Dementia  یا زوال عقل یک پدیده پزشکی رو به رشد است که بیش از ۵۰ میلیون نفر از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد و سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر را به رده های مختلف خود مبتلا می کند. تخمین زده می شود که هزینه های درمانی این بیماری حداقل ۸۱۸ میلیارد دلار در سال باشد.

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، این بیماری در حال حاضر هفتمین عامل اصلی مرگ و میر در جهان است. و اگر چه سن قوی ترین عامل خطر برای این بیماری است، با این حال نمی توان آن را به عنوان بخشی عادی از دوران پیری به حساب آورد.

دکتر جان بن بووِر می گوید که او طی ماموریتی به دنبال ایجاد تغییراتی در شرایط موجود برای مبتلایان به زوال عقل است او از هزاران بیمار دیگری که به بیماری های زیر مجموعه ی زوال عقل مبتلا هستند و نیز میلیون ها بیماری عصبی و مغزی  که سیستم مراقبت های بهداشتی ایالات متحده را فلج کرده سخن می گوید. همراه با انتشار مستندی از  او،  با نام” این جنون”  که روز پنج شنبه  در شبکه نتفلیکس پخش شد، موسسه تحقیقاتی پژهش های عصبی، تحت عنوان “مغز کهنسال هوشمند”در آریزونا با هدف مقابله با این بیماری و کاهش تبعات بعدی برای مبتلایان از طریق برنامه ها و آموزش های مدون، تاسیس شد.

دکتر جان بن بووِر بر روی  تشخیص بیماری در مراحل اولیه از طریق نشانه های زودهنگام زوال عقل کار می کند او متخصص در ایجاد شیوه های مداخله ای برای کمک به جلوگیری از پیشرفت بیشتر روند زوال عقل است. این اثر به توسعه برنامه حافظه منجر شد که یک سیستم مداخله شناختی ساختارمند است و برای کمک به کاهش زوال عقل در مراحل اولیه خود طراحی شده است.

شرکت فناوری بهداشت و درمان، “مغز کهنسال هوشمند” برنامه های تحقیقاتی خود را به صورت شخصی و عملی ارائه می دهد دکتر جان بن بووِر می گوید کاهش عملکردهای شناختی در مغز پیری را کاهش می دهد. این شرکت در سال ۲۰۱۶ تأسیس شد. این موسسه در حال حاضر دو برنامه ارائه می دهد:  برنامه ها و آموزش های مغزی آنلاین با عنوان Brain U Online و همچنین تعالیم و برنامه های مستقر در کلینیک با عنوان Brain U Clinic.

دکتر جان بن بووِر در ادامه گفت: ”  بخش Brain U Online شامل یک برنامه آموزش آنلاین برای مغز شما است. تحقیقات نشان داده است که وقتی ما در یادگیری جدیدی شرکت می کنیم و مغزمان را به صورت سازگار به چالش می کشیم، می توانیم به حفظ و پویایی عملکرد مغزمان کمک کنیم.” این بخش برنامه هر روز و یا  چند روز یک بار تمرینات خاصی را برای کاربران اختصاص می دهد. بن بووِر همچنین افزود ” کاربران ممکن است در مواجهه با برخی تمرینات به طور موقت ناامید شوند؛ اما در واقع این اتفاق خوبیست، چرا که زمانی که شما به چالش کشیده می شوید آموزش مغز موثرتر عمل خواهد کرد.”

کاربران ممکن است انتخاب کنند که در کلاس های مجازی با حضور دیگران قرار بگیرند. کلاس های مجازی مهارت های  اجتماعی را تشویق می کنند، که به گفته دکتر جان بن بووِر  تأثیر مثبتی نیز بر سلامت مغز دارد. او در ادامه  گفت بخش آنلاین این موسسه  با هدف استفاده راحت تر و دسترسی بیشتر در هر وقت و هر کجا که کاربر راحت تر باشد، چه با رایانه، لپ تاپ، رایانه لوحی یا تلفن همراه،  طراحی شده است.

برعکس، در بخش کلینیکی آموزش های حضوری با روند دیگری شروع به فعالیت می کنند. این برنامه ها به صورت یک به یک با یک متخصص بهداشت و درمان در یک محیط بالینی ارائه می شود. بخش کلینیکی در حال حاضر در درمانگاه های چندگانه در جنوب غربی مستقر بوده و به نقل از دکتر جان بن بووِر در حال پیشرفت و گسترش است. این خدمات در کلینیک های تحت پوشش بیمه درمانی و بیمه تجاری قابل ارائه می باشند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، زوال عقل یک اصطلاح است که مانند چتر چندین و چند بیماری اثرگذار بر حافظه، را که دیگر توانایی های شناختی و رفتاری و توانایی فرد برای حفظ فعالیت های روزمره را به طور قابل توجهی دچار اختلال می کند در زیر مجموعه خود قرار می دهد.

یکی از بزرگترین باور های عامیانه مربوط به زوال عقل این است که  این بیماری بخشی عادی و غیر قابل اجتناب از دوران پیری است. وی گفت: “شما می توانید از افراد بسیاری بپرسید که آیا عمیقاً به این  موضوع باور دارند آنگاه خواهید دید آنها به شما می گویند که باور عمیقی نسبت به این موضوع ندارند، من فکر می کنم این یک اصل واقعا عمیق و تقریبا فلسفی است که مردم معتقدند زوال عقل اجتناب ناپذیر است. باید این واقعیت را مد نظر داشت که افراد مسن لزوماً به بیماری قلبی یا سرطان یا دیابت مبتلا نیستند. و نیز مردم هرگز نمی گویند این بیماری ها اجتناب ناپذیر است. بلکه اکثر آنها مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه ای را در مقابل  آن ها انجام می دهند. به این ترتیب زوال عقل نیز می تواند با اقدامات درمانی و یا پیشگیرانه  به درستی درمان شود. “

دکتر جان بن بووِر  گفت مردم باید دمانس یا ضعف شناختی خفیف (MCI) را به موقع درمان کنند،  درست مثل زمانی که  در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. او گفت: “این افراد مراقبت های پیشگیرانه در مورد رژیم غذایی و ورزش خود را برای جلوگیری از ابتلا به دیابت به طور جدی انجام می دهند. با وجود مراقبت های پیشگیرانه همچنان احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد، اما این مراقبت ها  باعث می شود شدت بیماری کمتر شده و یا ممکن است موجب طولانی شدن روند پیشرفت بیماری  شود. این بیماری از اختلالات شناختی خفیف است که قبل از هر نوع تشخیص زوال عقل اتفاق می افتد. این بیماری می تواند به مدت ۵ تا ۷ سال و یا حتی بیشتر در مغز بدون علائم قابل توجهی وجود داشته باشد و به مرور نیز پیشروی کند. گاها این بیماری در پنجاه سالگی شروع به گسترش می کند. بنابراین بهترین زمانی که مداخله درمانی  می تواند اتفاق بیفتد، زمان بین زندگی طبیعی و بروز اختلال شناختی است. “

به گفته دکتر جان بن بووِر ، برخی از علائم هشدار که نشان دهنده  زمان مناسب برای شروع آموزش مغزاست شامل موارد زیر می باشد:

  • هنگامی که شما بازنشسته می شوید و دیگر کارهای چالش برانگیزی که نیاز به یادگیری جدید دارند انجام نمی دهید.
  • وقتی متوجه شدید که چیزهای را فراموش می کنید  که تا پیش از آن از یاد نمی بردید.
  • اگر شما در یک روز معمولی هیچ وظیفه مهم و خاصی ندارید که نیاز به انجام کارهای جدید برای مغزتان باشد.
  • اگر زوال عقل، و بیماری های مرتبط مانند آلزایمر، در خانواده شما موروثی است.

دکتر جان بن بووِر  می گوید: “مغز حتی برای موفق ترین پژوهشگران هم هنوز یک راز مهم است و به مثابه منبع دانشی است که ما هر روز بیشتر از آن یاد می گیریم، دارو کم تر از ۵ درصد در پیش گیری یا درمان زوال عقل موثر است. تقریبا هر شرکت بزرگ داروسازی تولید داروهای ضد جنون را متوقف کرده است. به نظر من، ما هنوز ۳۰ تا ۴۰ سال برای درمان و حداقل ۱۵ تا ۲۰  برای  کسب توانایی مقابله و پیشگیری از این قبیل بیماری ها، فرصت داریم.”

در همین حال، شرکت دکتر جان بن بووِر  محصولات خود را در آزمایش ها و کلینیک های کنترل دارو کنترل کرده و نشان می دهد که محصولات او می توانند به کاهش شدت زوال عقل تا ۴۰ % کمک کرده و به تاخیر در شروع بیماری نیز تا ۲.۵ سال کمک می کنند.

دکتر جان بن بووِر  گفت: ” همراه با مطالعات و تحقیقات بی شماری که بر روی مزایای چالش برانگیز مغز به روش های جدید  منتشر می شوند، ما تحقیقات بالینی ادامه دار خود را نیز انجام می دهیم و در سال ۲۰۱۳ اولین روش درمانی، با برنامه های مستقر در کلینیک با عنوان Brain U Clinic که بخشی از برنامه ی ، “مغز کهنسال هوشمند” بود، آغاز شد. ” وی گفت: «این مطالعات شامل هزاران نفر از شرکت کنندگان در تحقیقاتی با طیف سلامت مغز متفاوت شامل علائم زوال عقل و اختلالات شناختی خفیف تا کسانی است که در مراحل ابتدایی زوال عقل هستند.» وی گفت مطالعات نشان دهنده بهبود نمرات شناختی (مبتنی بر در ارزیابی شناختی مونترئال) است که در طول زمان با استفاده منظم تمرین ها ادامه می یابد.

دکتر جان بن بووِر  گفت: “تحقیقات نشان می دهد که به طور مرتب و به طور مداوم به چالش کشیدن مغز با روش های جدید می تواند به کند شدن پیشرفت و شروع زوال عقل کمک کند. دمانس یک بیماری پیچیده است و به طور مداوم مورد مطالعه قرار می گیرد. آموزش بالینی مغز و آموزش آنلاین فقط یک جزء از پرورش یک مغز سالم است. “

در واقع، ماه گذشته، محققان در مادرید، اسپانیا نتایج مطالعات طبی را منتشر کردند که نشان داد مغز افراد مسن و حتی کسانی که به ۹۰ سالگی می رسند، می توانند سلول های مغزی تازه را ایجاد کنند. دکتر جان بن بووِر  می گوید کلید رشد مغز، یادگیری چیزهای جدید است. او گفت: “مردم به نوعی فکر می کنند که استفاده از مغز با افزایش سن آنها به نوعی باعث جلوگیری از زوال عقل می شود. این کاملا قطعی نیست، اما تا حدودی درست است. مردم سعی می کنند که مغز خود را فعال کنند، اما این کار را در روش های جدید و خلاقانه ای مانند یادگیری یک زبان خارجی انجام نمی دهند. آنها باید کاری انجام دهند که قبلا انجام نداده باشند؛ چرا که مغز مانند داروها و یا الکل شرایط جدید را تحمل می کند. “

دکتر جان بن بووِر  گفت: “یادگیری هر چیز جدیدی باعث تولید نورون های مغزی می شود. هنگامی که نورون های جدید شکل می گیرند، به این کمک می کند تا یک سری از مواد شیمیایی در مغز منتشر شود که نشان می دهد این موضوع برای جلوگیری کردن از کاهش کارایی مغز رخ می دهد. هدف ما این است که یادگیری جدید و خلاقانه را برای کمک به جلوگیری از کاهش توانایی مغز  انجام دهیم. “

دکتر جان بن بووِر در ادامه بحث گفت: اگر علائم یا نشانه های از دست دادن حافظه  که در مراحل اولیه در رفتارتان ظاهر می شود را مشاهده کردید، توصیه می شود که در اسرع وقت با پزشک صحبت کنید. او افزود: “از آنجا که زوال عقل در افراد مختلف متفاوت به نظر می رسد، کلید تشخیص این تغییر این است که شما در تفکر و رفتار خود تغییراتی را مشاهده می کنید. اگر پزشک شما  چگونگی مراقبت های اولیه را نمی داند و در چگونگی تشخیص و یا درمان زوال عقل مجرب نیست، از او بخواهید شما را برای معاینه دقیق  به یک متخصص نوروپاتولوژی بالینی یا متخصص مغز و اعصاب در مراحل بعدی معرفی کند.

موسسه ی دکتر جان بن بووِر آزمایشات رایگان را در ضمن برنامه های خود ارائه می دهد. پس از اتمام آزمایشات رایگان، به کاربران گزینه هایی به منظور ادامه آموزش با هزینه حدود ۳۰ دلار در ماه یا ۲۴۰ دلار در سال داده می شوند.

 

 

 

 

 

 

منبع: FORBES
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم  آناهیتا قوامی