سال نو میلادی

 جشن های سال نو در نیویورک، هر ساله بیش از یک میلیون توریست و گردشگر را برای تماشای مراسم و آتش بازی به این شهر می کشاند. همچنین بیش از یک میلیون نفر تنها برای حضور در جشن های سال نو که در ساحل یندرگاه در سیدنی برپا می ­شود به آنجا سفر می­ کنند. در لندن نیز بیش از صدها هزار بلیط برای گردهمایی و جشن های سال نو و تماشای آتش بازی که در فضای اطراف رودخانه تایمز برگزار می شود به سرعت به فروش می رسد. سیدنی میزبان یکی از مشهورترین نمایش های آتش بازی سال نو در جهان است که سالانه بیش از یک میلیون نفر از بازدیدکنندگان را به بندرگاه می کشاند.

اگر از انجام کارهای تکراری که مطابق سالهای گذشته هر سال انجام می شود مانند نوشیندن و آتش بازی و پایکوبی های شبانه خسته شده اید، از این سنت های فرهنگی الهام بگیرید. جشن هایی که برای شروع سال نو برپا می شود دارای سنت های گوناگون بسیار زیادی هستند که هر کدام از این آیین های کهن ریشه در تاریخی خاص دارند.

این چهار  مراسم فرهنگی می توانند به شما یک دیدگاه جدید برای ایجاد موفقیت بیشتر در زندگی بدهند:

سال نو چینی (چون جی)

قرمز نماد ثروت و شادی است و در همه جا در طول جشن های سال نو چینی دیده می شود. این جشن مهم ترین تعطیلات در چین است، جشن های رسمی معمولا در ماه فوریه برگزار می شود.

تاریخ چینی ها برای آیین سال نو با تغییر فصل همزمان است یعنی پایان زمستان و شروع  فصل بهار چرا که بهار برای مردم چین ، نماد زمان کاشت، برداشت، نو آوری های جدید و شروعی تازه است.

 آداب و رسوم سال نو در چین شامل سنت های فراوانی است، از قبیل سوزاندن پول جعلی به افتخار عزیزان از دست رفته به امید اینکه در زندگی پس از مرگ در آرامش باشند و آمرزیده شوند ، همچنین دادن پاکت های قرمز رنگ پر از پول (پول واقعی) به کودکان از دیگر سنت هاست که به عنوان نماد خوشبختی در نظر گرفته می شود، به امید اینکه آینده ی درخشان و روشنی در پیش داشته باشند.

همچنین یک روز قبل از مراسم سال نو مردم خانه هایشان را به طور کامل تمیز می کنند این کار با هدف پاک کردن و زدودن شانس بد از خانه انجام می شود و فضای خانه را برای آمدن آرامش و شادی آماده می کند.

سال نو ژاپنی (اوشوگاتسو)

در ژاپن نیز مانند چین این مراسم مهم ترین تعطیلات سال است. و به عنوان یک شروع جدید در نظر گرفته می شود و به همین ترتیب همه کارها باید تا پیش از آن تمام شده و سال جدید با برنامه های تازه آغاز گردد.  در ژاپن این تعطیلات  بهترین زمان برای برگزاری های جشن هایی موسوم به  بوننکای bonenkai است که معمولا به طور جمعی همراه با  همکاران و دوستان برگزار می شود که هدف آن رها کردن و پشت سر گذاردن  نگرانی ها و مشکلات سال قبل است.

بسیاری از مردم ژاپن سال نو را با تماشای اولین طلوع خورشید آغاز کرده و سپس به دنبال بازدید از معابد و زیارتگاه ها می روند. بسیاری از این سنت­ها نماد آزادی و رهایی  استرس و خشم بوده و با هدف  ایجاد شادی و طول عمر در زندگی انجام می شوند.  برای آماده شده برای سال نو، همه چیز باید تمیز شود، همچنین  در روز اول ژانویه هیچ کاری انجام نمی شود. طنابهای پوشالی  با نوارهای کاغذی  سفید در سراسر ورودی های پارکینگ و مراکز خرید و سایر اماکن آویزان می شوند تا ورودی را تمیز کرده و زندگی تازه و انرژی را به خانه و محل کار وارد کنند.

بسیاری مردم دیدن اولین طلوع خورشید در سال جدید را نقطه آغاز سال می دانند و پس از آن برای طلب آرزوی ها و خواسته های خود به  بازدید از زیارتگاه ها و معاب و مقبره ها می روند.

 

سال نو ایرانی (نوروز)

مضمون اصلی این جشن تجدید حیات و نو شدن است. جشن نوروز در آغاز بهار برگزار می شود که همزمان با سال نو و جشن زندگی جدید طبیعت است. سنت های مربوط به این آیین باستانی به هزاران قبل سال می رسد. نوروز شامل آداب و رسوم بسیاری از جمله تمیز کردن کامل و دقیق خانه ها، از بین بردن اختلاف و کدورت هاست. همچنین چیدن سفره ی از هفت چیز که هر یک نماد و نشانه ای خاص هستند موسوم به سفره ی هفت سین از اصلی ترین مراسم سنتی در نوروز و برای نشان دادن امید برای سال جدید است. این موارد از گیاهان (برای تولد دوباره و تجدید) تا میوه های خشک (برای عشق) و سیب (برای زیبایی و سلامتی) و شیرینی­ جات (برای ثروت و باروری)  تشکیل می شود. جشن دیگری نیز وجود دارد به نام چهارشنبه سوری که با پریدن از روی آتش همراه است. باور اصلی و بنیادین در رسم و آیین نوروز اینست که افراد با تمیز کردن خانه ها  و پاک کردن دل ها از آلودگی و کدورت، برای سالی جدید و شروع جدید آماده می شوند.

سال نو برزیل (رؤیلون)

در برزیل و بسیاری دیگر از کشورهای آمریکای لاتین، سال نو بسیار با شکوه جشن گرفته می شود. بسیاری از مرد در پوشش خود از رنگ سفید در شب سال نو استفاده می کنند چرا که نماد شروعی خوب، صلح و رفاه بهتر است. همچنین بسیاری از آنها به شهرهای مرکزی  مانند ریو دوژانیرو که پایتخت جشن و شادی است می روند و برخی نیز در خانه ها می مانند و  سنت های قدیی سال نو را به جا می آورند.

مردم محلی با پرتاب گل های سفید  در دریا و فرستان شمع ها به اقیانوس آرزوهای خود را برای سال نو به الهه اقیانوس اعلام می کنند.  همچنین در سنت های دیرین بومیان  گفته شده است که  جویدن هفت دانه انار در نیمه شب یا هفت جهش بر روی  هفت موج دریا، موجب خوش شانسی و  موفق در سال پیش رو خواهد شد.

همچنین آنها معتقدند با نگهداری  دانه های غلات در کیف پول “اطمینان حاصل خواهد شد که  در تمام طول سال کیف هایشان پر از پول خواهد بود”. باور دیگر کهنی وجود دارد که می گوید  حتی آنچه که در آن روز می خورید، خوراک و روزی شما  را برای سال آینده تعیین می کند، همچنین دانه های عدس برای خوش شانسی و موفقیت نیز مفید است.

 همانطور که مشاهده می شود همه­ ی سنت های بومی در فرهنگ های مختلف برای سال نو آیینی دارند که با تکیه بر شروعی خوب و تازه در سال جدید همراه است. ایده ی مشترکی که در میان تمام سنت های فرهنگی وجود دارد گویای این موضوع است که سال نو نشان دهنده فرصتی جدید برای زندگی و شروع تازه ای  برای به ثمر رساندن  زندگی و آینده ای درخشان است.

اینکه تصمیم می گیرید سال جدید تان را چطور جشن بگیرید به طور کامل به خودتان بستگی دارد. هرگز برای خلق سنت شخصی­تان دیر نشده است، راه و روشی را که به شما احساس تجدید حیات و شادی شخصی می دهد انتخاب کنید.

 

 

 

منبع: forbes
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم  آناهیتا قوامی