نسخه جدید سیستم عامل اندروید موسوم به “اندروید ۱۰” که سرانجام نامگذاری از روی شیرینی‌جات را کنار گذاشته است، امروز به صورت رسمی برای گوشی‌های “پیکسل” شرکت گوگل عرضه می‌شود و دیگر شرکت‌ها نیز متعاقبا به‌روزرسانی‌های خود را اعلام خواهند کرد.

ممکن است “اندروید ۱۰” نامی دلپذیر و برگرفته از شیرینی‌جات و دسرها نداشته باشد، اما برخی از کاربران می‌توانند از امروزه آن را نصب کنند و از نسخه جدید این سیستم عامل فراگیر لذت ببرند.

طبق معمول، صاحبان گوشی‌های پیکسل(Pixel) متعلق به شرکت گوگل اولین کسانی خواهد بود که این به‌روزرسانی برایشان در دسترس قرار می‌گیرد و سایر سازندگان تلفن همراه به زودی آن را برای کاربران خود در دسترس قرار خواهند داد.

معمولا شرکت‌های بزرگی همچون سامسونگ، سونی، لنوو و دیگران اغلب این کار را با سرعت خاص خود انجام می‌دهند. گوگل نیز با آنها برای راه‌اندازی یا به‌روزرسانی دستگاه‌هایشان به اندروید ۱۰ همکاری می‌کند.

“اندروید ۱۰”(Android ۱۰) ویژگی‌های جدید زیادی دارد. اندروید اکنون به یک حالت تاریک گسترده مجهز شده است که چشم‌ها را هنگام شب اذیت نمی‌کند و همچنین مصرف باتری گوشی را کاهش می‌دهد.

گوگل همچنین طرح “ناوبری ژست”(gesture navigation scheme) خود را مجددا مورد بازبینی قرار داده است و در حالی که برای انجام کارهای مختلف اجباری به استفاده از لمس‌های از پیش تعیین شده نیست، هنوز هم جالب است که بدانید گوگل فکر می‌کند ما چگونه باید با دستگاه‌های اندرویدی خود در تعامل باشیم.

اشتراک گذاری پیوندها و محتواها این بار بسیار ظریف‌تر و شیک‌تر شده است و از طرفی با ویژگی “حالت تمرکز”(Focus Mode) جدید گوگل می‌توان وقتی در حال انجام کار خاصی هستید که نیاز به تمرکز دارد برنامه‌های دلخواه را در حالت سکوت قرار دهید تا دیگر پیامی از طرف آنها حواس شما را پرت نکند.

نکته مهم اینکه این نسخه از اندروید از پشتیبانی کاملی برای گوشی‌های تاشو مانند گلکسی فولد برخوردار است، اگرچه که این گوشی‌ها هنوز درست و حسابی به بازار عرضه نشده‌اند و جا نیفتاده‌اند.

صد البته که گوگل تعدادی از ویژگی‌های امنیتی و حریم خصوصی جدید را نیز در هسته اندروید جدید قرار داده است که مهم‌ترین آنها کنترل‌های بیشتر برای دادن مجوز به اشتراک موقعیت مکانی دستگاه و تفکیک برنامه‌ها برای به‌روزرسانی سریع‌تر از طریق “پلی استور” است.

متأسفانه حتی صاحبان گوشی‌های پیکسل هم باید کمی بیشتر صبر کنند تا برخی از ویژگی‌هایی را که گوگل در کنفرانس توسعه دهندگان خود در اوایل سال جاری به نمایش گذاشت، امتحان کنند.

به عنوان مثال ویژگی “زیرنویس زنده”(Live Caption) که به طور خودکار صدا را به متن روی صفحه نمایش تبدیل می‌کند اواخر پاییز امسال در گوشی‌های پیکسل فعال می‌شود و سپس به گوشی‌های برندهای دیگر سرایت می‌کند.

در حال حاضر اطلاع دقیقی از تغییرات دستیار صوتی هوشمند گوگل در دست نیست، هرچند که گوگل در ماه مه وعده یک دستیار فوق سریع و بی‌نقص را داده است.

در نهایت به زودی این به‌روزرسانی در دسترس عموم قرار می‌گیرد و ترکیب نهایی را خودمان خواهیم سنجید.  گفته می‌شود چیزهای زیادی برای جستجو و لذت بردن در نسخه جدید اندروید وجود دارد.

منبع: ایسنا