه ها و تضمین هایی نیز وجود دارد که می تواند اثبات کند که در حد کافی و در مقیاس های بزرگ تقاضا برای تضمین و پشتیبانی رشد کسب و کار تان وجود دارد. به محض این که یک موسس هر دوی این شروط و موارد را داشته باشد و رعایت کند، در نتیجه موضوع آزمایش کردن فرضیه ی مورد نظر طبیعتا اولین قدم می باشد، و در شروع مراحل اولیه ی کار به این ترتیب قدم واضح و مشخصی وجود دارد.( Michael Raybman, Duomo)

کسب و کار جدید

۵ – با ایمان و باوری درست جهشی به سمت جلو داشته باشید.

شروع کسب و کار شخصی برای هر فرد همیشه یک تصمیم بزرگ می باشد. کنار گذاشتن آسودگی و امنیت شغلی فعلی تان و تغییر سبک زندگی راحت فعلی خود و تبدیل آن به یک زندگی پر هرج و مرج و پر استرس که به دنبال خواستن یک دوره ی جدید کسب و کاری در زندگی تان به وجود می آید، به هیچ عنوان کار راحتی نمی باشد. مهم نیست که تا چه اندازه در این زمینه با اعضای خانواده و دوستان تان بحث و گفت و گو کنید و در این زمینه تحقیق نمایید، در پایان فقط باور و ایمان شماست که باعث جهش و ورود شما به دنیای تجارت و کسب و کار می گردد.

به خودتان باور و ایمان کافی داشته باشید و از جایی که اکنون هستید خارج شوید و به دنیای جدید کسب و کار تان جهش کنید. ( Syed Gilani, Safr Technologies Inc)

منبع: FORBES
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم رویا رجایی