آیا تا به حال یک مشکل مالی را تجربه کرده ­اید؟ آیا حس می­ کنید که هزینه­ ها شما را از رسیدن به اهدافتان باز می­ دارند؟ این درس مروری مختصر بر فرآیند کلی حل مسئله و نحوه استفاده از آن در مورد رایج ترین مشکلات مالی را ارائه می دهد.

فرآیند حل مسئله

در ابتدا، بیایید نگاهی داشته باشیم بر یک فرآیند کلی حل مسئله که در هر موقعیتی قادر به استفاده از آن هستید، نه فقط در موارد مالی.

 • مشکل را شناسایی کنید. اولین مرحله در حل یک مسئله شناسایی آن است. دقیقاً نیاز به غلبه بر چه چیزی را دارید؟
 • برنامه ریزی داشته باشید. به منظور غلبه بر مشکل به برداشتن چه گام­ هایی نیاز دارید؟
 • اجرای برنامه. این گام برنامه­ شما را در جایگاه خود قرار می­دهد. در حالی که به نظر می­ رسد نسبتاً ساده است، این معمولاً سخت ترین مرحله است.
 • برنامه را ارزیابی کنید. اگرچه این مورد آخرین مرحله از این لیست است، ممکن است همزمان با اعمال برنامه اتفاق بیفتد. چیزهایی اتفاق می ­افتند و شرایط تغییر می­ کنند، پس ممکن است به ارزیابی مجدد برنامه خود همزمان با این تغییرات نیاز داشته باشید.

شناسایی مشکل

اولین مرحله در فرآیند حل مسئله، یافتن ریشه مشکل و درک این است که به غلبه بر چه چیزی نیاز دارید. در اینجا یک لیست از رایج ترین مسائل مالی که ممکن است افراد با آنها مواجه شوند را ارائه می ­دهیم.

 • فقدان درآمد/ از دست دادن شغل
 • هزینه­ های غیر منتظره
 • قرض­ های بسیار زیاد
 • نیاز به استقلال مالی
 • بیش از اندازه هزینه کردن و یا فقدان بودجه
 • اعتبار نامناسب
 • فقدان سرمایه گذاری

زمانی که هر کدام از این مشکلات رایج را در نظر می­ گیرید، هر یک در بخشی از سه زمینه کلی قرار می­ گیرند. به پول بیشتری احتیاج دارید، به کاهش قسط خود، و یا تغییر روش صرف پول خود نیاز دارید.

 یک برنامه ریزی

پس از شناسایی مشکل نیاز به غلبه بر آن دارید، زمان یک برنامه ریزی فرا رسیده است. مطمئن نیستم از کجا شروع کنم؟ جای نگرانی نیست. ما برایتان نکاتی و مکان­ هایی برای شروع را فراهم کرده ­ایم.

مشکل ۱: به پول بیشتری نیاز دارید. چه شغل خود را از دست داده باشید، یا با یک هزینه ناگهانی رو به رو شوید، و یا در پی استقلال مالی بیشتر باشید، یک نوع درآمد ضروری است.

اگر در پی کار بیشتر و یا شاید یک شغل پردرآمدتر هستید، زمانی را صرف به روز رسانی رزومه خود کنید. اطمینان حاصل کنید که آنها شسته و رفته، به روز و حاوی آخرین اطلاعات شما، و نیز عاری از اشتباهات دستوری و املایی هستند.

مراقب هر گونه تبلیغات و یا شغلی باشید که پول سریع و آسان را پیشنهاد می ­دهند. بسیاری از روش­های درآمدزایی سریع، منجر به پیامدهای ناخواسته می ­شوند.

مشکل ۲: نیاز به کاهش قسط خود دارید. با توجه به نرخ ­های بالای سود و نیاز به اداره زندگی بر اساس حقوق ماهیانه، بدهی­ های بالا می­ توانند تضعیف کننده باشند. گاهی اوقات، این مسیر مشابه صعود به یک کوه بی پایان با قله ­ای نامعلوم است. با این وجود، با اولویت بندی و نقد کردن بدهی ­های خود، می­ توانید مدیریت بهتری بر آنها داشته باشید.

سعی کنید تمام بدهی خود و نرخ سود هر کدام را لیست کنید. در ابتدا بر تسویه مواردی با بالاترین نرخ بهره تمرکز کنید. اگر در پرداخت مشکلی دارید، با شرکت وام تماس گرفته و ببینید آیا می ­توانند راه حلی را به شما ارائه دهند یا خیر. این شرکت ممکن است بتواند نرخ بهره شما را کاهش دهد و یا پیشنهاد فرصتی موقت داده تا آماده پرداخت شوید. اگر برای غلبه بر بدهی خود به کمک بیشتری نیاز دارید، شاید مایل باشید با یک مشاور وام حرفه ­ای همچون Consolidated Credit مشورت کنید.

مشکل ۳: نیاز دارید که روش صرف پول خود را تغییر دهید. گذر از مشکلات مالی به شرایط مالی سالم اغلب نیاز به سازمان دهی و تغییر در طرز تفکر دارد. اجتناب از صرف هزینه­ های بالا، پایه گذاری پس انداز خود، و کسب استقلال مالی عموماً می ­توانند با عادت­ های خوب صرف پول همراه شوند.

احتمالاً اولین چیزی که مایل به امتحانش هستید تولید بودجه است. در این راستا منابع و قالب­ های بسیاری در دسترس است. پایبند بودن به یکی از این موارد می ­تواند چالش برانگیز باشد، اما به سادگی داشتن یک بودجه می­ تواند به شما در آگاهی از جایی که می­ توانید شروع به صرف هزینه کمتر کنید کمک کند.

علاوه بر بودجه، برای پس انداز خود یک برنامه ریزی کنید. از موارد کوچک آغاز کنید. حتی کنار گذاشتن یک یا دو دلار اضافی در اینجا و آنجا می­تواند تفاوت بارزی ایجاد کند. همچنین سعی کنید پس اندازتان را در مکانی بگذارید که قادر به دسترسی به آن نیستید. برای مثال، یک حساب پس انداز بانکی باز کنید که معمولاً از آن برداشت نمی­ کنید. هر چه دسترسی به این حساب سخت تر باشد، احتمال خرج آن پول نیز کمتر خواهد بود.

اجرای برنامه

اگرچه توضیح این بخش از همه آسان تر است، معمولاً سخت ترین مرحله برای اجراست. این گام ملزم به نظم فردی و پشت کار بالا است. مهم­ترین بخش از این مرحله آگاهی به این امر است که اگر برنامه شما به خوبی پیش نمی ­رود و یا رعایت و پایبندی به آن امری دشوار است، همه چیز را از دست نداده ­اید. اگر این اتفاق افتاد به مرحله بعد بروید، برنامه خود را ارزیابی، سپس فرآیند را تکرار کنید.

غلبه بر موانع مالی می­ تواند نیازمند تغییر سبک زندگیتان باشد، و این روند طی یک شبانه روز اتفاق نمی ­افتد. با این وجود، تنها داشتن یک برنامه نیز می­ تواند اعتماد به نفس و اطمینان لازم را به شما اعطا کند.

ارزیابی برنامه خود

همچنان که برنامه خود را اجرا می­ کنید، به ارزیابی مداوم آن نیاز خواهید داشت. شاید اتفاقی بیفتد و برنامه اصلی شما نیازمند تغییر باشد. ممکن است در مسیر خود چیزهای بیشتری را یاد گرفته باشید و متوجه شوید که برنامه اصلی شما کامل نیست. یا شاید هم برنامه اصلی مطابق میل شما پیش رود و موفقیت آمیز باشد. شرایط مهم نیست، اما همیشه نگاهی به عقب و ارزیابی مجدد برنامه، ایده خوبی است. سعی کنید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • مشکل شما حل شد؟ آیا یک مشکل جدید ایجاد شد؟
 • چه چیزی به خوبی پیش رفت؟
 • چه چیز اشتباه بود؟
 • چه شرایطی تغییر کرد؟
 • آیا موردی باقی مانده بود که حساب نکرده باشید؟
 • چه چیزی در مورد اجرای برنامه مورد علاقه شما آسان بود؟
 • چه چیزی در مورد اجرای برنامه مورد علاقه شما دشوار بود؟

 

نتیجه گیری

موانع مالی اغلب تضعیف کننده و غیر قابل حل به نظر می­ رسند. آنها اغلب منبع مهمی از اضطراب مالی را ایجاد می کنند. ما امیدواریم که این درس به اعتماد به نفس شما کمک کند تا گام لازم برای مشکلات خود را برداشته، بر اضطراب خود غلبه و به جلو حرکت کنید.

 

 

 

 

منبع: GCFLEARNFREE
ترجمه شده در گروه  TFE|TIMES به قلم مریم فقیه عبدالهی