یکی از مزایای سیستم‌ها ی امروزی که از اینترنت استفاده می­کنند این است که کاربران این شبکه می­ توانند داده‌ها و برنامه های خود را به صورت آنلاین در دسترس خود داشته باشند. تکنولوژی اینترنت و شبکه های کامپیوتری باعث شده است تا حالت سنتی سیستم‌ها  را نداشته باشیم و سیستم‌ها  یکپارچه شده و استفاده از آن ها به صورت یکپارچه و آنلاین باشد. یکی از امکاناتی که باعث در دسترس بودن همیشگی اطلاعات است استفاده از پردازش ابری است انواع مختلف سرویس های نرم‌افزاری ، پلت فرم و زیرساخت را به کاربران خود ارائه می دهد.

یکپارچه بودن و در اختیار بودن اطلاعات به صورت همیشگی باعث بروز برخی مشکلات می شود که مهم ترین آنها امنیت سیستم است. برای برقراری امنیت در سیستم باید ابتدا حملاتی که به سیستم می شوند را شناسایی کرده و بعد روشی را برای مقابله با آنها پیدا کنیم. یکی از روش‌هایی که از دیرباز برای مقابله با خطرات امنیتی سیستم استفاده می شده است روش احراز هویت است که به روش های زیادی انجام می گیرد و مطالعات زیادی نیز بر روی ان انجام شده است.

حملات سایبری غالبا توسط هکرها و افراد خرابکار که توسط دشمنان کشور اجیر می شوند به منظور از کار انداختن بخشی از سیستم کنترل فرآیند  و یا ایجاد حوادث جبران ناپذیر در این سیستم ها انجام می‌شود.

حملات سایبری غالبا توسط هکرها و افراد خرابکار که توسط دشمنان کشور اجیر می شوند به منظور از کار انداختن بخشی از سیستم کنترل فرآیند  و یا ایجاد حوادث جبران ناپذیر در این سیستمها انجام می‌شود .

با توجه به عدم وجود تعریف یکپارچه از امنیت در سیستم ها و بررسی های امنیتی قابل ملاحظه در امنیت این سیستم ها، شاید نتوان راهکاری مناسب برای برقراری امنیت مطلق این سیستم ارائه نمود، اما می توان با اعمال استراتژی ها ارزیابی ریسک و ارزیابی امنیتی، آسیب پذیری های موجود سیستمها را شناسایی کرده و با اعمال راهکارهای امنیتی تا حد امکان این آسیب‌پذیری ها را کاهش داد یا رفع نمود. دفاع غیرعامل در واقع مجموعه تمهیدات، اقدامات و طرح هایی است که با استفاده از ابزار، شرایط و حتی المقدور بدون نیاز به نیروی انسانی به صورت خود اتکا صورت گیرد چنین اقداماتی از یک سو توان دفاعی مجموعه را در زمان بحران افزایش داده و از سوی دیگر پیامدهای بحران را کاهش و امکان بازسازی مناطق آسیب دیده را با کمترین هزینه فراهم می ­سازد و و در ادامه بررسی می ­گردد.

 

دانلود مقاله
به قلم: مهندس سید علی نصیری پیروز، مهندس معصومه اکرمی نسب