راه موفقیت فقط از دانشگاه نمی‌گذرد. برای داشتن یک شغل مناسب و پول کافی لازم نیست تنها مدرک دانشگاهی داشته باشید، بلکه کمی تخصص و مهارت به شما کمک می کند تا موفق شوید. دانشگاه هدف نیست، وسیله است. بسیاری از مشاغل مصداق بارز این جمله هستند. مشاغلی که می توان خوب از آنها پول درآورد، اما برای رسیدن به آنها نیازی به داشتن مدرک دانشگاهی نیست.

در سال های اخیر این سوال برای بسیاری از افراد پیش آمده که با افزایش هزینه ی تحصیلات صرف ده ها و شاید هزاران دلار برای تحصیلات دانشگاهی کار منطقی ای است؟ و اینکه آیا واقعا تحصیلات دانشگاهی برای دستیابی به موفقیت ضروری است؟

اینکه فقط یک نفر با رفتن به دانشگاه موفق شده است، به این معنی نیست که این تنها راه موفق شدن است. آنچه که برای خود و اهداف آینده تان بهتر است را تعیین کنید و سپس تمام تلاش تان را بکنید تا به آنها برسید.(برایان تریسی)

وقت گذاشتن برای اینکه متوجه شوید واقعا از زندگی و شغل تان چه می خواهید، می تواند برای برخی افراد مفید و موثر واقع شود. امروزه بسته به نوع انتخاب تان افراد مشهور و موفق زیادی را بدون مدرک دانشگاهی می توان یافت. از نمونه های بارز آن می توان استیو جابز، ریچارد برانسون، ولفگانگ پاک و ثروتمندترین مرد جهان بیل گیتس و خیلی افراد دیگه ای را می توان نام برد.

بنابراین بهترین کاری که می توانید برای خود انجام دهید این است که زندگی تان را بر اساس تفکر دیگران راجع به توانایی هایتان تعریف نکنید و کاری که احساس می کنید برایتان بهتر است را انجام دهید. در اینفوگرافی زیر به موضوع موفقیت بدون داشتن مدرک دانشگاهی می پردازیم.