بیایید با مهمترین سؤال شروع کنیم: یک برنامه زندگی مالی چیست؟

من آن را به عنوان یک نقشه راه تعریف می کنم که قبل از هر چیز بالاترین ارزش های شما را به خود اختصاص می دهد. این برنامه مسائلی را که احتمالاً در طول مسیر با آن ها روبرو خواهید شد ، در نظر می گیرد. فکر می کنید تغییر شغل ، ازدواج ، فرزندان ، چالش های بهداشتی ، هزینه کالج ، طلاق ، مرگ چقدر در مسیر زندگی شما تغییر ایجاد می کنند؟ آیا در حال تصور کردن این تغییرات هستید؟

برنامه موفق زندگی مالی

یک برنامه زندگی مالی فراتر از دانستن شماره حساب های شما و سبد سرمایه گذاری شما بوده و با برنامه های معمول متفاوت است. یک برنامه موفقیت آمیز بر اساس طرز فکر شما ست و از آن نشات گرفته است. به عنوان مثال ، اگر در خانواده ای ثروتمند با شیوه زندگی پر اسراف بزرگ شده اید ، زندگی سطح بالا برای شما “عادی” است. اگر در خانه ای بزرگ شده اید که وثیقه گذاران به طور مداوم به شما فشار می آورده اند و مسائل و مشکلات مالی مشهود بود ، این تجربه ها ممکن است شما را با ترس های ناخوشایندی از اتمام پول مواجه نماید حتی اگر اکنون میلیون ها دلار داشته باشید.

یک برنامه مالی موفق ، آموزنده ، روشنگر و نسبت به آنچه که بیشتر به شما اهمیت داد بسیار دقیق و حساس است ، و همچنین به  میزان مقاومت شما در برابر مسائل گوناگون تاثیر می پذیرد.

یافتن اطلاعات و مشاوره در مورد دارایی مورد نیاز خود ، بیمه مورد نیاز ، سرمایه گذاری هایی که ممکن است معقول باشد ، آسان است. اما چیزی که من مشاهده کرده ام این است که حتی در این دنیای سرشار از ایده های خود آموز و هشتگ های DIY (Do it yourself DIY) ، هیچ ویدیوی یوتیوب یا برنامه رایانه ای که بتواند شما را از طریق یک برنامه زندگی مالی حمایت کند ، پیدا نخواهد شد تا از این طریق به شما کمک کند بفهمید چه آموزه هایی راجع به رشد پول فرا گرفته اید ، یا کدام یک از آن پیام ها به نقاط کور و تعصب منجر شده است که انجام یک رویکرد واقعاً عینی در مدیریت پول خود را برای شما سخت تر کرده است.

به همین دلیل می گویم موفقیت برنامه مالی امری نسبی است. من نمی خواهم دروغ بگویم؛ این که آیا شما می توانید یک برنامه زندگی موفق مالی را بسازید ، به میزان پول شما و به میزان تمایل شما برای “شناختن خود” ، اینکه تا چه حد رویکرد های پولی و مالی خود را بشناسید و با تغییر زندگی سازگاری داشته باشید ، کمتر بستگی دارد. اما اگر خود را در مسیر درست هدایت کنید ، می توانید این کار را انجام دهید. در اینجا نکات مفیدی در این راستا آمده است:

—در زمینه ارزشهای خود متخصص شوید

دنیای رسانه محور ما با حواس پرتی های روزمره ساخته شده است. ما دائماً وارد سیستم ها می شویم ، تنظیم می شویم ، به دنیای سایبری وصل می شویم و به سمت خودشناسی و درون گرایی سوق داده می شویم. برای اینکه به مواردی که واقعاً مهم هستند برسید ، ممکن است لازم باشد که تجربیات یا اعتقادات زیادی را پشت سر بگذارید که کاملاً در برابر ارزش های واقعی شما قرار دارند. انجام این کار بسیار دشوار است اگر تمام ظرفیت های ذهنی  خود را در تمام روز صرف پرسه زنی در این رسانه ها کنید یا بیشتر اوقات آزاد خود را صرف گشت و گذار در  توییتر کنید. واقعاً برای شما چه سودی به همراه دارد؟

—خودآگاهی را تمرین کنید ، به خصوص وقتی که احتمال بروز تعصب وجود دارد

چرا بستنی شکلاتی را نسبت به وانیلی یا یک ماشین سفید  را بیشتر از ماشین  نقره ای دوست دارید؟ چرا وقتی احساس تنش می کنید ، به خرید می روید؟ به نظر شما چرا خرید یک ماشین جدید به جای خودروی پیش از مسافت پیموده شده چندان ضروری به نظر نمی رسد؟ یا وقتی می توانستید رستوران پنج ستاره را برای موارد خاص انتخاب کنید ، خانواده خود را به صرف همبرگر به بیرون دعوت کرده اید؟ پاسخ ها در تجربیات گذشته ما نهفته است ، که اعتقادات ، رفتارها و عادات ما را در بزرگسالی ایجاد می کنند. از خود بپرسید که این صفات از کجا آمده اند و آیا امروز آن ها به خوبی به شما خدمت می کنند یا خیر. این موضوع برای این نیست که خود را سرزنش کرده ، خودتان را قضاوت  نموده و احساس شرم کنید. این فقط مربوط به آگاهی است تا بتوانید در صورت لزوم پاسخ های خود را تنظیم کنید.

—مایل به صحبت در مورد پیامد های مالی تصمیمات خود هستید

پول موضوعی بسیار حساس است؛ اغلب حتی بیشتر از بحث همیشه داغ سیاست و مذهب است. با شکستن تابو در مکالمه های پولی ، می توانید اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی رشد دیگران در خصوص پول – به ویژه همسر تان و نحوه تصمیم گیری خود کسب کنید. چه تجربیاتی در مورد اعتقادات ، رفتارها و عادات همسرتان در مورد پول ، شریک زندگی شما را آگاه می کند؟ آیا شما دو تا به اندازه کافی با هم هماهنگ هستید؟

همچنین در مورد دیدگاه های مالی خود با دوستان صحبت کنید ، به خصوص با کسانی که به نظر می رسد در مدیریت امور مالی خود خوب هستند. ممکن است بتوانید برخی از الگوهای رفتاری مفید را بیاموزید.

—یک تیم بسازید

یک رویکرد DIY برای ساخت یک برنامه زندگی موفق مالی تقریباً غیرممکن و کاملا غیر کاربردی است. شما به متخصصانی نیاز دارید که بتوانند دانش ، تجربه و از همه مهمتر عینیت و واقع بینی را به شما  ارائه دهند. بنابراین یک برنامه ریز مالی پیدا کنید که بتواند به عنوان یک مربی عمل کند ، نه یک “والد”.  فرد حرفه ای و مناسب زمان را برای آموزش شما سرمایه گذاری می کند. علاوه بر این ، شما یک CPA محرمانه می خواهید که در تصمیم گیری های صحیح به شما کمک کند ، و یک وکیل دادگستری و معتبر که در این زمینه تخصص دارد و می داند با بزرگ شدن و آمدن فرزندانتان چه کاری باید انجام دهید یا به عنوان قوانین املاک و مستغلات و شرایط لازم را  تغییر دهند.

 حسابدار عمومی گواهی‌شده (به انگلیسی: Certified Public Accountant یا CPA) یک عنوان قانونی برای حسابداران باکیفیت در آمریکا است. این افراد آزمون‌های یک‌شکل حسابدار عمومی گواهی‌شده را گذرانده‌اند و دیگر الزامات تکمیلی هر ایالت برای آموزش و تجربه را احراز کرده‌اند.

سایر اعضای تیم ممکن است شامل یک نماینده بیمه ، یک بانک دار و یک واسطه رهنی باشند. همه آن ها باید با ارزش های شما  هماهنگ در خدمت آن ها باشند و برای شما کار کنند ، نه اینکه فقط تلاش کنند تا از طریق شما سود کسب کنند. از آن ها بپرسید که چگونه کار می کنند ، آیا آن ها تضاد منفی دارند؟ از همکاری با آن ها چه انتظاراتی دارید و چه دورنمایی برای نتیجه در ذهن دارید. همه امور باید روشن ، قاطع و مطابق با آنچه می خواهید باشد.

—برای نظارت بر اقدامات و برنامه خود زمان بگذارید

هر کاری که  موجب گذراندن وقت زیادی از روز پر مشغله شما شود ، یک چالش محسوب می شود. درست است؟ اما گرفتن وقت برای نظارت بر اینکه آیا اقدامات شما با برنامه های مد نظرتان مطابقت دارد یا خیر ، لازم است تا اطمینان حاصل کنید که تلاش هایتان بی ثمر نخواهد ماند و برنامه ریزی انجام شده به سوی موفقیت پیش می رود.

به عنوان مثال ، اگر برنامه شما مشخص می کند که شما باید هزینه های خود را در یک سطح مشخص نگه دارید ، و شما تحمل آن را ندارید ، ممکن است شانس خود را برای دستیابی به برنامه موفقیت آمیز زندگی مالی خود از دست بدهید. سیستمی را تنظیم کنید که به شما امکان می دهد اهداف را تعیین کرده و ماهانه آن ها را بررسی کنید.

اگر بودجه خود را از دست نداده اید ، تحلیل کنید که چرا و چه کاری می توانید انجام دهید تا بتوانید به جلو بروید و بهترین استفاده را از آن داشته باشید. همچنین ، کاملاً از مسائل خارجی که ممکن است نیاز به تعدیل برنامه شما داشته باشد آگاه باشید. به عنوان مثال ، از دست دادن شغل یا هزینه های پزشکی غیر منتظره که نیاز به تغییر در اهداف دارد. این موارد را باید برای برنامه ریزی مجدد خود بر اساس اطلاعات جدید به برنامه ریزان خود منتقل کرده باشید.

—انعطاف پذیر باشید

زندگی هرگز مرتب نیست و تغییر اجتناب ناپذیر است. آماده باشید تا نگرش ذهنی و اعمال خود را به یک الگوی جدید در زندگی خود و یا تغییر در مسائل اقتصادی تنظیم کنید. در نظر بگیرید که چگونه یک تغییر بر برنامه شما تأثیر می گذارد و آنچه را برای زندگی خود باید انجام دهید را از پیش در ذهن داشته باشید. آیا می توانید یک برنامه زندگی مالی موفق بسازید و زندگی کنید؟ این بستگی به شما ، طرز فکر و عزم شما دارد. من کاملا معتقدم که می توانید!

منبع: FORBES
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم  آناهیتا قوامی