هیچ ایده ای بهتر از ایده کسب و کاری نیست که به واسطه آن تنها برای خودتان کار کنید. حتی در صورت رضایت کامل شغلی و ایده آل بودن حرفه ای که دارید، زمانی که خودتان رییس خودتان باشید، چیزی که احساس می کنید، حسی کاملا متفاوت است.

کسب و کار درآمدزا

این حس نه تنها به مراتب معنادار تر و با ارزش تر است، بلکه همچنین مزیت های بسیار زیادی را نیز برای شما به همراه خواهد داشت. حس اعتماد به نفس و توانمندی زیاد اولین چیزی است که با راه اندازی یک “کسب و کار درآمدزا” به دست می آورید.

شاید در وهله نخست ورود به یک بازار جدید و راه اندازی یک کسب و کار، خصوصا در صورتی که شما یک استارت آپ نوظهور باشید، کار دشواری به نظر بیاید، اما در صورت موفقیت نتایج مطلوبی را شاهد خواهید بود و از این موقعیت ایجاد شده لذت خواهید برد.

البته مساله به همین سادگی ها هم نیست. زمانی که شما کسب و کار خودتان را راه اندازی می کنید، با ریسک های بسیار بالا تری نیز مواجه می شوید. علاوه بر این، شما باید ساعات بسیار بیش تری را نسبت به یک تایم عادی کاری صرف کسب و کار تان کنید و در مواقعی مجبور خواهید شد زمان های بسیار زیادی را برای این کار اختصاص دهید. اما با همه این اوصاف، راه اندازی یک کسب و کار درآمدزا که مختص خودتان است، ارزشش را دارد.

اما شاید زمانی که شروع به فکر کردن در خصوص راه اندازی استارت آپ خودتان را می کنید، اولین چیزی که از ذهن تان می گذرد سوالاتی از این قبیل باشد، مثلا، باید روی فروش چه چیزی تمرکز کنم؟ یا مثلا چه بخشی از بازار بیش ترین درآمد و بازگشت سرمایه را دارد؟ حتی ممکن است از خودتان بپرسید که چطور می توانید با همین مهارت های کنونی خود یک کسب و کار را راه اندازی کنید؟

از این رو در این جا سعی کرده ایم تا یک لیست از ایده هایی که برای راه اندازی یک کسب و کار می تواند به شما کمک کند را ارائه دهیم. این موارد بر اساس استارت آپ ها و تجارت هایی است که تا کنون در بازار روند موفقی را پشت سر گذاشته اند.

این ایده ها هم بر اساس تجارت هایی است که در آن می توانید روی ارائه یک محصول تمرکز کنید و همچنین حاوی تجارت هایی است که از طریق آن ها می توانید یک سرویس یا یک سری خدمات را ارائه دهید. با خواندن این موارد می توانید متوجه شوید که با توجه به مهارت ها و شرایطی که دارید، در چه زمینه ای می توانید بهترین نتیجه را دریافت کنید و به در آمد و موفقیت مد نظر خود دست یابید.

خریدن یک وب سایت ( تجارتی مبتنی بر ارائه خدمات )

درست مانند سهام و دارایی ها، وب سایت ها نیز به لطف اینترنت در این دنیای به متصل امروز ما ارزش بسیار بالایی دارند. حتی در زمانی که شما در حال خواندن این مقاله هستید، وب سایت ها با قیمت های سنگینی خرید و فروش می شوند.

البته فاکتور های بسیار متعددی وجود دارد که می تواند میزان ارزش یک سایت آنلاین را تحت تاثیر قرار دهد. مواردی مانند نام دامنه سایت، حجم ترافیک دریافتی، محبوبیت و شهرت عمومی و سود و منافعی که یک سایت از طریق فاکتور های دیگر به دست می آورد، همه و همه از جمله مواردی است که قیمت و ارزش یک وب سایت را تعیین می کند.

با این حال اگر چه این تجارت می تواند به شدت سود آور باشد اما به درک بسیار عمیق و درستی از بازار نیز نیاز دارد. اما اگر به این درک برسید که این کسب و کار چگونه در بازار کار می کند و درست آن را بفهمید، واقعا می توانید برای راه اندازی یک کسب و کار درآمدزا را از آن استفاده کنید.

آموزش و مربیگری آنلاین ( تجارتی مبتنی بر ارائه خدمات )

یکی از ایده های جالبی که می توانید از آن استفاده کنید، مربیگری و آموزش انلاین است. در این زمینه تنها کافی است که در یک زمینه به خصوص علم و دانش کافی را داشته باشید. همراه با داشتن دانش کافی در یک زمینه تخصصی در صورت داشتن مهارت و توانایی آموزش، می توانید به صورت آنلاین شروع به آموزش آن مبحث کنید.

راه اندازی یک کانال آموزش یوتیوب، راه اندازی یک وبلاگ برای آموزش مفاهیم مختلف به افراد، برگزاری دوره های آموزشی آنلاین و مواردی از این دست همگی از جمله طیف گسترده ای از کار هایی است که می توانید در این خصوص انجام دهید.

مربیگری و آموزش آنلاین مفاهیم مختلف می تواند یکی از پول در آورترین راه ها محسوب شود. با این حال، در این خصوص یک نکته اهمیت بالایی دارد. به هیچ عنوان خودتان را برای موفقیت صد در صدی مشتریان تان متعهد نکنید، چرا که موفقیت آن ها متاثر از طیف گسترده ای از عوامل است که قطعا بسیاری از آن ها خارج از کنترل شما خواهد بود.

دستیاری آنلاین ( تجارتی مبتنی بر ارائه خدمات )

اگر فردی سازمان یافته و دقیق هستید و می توانید چندین وظیفه را به صورت همزمان و با نهایت دقت انجام دهید، شانس این را دارید که توسط فردی به صورت آنلاین استخدام شوید و دستیار آنلاین او شوید. برای شروع می توانید به دنبال موقعیت های شغلی دستیار آنلاین در پلتفرم های متعددی باشید.

این ایده یکی از بهترین گزینه ها برای شما خواهد بود. افراد بسیار زیادی هستند که به صورت آنلاین به دنبال یک دستیار مجازی آنلاین هستند و مبالغ خوبی را نیز به عنوان دستمزد پرداخت خواهند کرد. شما می توانید در پلتفرم های شغل های از راه دور این موقعیت های کاری را بیابید.

با دورکاری به عنوان یک دستیار مجازی در هر زمینه ای می توانید کار کنید، اما در صورتی که صنعت و بخش خاصی را در نظر دارید که می خواهید در آینده وارد آن شوید، می توانید با انتخاب موقعیت دستیار مجازی در آن زمینه، بستر های لازم را برای خودتان فراهم آورید.

در نهایت یکی از بزرگ ترین مزیت های کار کردن به عنوان یک دستیار مجازی آنلاین این است که شما خودتان برای ساعات کاری تصمیم می گیرید. معمولا این دست از مشاغل ساعات کاری بسیار انعطاف پذیری دارند و این مشخصه نیز مربوط به ماهیت مشاغل دورکاری است.

معلم انگلیسی شوید ( کسب و کاری با ارائه خدمات آموزشی )

یکی از مواردی که این روز ها کاربرد زیادی نیز دارد، آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در کشور های مختلف است و متقاضیان زیادی نیز دارد. در نتیجه اگر زبان انگلیسی زبان اصلی تان است یا مهارت بسیار بالایی در آن دارید، می توانید به صورت مجازی و آنلاین به تدریس زبان انگلیسی بپردازید و از این طریق برای راه اندازی یک کسب و کار درآمدزا اقدام کنید.

افراد بسیار زیادی وجود دارند که حاضرند بر اساس میزان تجربه و مهارت های بالایی که شما در زمینه تدریس زبان انگلیسی دارید، مبالغ بالایی را بپردازند و مهم تر از همه این که شما به صورت آنلاین کار می کنید. این امر به این معنی است که حتی شما می توانید شرکتی را در این خصوص راه اندازی کرده و با استخدام دیگر افراد دارای مهارت، کسب و کار خود را توسعه دهید.

تنها چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که با وجودی که لازمه اصلی این شغل مهارت زبان انگلیسی است، اما این مورد تنها چیزی نیست که به آن نیاز دارید. برای این شغل شما باید صبر زیادی نیز داشته باشید و مهارت لازم برای توضیح دادن مفاهیم، ساده سازی سختی این زبان و شفاف سازی در خصوص مفاهیم فرهنگی آن را داشته باشید.

مشاوره شغلی حرفه ای ( ارائه خدمات مشاوره ای )

اگر که شما در حال حاضر قصد دارید تا شغل شرکتی و اداری تان را با انبوهی از تجربه و کارایی ترک کنید و سرمایه گذاری خودتان را آغاز کنید اما هیچ ایده ای برای شروع ندارید، این مورد می تواند بهترین گزینه برای شما محسوب شود.

افراد زیادی وجود دارند که به تجارب و تفکرات کاری شما نیاز دارند و می خواهند از شما در خصوص شروع کاری با درآمد بالا، ارائه یک تبلیغ حرفه ای، انجام یک مصاحبه شغلی موفق یا چگونگی پیشبرد حرفه ای کارشان مشورت بگیرند.

در صورتی که شما نکات کاربردی و مفیدی را برای آن ها دارید، می توانید کار مشاوره شغلی خود را شروع کرده و افراد نیز مشتاقانه برای یادگیری نکات و ترفند های کاربردی مربوط به تجارت از شما مبالغ خوبی را پرداخت خواهند کرد.

اگر هنوز آن قدر از این کار و توانایی های خودتان اطمینان ندارید تا وب سایت تان را راه اندازی کنید، می توانید برای شروع از پلتفرم هایی که در این خصوص کار می کنند استفاده کنید. پلتفرم هایی مانند The Muse یا Coach Me از جمله پلتفرم هایی هستند که دیگران در آن جا به دنبال افراد با تجربه ای مانند شما هستند تا به آن ها آموزش های لازم را بدهید.

ارزیابی و قیمت گذاری املاک و مستغلات

ارزیابی و قیمت گذاری املاک و مستغلات یکی از بهترین ایده هایی است که می توانید برای راه اندازی یک کسب و کار درآمدزا داشته باشید و آن را دنبال کنید، چرا که خصوصا خود شما تعیین می کنید که چه میزان می خواهید کار کنید و از چه جایی می خواهید شروع کنید. همه این پارامتر ها نیز روی هر آن چه که به دست می آورید موثر خواهند بود.

شما الزاما به یک مدرک تحصیلی به خصوص در این زمینه نیاز ندارید، اما باید چک کنید که در کشوری که در آن زندگی می کنید برای این شغل به مجوز یا گواهی خاصی نیاز است یا خیر. علاوه بر این ها برای این شغل باید درک درستی نیز از وضعیت بازار داشته باشید.

تجارت لوازم جانبی برای ابزار های تکنولوژی و الکترونیکی ( تجارتی بر پایه سرمایه اولیه و ارائه محصول )

این ایده می تواند در طیف وسیعی از کسب و کار ها و تجارت ها، یک فرصت بی نظیر را در اختیار شما قرار دهد تا هر آن چه که نیاز دارند را بفروشید و در نتیجه یک کسب و کار درآمدزا را راه اندازی کنید. دلیل آن هم این است که مصرف کنندگان محصولات تکنولوژی هر روز بیش تر می شوند و این محصولات نیز هر روز متنوع تر می شوند.

در نتیجه علاقه و نیاز برای استفاده از لوازم جانبی متعدد برای این محصولات نیز رو به افزایش است و افراد تمایل دارند از اکسسوری های متنوع برای هر چه بیش تر استایلیش کردن این ابزار ها استفاده کنند. این اکسسوری ها هم برای موبایل، تبلت و هم برای کامپیوتر ها و لپ تاپ ها، دوربین ها و مواردی از این دست کاربرد دارند.

بسیاری از این اکسسوری ها مشخصه ها و کارایی هایی را نیز به این لوازم تکنولوژیکی می افزایند. در نتیجه بهتر است به طیف گسترده این لوازم فکر کنید و ببینید تمرکز روی چه اکسسوری هایی می تواند بیش ترین جذابیت را برای مصرف کنندگان داشته باشد و روی فروش آن ها سرمایه گذاری کنید.

سرمایه گذاری روی سرمایه دیگر افراد

شاید عجیب به نظر بیاید اما شما می توانید از طریق سرمایه گذاری روی سرمایه دیگر افراد کسب در آمد داشته باشید و این ایده ای برای شروع یک کسب و کار درآمدزا است. تنها کاری که شما باید در این خصوص انجام دهید این است که به آن ها کمک کنید تا به بهترین شکل ممکن سرمایه گذاری کرده و در خصوص هر چه بهتر مدیریت کردن سرمایه شان به آن ها مشاوره دهید.

با راهنمایی آن ها و کمک به سرمایه گذاری سودآور می توانید در صورت سوددهی از این روند حق مشاوره و کمیسیون خود را دریافت کنید. بعد از این که سرمایه تان افزایش یافت می توانید سرمایه گذاری خودتان را آغاز کنید. بهترین مشخصه این شغل این است که فقط کافی است نام شما به عنوان یک مشاور عالی و سودآور پخش شود، در این صورت دیگر نیازی نیست شما به دنبال مشتری بروید و این سرمایه داران هستند که به دنبال شما خواهند بود.

مشاور مسافرتی شوید

برای بسیاری از افراد زندگی کردن بدون سفر امری بی معنی است. اگر شما از آن دسته افراد هستید که زمان های بسیار زیادی را به سفر کردن پرداخته اید، جاهای زیادی را دیده اید و برای یک سفر تمام جزئیات لازم را به دقت بررسی می کنید، می توانید از این طریق کسب در آمد داشته باشید.

به راحتی می توانید با ایجاد یک صفحه یا یک گروه در شبکه های اجتماعی تجربیات و خدمات مشاوره ای خود در زمینه برنامه ریزی سفر را ارائه دهید و این داده ها را با افرادی که مشتاق هستند به اشتراک بگذارید. به این افراد یک پکیج برنامه ریزی سفر را ارائه دهید.

بازاریابی و مشاوره حرفه ای برای کسب و کار های کوچک

در صورتی که در این زمینه تجربه کافی را دارید می توانید به کسب و کار های کوچک برای هدف گیری مخاطبان اصلی و مشتریان حقیقی شان کمک کنید و در زمینه بازاریابی و جذب مشتری به آن ها مشاوره دهید و از این طریق برای شروع یک کسب و کار درآمدزا قدم بردارید.

علاوه بر این می توانید کار تبلیغات این کسب و کار ها را نیز به عهده بگیرید، چرا که در حال حاضر کسب و کار ها برای هر چه بیش تر دیده شدن شان مبالغ خوبی را جهت تبلیغات پر بازده پرداخت می کنند. این کار خصوصا برای کسب و کار های کوچک که مشتریان محدود تری نیز دارند در ابتدای کار شما بیش تر جواب می دهد.

فروش زیورآلات دست ساز ( تجارتی بر اساس فروش محصولات )

این کسب و کار از جمله موارد درآمدزایی است که طیف گسترده ای از افراد وارد آن شده اند و افراد بسیار زیادی را می توان یافت که از این طریق به موفقیت زیادی دست یافته اند. شما می توانید از طریق پلتفرم های متفاوتی که حتی برخی از آن ها اختصاصی مربوط به فروش زیورآلات هستند، این محصولات دست ساز خود را به فروش برسانید.

حتی در این خصوص می توانید یک برند ایجاد کنید و زیورآلات دست ساز منحصر به فرد خود را در قالب یک برند زیورآلات تک به فروش برسانید. این تجارت سود و پیشرفت بسیار زیادی داشته است و به نظر می رسد روند رو به جلوی خوبی نیز در انتظار آن باشد.

فروش لباس و پوشاک مختلف ( تجارتی بر اساس فروش محصول )

لباس ها که طیف بسیار گسترده ای را نیز شامل می شوند، یکی از بهترین گزینه ها برای راه اندازی یک کسب و کار درآمدزا محسوب می شوند. خرید و فروش پوشاک مختلف در حال حاضر یکی از تجارت های بسیار پر رونق و پر طرفدار در کل دنیا است و افراد مختلفی در این زمینه وارد شده اند و به موفقیت رسیده اند.

البته باید این نکته را در نظر داشت که برای موفقیت و کسب در آمد مناسب در این زمینه نیز باید مواردی را در نظر داشت و نکاتی را رعایت کرد. اول از همه این که محصولاتی که ارائه می دهید هر چه خاص تر بوده و مطابق مد روز باشند، مشتریان بیش تری نیز خواهند داشت.

نکته مهم دیگری که در میزان فروش و در آمد شما موثر است، نحوه قیمت گذاری محصولات و کیفیت آن ها است. هر چه لباس هایی که ارائه می دهید با کیفیت تر باشند و قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای را ارائه دهید، مشتریان بیش تری را نیز جذب خواهید کرد. در حال حاضر پلتفرم های متعددی مانند اینستاگرام امکان فروش انواع پوشاک را برای شما فراهم کرده اند.

این ایده ها تنها بخش بسیار محدودی از مواردی است که می توانید به عنوان شروع یک کسب و کار درآمدزا از آن ها استفاده کنید. بهتر است ابتدا مهارت های کنونی خود را بررسی کنید و ببینید از کدام طریق می توانید بهترین عملکرد و سریع ترین رویکرد را داشته باشید تا به موفقیتی که می خواهید برسید.

منبع: bootstrappingecommerce
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم  رویا رجایی