هر استارت آپ موفقیت آمیز، نیازمند برقراری تعادلی مناسب است. علاوه بر این نیاز به تامین برخی امکانات مختلف به شیوه درست است، و اغلب یک روش اندازه گیری زمانی مناسب  که می توانند در زمان مناسب راهکار های مقتضی و لازم را به کارفرما گوشزد کند.  غرایز ما می توانند در ایجاد و هدایت کسب و کار یک راهنما بوده و به مثابه سرمایه ای بزرگ تلقی گردد، اما ما باید مراقب لحظاتی که در آن غرایز (و عقل متعارف) می توانند ما را به اشتباه بیندازند و تلاش های ما را به شکست منتهی کنند، نیز باشیم.

موضوع  بحث امروز ممکن است به نظر یک پیام ترکیبی باشد که تکمیل کننده و در راستای مطلبی است که قبلا درباره یک ایده کسب و کار بزرگ نوشته بودم و کافی نبود. اگرچه که به نظر می رسد که پیام های این دو مقاله  متفاوت هستند، در حقیقت هر از نقطه نظر مشکلات مختلف صحبت می کنند، ولی در نهایت به همان موضوع اشاره می کنند.

سخت کوشی برای شروع هر کاری به ویژه یک استارت آپ ضروری است. با وجود کارهای زیادی که انجام می دهید، به ظاهر کارهای بیشتری در تمام طول زمان  به طور مداوم به این وظایف اضافه می شود، یک اخلاق کاری قوی و حرفه ای در این شرایط  تنها چیزی است که به نظر می رسد از ابتدا شما و کسب و کارتان را در مسیر رشد و حرکت نگه می دارد. علاوه بر این،  این سخت کوشی در راستای ایده ما مبتنی بر موفقیت بوده و  برای افرادی که از نعمت یک نبوغ خاص و یا ایده های درخشان محرومند پلی است به سوی اهدافی که در نظر دارند به آن دست یابند. این یک نظریه است که هر شرایط یا موقعیتی با تلاش کافی ما و در مقابل اراده ما سر خم خواهد کرد، به ویژه برای کسانی که در کمپانی های بزرگ با مسائل و موانع پیچیده ای روبرو هستند این ایده بسیار انرژی بخش و سرخوشانه است.

اما خود شما چه قدر سخت کار می کنید و برای چه هدفی؟ آیا برنامه ای مشخص برای کسب و کارتان وجود دارد، یا شما فقط و فقط در تلاشی شبانه روزی  برای انجام هر کاری و هر چیزی که فکر می کنید ممکن است مفید واقع شود، در شتاب و دوندگی هستید؟ آیا وظایفی هستند که شما در حال مقابله با آن باشید، و یا به طرزی  گیج کننده مشغول راهی برای  موثر و کارآمد بودن هستید؟ اینها همه سوالاتی هستند که به ندرت از صاحبان کسب و کار  پرسیده می شود، به خصوص در فرهنگی که “خستگی بیش از حد” و “بی حساب کار کردن” را به عنوان ویژگی های قابل ستایش برای هر کارآفرین تلقی می کنند.

بنابراین چگونه می توانید مطمئن شوید که کار دشوار و سخت کوشی شما بازده لازم را دارد؟ در اینجا توصیه هایی برای اطمینان از اینکه کار سخت شما در نهایت منتهی به هدف خواهد شد، آورده شده است.

 —در مورد آنچه انجام می دهید اطمینان حاصل کنید

یک کسب و کار تنها با وجود یک ایده عالی ولی کاربرد کم شما را به جایی نخواهد رساند. همچنین یک ایده ی ضعیف که با سرعت کاری بالا هماهنگ نبوده و  یک راهکار برای  کسب موفقیت نیست؛ ایضاً یک ایده قوی با روند های کاری تصادفی و هرج و مرج در نحوه ی انجام امور کاری عملاً بی نتیجه و تلاشی عقیم خواهد بود. بهترین شرکت های نوپا می بایست قبل از قرار گرفتن در پروسه ساخت و ارائه خدمت و قبل از صرف زمان و تلاش های زیاد، امکان پذیر بودن ایده خود را سنجیده و امکان پذیر بودن آن را تعیین کنند. این مساله قطعاً به صداقت و آگاهی فرد بنیانگذار و اعضای تیم نیاز داشته و متاسفانه همیشه در توان کارآفرینان نیست.

به همین ترتیب، هر کس که بخواهد وارد جاده کسب و کار شود و فعالیتی را شروع کند باید مطمئن باشد راهی که در ابتدای آن قرار دارد به مقصدی که می خواهند منتهی می شود. ساعت های طولانی تلاش  و کار سخت به خودی خود و به اندازه کافی چالش برانگیز هستند و اگر هدف قلبی تان  واقعا با پروژه نباشد، یا ایمان خود را از هدف اصلی از دست داده باشید، بیشتر آسیب خواهید دید.

—یک برنامه مشخص داشته باشید

به نظر می رسد برنامه ریزی یک گام آشکار برای هر استارت آپی باشد، اما بسیاری از کارآفرینان اغلب توسط احساسات خود هدایت شده، و از تکمیل یک طرح منسجم و یا از هدف اصلی خود با اولین نشانه های مقاومت و ابتدایی ترین موانع انحراف پیدا می کنند. به دنبال برنامه ای برای تخریب کردن قطعا هوشمندانه نیست، اما با اتکا به تصمیم گیری های غریزی، تغییرات لحظه ای، و تغییر مسیر از یک دقیقه تا دقیقه بعد و یا حرکت در چند جهت در یک زمان روشی مخرب است. راه اندازی یک طرح و کار کردن به طور متمرکز در جهت آن، بهترین راه برای اطمینان از دستیابی به هدف است، حتی اگر شما مجبور به قطع و ارزیابی  دو یا چند هدف و برنامه به صورت توامان باشید.

— به خودتان استراحت بدهید

این ممکن است  عجیب و متناقض به نظر بیاید، به خصوص در میان مجموعه کارآفرینی، اما صرف زمانی از روز به استراحت و دور شدن از کار می تواند به شما در نیل به اهدافتان و در راستای  ساختن یک شرکت موفق کمک کند، همچنین می تواند به شما این امکان را بدهد که در ماه ها و سال ها تلاش خود را بدون خستگی  ادامه دهید. کار بیش از حد سخت یا بیش از حد طولانی می تواند در نهایت باعث فرسودگی و خستگی شود، اگر ذهن و بدن شما فرسوده و از کار افتاده شود این ساعت های اضافی در نهایت می تواند منجر به کاهش بازده شود.  کار سخت به خودی خود فضیلت نیست، با اینکه برخی ممکن است با سخت و بی وقفه کار کردن موافق باشند؛ اما باور کنید هیچ رب النوع تجارتی در کار نیست تا موفقیت شما را در ازای از دست رفت سلامتی و قربانی شدن فیزیکی و ذهنی تان به شما عطا کند!  پس روز یا شب جشن عروسی را با خانواده یا دوستان خود صرف کنید و هر از گاهی باتری خود را شارژ کنید.

هر شرکت مستلزم سخت کوشی است تا بتواند هدفی را که می خواهد محقق کند، اما کار سخت تنها عنصر در یک کسب و کار موفق نیست؛ و تنها راه حل و  درمان برای تمامی  مشکلات یا چالش هایی که استارت آپ ها با آن مواجه می شود، نیست. کار کردن با یک برنامه مشخص و در جهت هدفی بلند مدت، با وجود وقفه هایی برای تجدید قوا  و استراحت لازم، بهترین راه برای پیمودن مسیری است که با وجود اخلاق کاری با گام های مثبت شما را به سوی موفقیت سوق می دهد.

 

 

 

 

 

 

 

منبع: FORBES
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم  آناهیتا قوامی