مردمی با بیماری فنیل کتونوریا به ناچار باید رژیم هایی غذایی خاصی را رعایت کنند تا از بروز عوارض ناشی از این بیماری جلوگیری کنند. در واقع این عوارض به دلیل تولید پروتئین فنیل آلانین می باشد که در افرادی با این بیماری این پروتئین خاصیت سمی دارد. در صورت بروز سمیت در فرد اختلالات عصبی و روان شناختی شدید بروز می کند. محققان در زمینه ی سینولوژی در ماساچوست با پایه ی بیوتکنولوژی گزارشی را ارائه دادند که بر طبق آن باکتری های دستکاری ژنتیکی شده را شناسایی و جداسازی کردند که قادر به خارج ساختن فنیل آلانین از خون هستند که این قول داده شده است که بتوان از آن در درمان های پاراکلینیکی استفاده کرد. این مطالعه در این هفته ۱۳ آگوست در Nature Biotechnology منتشر شد و نشان داد که این ترکیبات پروبیوتیک قادر هستند میزان فنیل آلانین را هم در موش های مبتلا به فنیل کتونوریا و هم در میمون های سالم کاهش دهد. سویه ی پروبیوتیک مورد استفاده قرار گرفته از جنس باکتری Escherichia coli Nissle بوده است. بعد از تزریق باکتری میزان فنیل آلانین تا میزان ۳۸ درصد در مقایسه با حیواناتی که تحت درمان قرار نگرفته اند کاهش یافت. سازمان غذا و داروی آمریکا به محققان برای این کشف جایزه اهدا کردند و محققان هم اکنون در فاز بعدی کار برای تست درمان در بزگسالان مبتلا به فنیل کتونوریا هستند.

به گفته ی Aoife Brennan یکی از محققان سینولوژی به دانشمندان گفته است که شرکت مراحل درمان را در دو مرحله بررسی کرده است. مرحله ی اول گرفتن خون بیماران مبتلا به فنیل کتونوریا و تحت کنترل است و در ادامه نیز دادن یک رژیم مناسب برای درمان و کنترل بیماری در بیماران که پس از ان بیماران بتوانند پس از رسیدن به شرایط نرمال رژیم غذایی مناسب را پیش گرفته و میزان پروتئین طبیعی را دریافت کنند.

من فکر می کنم به طور کلی علاقه ی زیادی به این میکروبیوم ها وجود دارد و بسیار امیدوارم که این پروبیوتیک های دستکاری ژنتیکی شده بتوانند به طور موثری در کنترل و درمان بیماری فنیل کتونوریا به کار بروند. دیگر بیوتکنولوژیست ها نیز راه های متفاوت دیگری را برای درمان فنیل کتونوریا به کار برده اند. برای مثال اوایل امسال، یک محقق یک آنزیم را به نام فنیل الانین هیدروکسی لاز را که در درمان بیماری موثر است و در متابولیسم فنیل آلانین نقش دارد ارائه  داد و به کار برد. بسیاری از شرکت ها ی دارو سازی به دنبال راه های متفاوتی بودند که بتواند  درمان به واسطه ی ژن ها را جایگزین درمان با آنزیم فنیل آلانین هیدروکسی لاز کند.

علوم سینولوژی در حال حاضر در حال گسترش باکتری ها بر اساس داروها برای درمان موارد متفاوتی از بیماری ها خصوصا بیماری های متابولیسمی که در بدو تولد بروز می کنند می باشد برای مثال درمان بیماری اختلالات سیکل اوره که از جمله بیماری های نقص متابولیسمی بدو تولد می باشد. این یافته ها در صفحات اخیر ژورنال های علمی مثل ژورنال بوستون منتشر شده است و طبق گفته های برنان این یافته ها نه تنها در بین گروه بلکه در بین محققان جهان محبوبیت و جذابیت دارد. این نتایج یافته های ارزشمندی در جهت بهبود و درمان بیماران دارند و ما از همه ی مردم و افراد فعال در صنعت خواهان ان هستیم تا راه هایی را برای استفاده کاربردی از این یافته ها ارائه دهند.

 

 

 

 

 

منبع: THE-SCIENTIST
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم رویا رجایی