رهبرانی با کارایی و تاثیرگذاری شدید به ندرت در حال حاضر یافت می شوند و وجود دارند. آن ها می توانند یک ارتباط عمیق را از گذشته و تجربیات به دست آمده در گذشته ایجاد کنند و یک پل با آن تجربه ها ایجاد کنند – از دیدگاه هایی که آن ها در طول دوره های سفری رهبری شان به دست آورده اند – و آن ها برنامه هایی را می سازند که این دیدگاه های سخت و برنده را به جای بگذارند. ما کیفیت را دوباره و دوباره در افرادی مشاهده کرده ایم که با آن ها در حالی که تحت آموزش ها، راهنمایی ها، مطالعه کردن و همراهی با رنج گسترده ای از ستاره های رهبری در بخش های جامعه بوده اند، روبه رو شده ایم. این کیفیتی است که می تواند یک رهبر را برای ساختن یک میراث پایدار آماده کند.

امروز، در این دوره از سال، ما خودمان را در حال تفکر و اندیشیدن به این بخش از ویژگی های رهبری یافتیم. با شروع نگاه کردن به تقویم جدید فرصت و موقعیتی برای همه ی ما فراهم می شود که نگاهی به عقب بیاندازیم – و، با انجام دادن این کار، عقل و درایتی را جمع آوری کرده که ما را برای حرکت کردن رو به جلو مجهز کند.

در یک مسیر مشاهده شد، یک میراث متعلق و مربوط به یک فرد است و این که چه تاثیری را بر روی یک برنامه، یک ابتکار عمل و یا در واقع کل یک سازمان دارد. این یک امر تجمعی است، تاثیر پایدار یک تلاش هماهنگ برای ایجاد تفاوت در زندگی که یک نفر لمس می کند. بنابراین، هم اکنون به همان اندازه پر اضطراب بودن زمان آن رسیده است تا شروع به فکر کردن در ارتباط با میراث خود به عنوان یک مدیر باشید : چه چیزهایی و چه دست یابی هایی را شما می خواهید که پس از رفتن تان از نقشی که در حال حاضر دارید از خود به جا بگذارید؟

در سال ۲۰۱۸، با سه رهبر از بخش های تکمیل شده و پیشرفته ی اجتماعی مصاحبه کردیم که تاثیرات فوق العاده مثبتی را در زمینه ی کاری و رهبری خود به جای گذاشته بودند و آن ها همین اواخر از سمتی که در آن بودند جدا شده اند. دو نفر از آن ها – Sally Osberf از موسسه ی Skoll، و Matt Bannick، از شبکه ی Omidyar – که هر یک بیش از یک دهه را صرف ریاست یک موسسه بزرگ کرده اند که تاکید آن ها بر روی رویکرد های نوآورانه برای تاثیر بخشی بیش تر در بخش ها بوده است، کرده اند. سومین رهبر، Chris Dawes، به عنوان رییس و مدیرعامل بیمارستان کودکان Lucile Packard بوده است، و در آن نقش او برای اداره ی سطوح بالاتر و کامل تری از موسسه ی پزشکی و کسب و کار پیچیده تر مهارت های لازم را یاد گرفت و به کار برد.

هر کدام از این سه رهبر، به طور خلاصه، موتور قدرتمندی از تاثیر گذاری و فایده را بر جای گذاشتند – وسیله ای برای تغییرات مثبت که در از ریاست آن ها در هدایت سازمان فراتر خواهد رفت. در مکالمه و گفت و گویی که ما با آن ها داشتیم، آن ها درس هایی از خط و مشی ها و تمرین ها و کارهایی را پیشنهاد دادند که آن ها را برای ساختن، هماهنگ و همراه کردن، و سوختن موتور تاثیر گذاری شان، توانمند ساخت. در اینجا ما لیستی از توصیه ها و دیدگاه های تعریف میراث را که آن ها با ما به اشتراک گذاشته اند را برای شما ارائه می دهیم.

ساختن و موزون کردن موتور خودتان

یک موتور تاثیر گذاری با اثر و دوام مداوم چندین ویژگی ضروری دارد، و مهم ترین در بین آن ها ماموریت و وظیفه می باشد. ” افراد نیاز دارند بدانند که هدف چیست، ” این را Dawes در ارتباط با کارش در بیمارستان کودکان بیان کرد. در طول مدت دوره ی بیش از دو دهه به عنوان مدیر عامل، Dawes حق بیمه را نه تنها برای ماموریت های سازمانی بنا نهاد بلکه همچنین برای برقراری ارتباط کارا و موثر با همه ی سهام داران. در سال ۲۰۱۵، او و همکارانش چشم انداز ۲۰۲۵ را گسترش و توسعه دادند، یک ابتکار عمل که یک چشم انداز جامع را برای پیشرفت اهداف و ماموریت بیمارستان را ارائه می دهد. برای اطمینان از اینکه این چشم انداز در مرکز توجه و تمرکز باقی خواهد ماند، سازمان برنامه ی چشم انداز ۲۰۲۵ را به صورت پوستر در همه ی ناحیه های کاری قرار داد.

از دیگر مشخصه های ساختن یک موتور تاثیر گذار، بر روی یک استراتژی متمرکز شدن می باشد. طبق گفته های Osberg : ” هیچ رهبر بخش اجتماعی نمی تواند که بدون داشتن حس قدرتمندی از هدف و استراتژی خوب تعریف شده و مناسب تاثیر لازم را به جا بگذارد “. ” شما نمی توانید هر کاری را انجام دهید “. تعداد زیادی از رهبران برای اینکه سعی در انجام دادن تعداد زیادی کار، یا پاسخ گویی به همه ی نیازهایی که در آن جا جریان دارند کرده اند، از دور خارج شده و کنار گذاشته شده اند. ” به همان میزان اهمیت نیز رهبران باید به قدر کافی این آمادگی را داشته باشند تا در صورت بروز موقعیت جدید و ایده ها و افکار جدید قادر به پاسخ گویی به نیاز ها باشند “.

Obserg توضیح داد که: ” در موسسه ی Skoll، در همان ابتدا و خیلی زود ما نسبت به نوع استراتژی مورد نیازمان و اینکه باید با آن درگیر شویم روشن بودیم “.

ایجاد یک موتور تاثیر گذاری همچنین نیازمند این امر است که رهبران نمایش ناملموسی از – همچنین خیلی واقعی – کیفیت دیدگاه ها و شجاعت داشته باشند. زمانی که Bannick شریک مدیریتی در شبکه ی Omidyar شد، او با موسس آن جا ، Pierre Omidyar، برای ترسیم یک دوره در سازمان کار می کرد. و هر دو مرد در ارتباط با محدوده ی جاه طلبی شان خجالتی نبودند. Omidyar و Bannick بیان کردند که ان ها هر دو بر روی این امر متمرکز بودند تا راهی را برای تغییر تفکر مردم در ارتباط با بشر دوستی بیابند. بزرگ کردن و نمایان کردن این نوع از طرز فکر به گفته ی Bannick در دراز مدت می تواند منجر به موفقیت شما به عنوان یک رهبر شود.

سوخت رسانی موتورتان

برای دست یابی به یک موتور تاثیر گذاری در طول یک راه طولانی، یک رهبر باید تانک سوخت موتور خود را به خوبی با جمع آوری و مدیریت منابع حقیقی و مناسب نگه دارد و جمع کند. یک چیز ضروری به عنوان ” سوخت ” همراهی سازمان ها و استعدادها می باشد. به گفته ی Dawes ؛ ” من همیشه افرادی را استخدام می کردم که از من باهوش تر و کامل تر باشند “. سرانجام و در نهایت، او فهمید، که میراث او به میزان کمتری به خود توانایی ها و مهارت های او وابسته است و بیش از آن به کیفیت افرادی که او به سازمان می آورد و برای بهبود مهارت هایشان تلاش می کند متکی است. همچنین او افزود من به این مهم دست یافتم که به جای داشتن این تفکر که من به تنهایی می توانم پاسخ گوی همه ی نیاز ها باشم و به هیچ کمکی نیاز ندارم، با افرادی همراه شوم که از آن ها چیز یاد بگیرم و از مهارت هایشان برای بهبود کارم بهره ببرم.

برای رهبرانی که می خواهند سازمان شان با همه ی سیلندر هایش بسوزد، هیئت مدیره نیز به همان اندازه یک منبع سوخت مهم تلقی می شود. مرحله بعدی تلاش های Osberg به گفته ی خودش داشتن یک هیئت مدیره ی عالی است و از این رو او همیشه در تلاش برای استخدام بهترین اعضا برای هیئت مدیره ی خود بوده است. به گفته ی او عضوی که به طور کامل با کار ها در گیر نشود و سرمایه گذاری نکند نمی تواند یک عضو مهم و اصلی برای هیئت مدیره باشد.

سال جدید برای همه ی رهبران این شانس را فراهم می کند و ارائه می دهد که نه تنها به عقب نگاهی بیاندازند و هم به نگاه و دیدی نسبت به جلو داشته باشند، بلکه همچنین نگاهی به آینه بیاندازند. پس از خودتان سوال بپرسید : آیا من این ویژگی ها و عملکردها را به درستی دنبال می کنم که بتوانم این نشانه های ماندگار و ثابت را که این سه رهبر در جهان به جای گذاشتند، به جا بگذارم؟

 

 

 

 

 

 

منبع: فوربس
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم رویا رجایی