واقعیت مجازی یک تجربه و طراحی کاملا مصنوعی به دست انسان است که در آن حواس شش گانه وجود دارد. بیشتر طراحی‌های واقعیت مجازی به صورت تصویر بر روی یک کامپیوتر یا یک برجسته بین به نمایش گذاشته می‌شود. منظور از برجسته همان شبه عینک‌هایی است که در سینماهای سه بعدی وجود دارد. برای اینکه صداها و حواس ۶ گانه در کاربر ایجاد شود این عینک‌ها به هدستی متصل است که به اسم هدست واقعیت مجازی (vr headset)  معروف هستند.

واقعیت مجازی یک تکنولوژی و فناوری نوین است که به کاربر امکان می‌دهد تا با یک محیط شبیه‌سازی رایانه‌ای اندرکنش یا تعامل داشته باشد. بیشتر محیط‌های واقعیت مجازی تجهیزاتی برای اندرکنش تصویری انسان با رایانه هستند اما گروه محدودی نیز دارای حسگرهایی صوتی یا لمسی برای تعامل با کاربر هستند. نوع دیگری از واقعیت مجازی وجود دارد که توسط تصاویر پانورامای ۳۶۰ درجه ایجاد می‌شود و در واقع واقعیتی از آنچه هستیم را برای دیگران به نمایش می‌گذارد.

از دلایل جذابیت واقعیت مجازی ، تغییر الگوی ذهنی ما در مشاهده تصاویر مجاز ی خارج از ۴ قاب مشخص می باشد . برای مثال هنگامی که ما در حال مشاهده فیلمی در مانیتور هستیم، در صورتی که سر خود را بچرخانیم محیط واقعی که در آن قرار داریم را مشاهده می کنیم اما در واقعیت مجازی این الگو در هم شکسته شده و در صورت چرخاندن سر و تغییر زاویه دید باز هم در محیط مجازی قرار خواهیم داشت . طرفداران تکنولوژی امیدوارند که مشکلات مربوط به ارتباطات و پردازش در آینده نزدیک برطرف شود و بتوان راه حل مقرون به صرفهای برای ابن تکنولوژی ارائه داد تا بتوان به صورت عمومی تر و کم هزینه تر از این امکانات استفاده نمود. واقعیت مجازی ما در حال حرکت است و تنها وظیفه ما تمرکز بر روی آنها است

در آینده‌ای نه چندان دور با پیشرفت هر چه بیشتر علم و فناوری استفاده از این دستگاه‌ها همه‌گیر شده و حتی بسیاری از آموزش‌های زندگی ما نیز به وسیله‌ی آن‌ها صورت خواهد گرفت سربازان با کمک این دستگاه‌ها و شبیه‌سازهای جانبی خواهند توانست شرایط دشوار نظامی را تجربه کرده و بدون حضور در یک جنگ واقعی همانند سربازان کهنه‌کار در شرایط سخت رفتار کنند.

واقعیت مجازی