مطلعان فنی اعلام کردند شرکت اپل که یکی از پیشگامان فناوری esim است که کار تغییر سرویس دهندگان موبایل را ساده تر می کند، نیز به سایر تولیدکنندگانی ملحق شده که در خصوص مساله عملکرد سرویس دهندگان تکنولوژی موبایل به دولت شکایت کرده اند
شخصی که خواسته بود نامش فاش نشود گفته این گروه تقاضایی برای شرکتها و gsma (شرکت استانداردهای موبایل) ارسال کردند تا در مورد توافق احتمالی که بین آنها صورت گرفته کسب اطلاع کنند
شرکتهای رگولاتوری، شرکتهای تلفن را تحت فشار قرار داده اند تا تغییر سرویس دهندگان را برای مشتریان تکنولوژی موبایل آسانتر کنند. ۴ شرکت بزرگ – AT&T ، وریزون، تی موبایل و اسپرینت – در سال ۲۰۱۳ توافق کردند که مشتریان بعد از پایان دوره قراردادشان بتوانند از تلفنهای هوشمند خود در سایر سرویس دهندگان هم استفاده کنند. یک سال بعد از آن باراک اوباما قانونی را وضع کرد که به مصرف کنندگان اجازه می داد بدون نیاز به خرید یک تلفن جدید بتوانند سرویس دهنده شبکه خود را تغییر دهند.

اختلاف عقیده

ریچ یانگ سخنگوی وریزون در بیانیه ای گفت این موضوع فقط یک اختلاف عقیده بین تعدادی از سازندگان قطعات تلفن در خصوص توسعه استانداردهای esim است. Gsma هم از اظهار نظر در خصوص این مساله سرباز زد و همچنین سخنگوی وزارت دادگستری هم پاسخی به این مساله نداد.
AT&T گفته است که از تحقیقات آگاه است و اطلاعاتی را که دولت برای پاسخگویی از او خواسته است آماده کرده است. این شرکت اعلام کرده است فعالانه در gsma همراه با کسانی که ممکن است با استانداردهای ارائه شده مخالفت کنند کار خواهد کرد، تا این مساله حل شود.
زمانی که وریزون و AT&T در صدر اخبار قرار گرفتند، سهام وریزون بعد از اینکه ۲٫۵ درصد کاهش یافت ۱٫۱ درصد هم کاهش پیدا کرد و به ۴۷٫۹ دلار رسید. AT&T که سعی کرد از خودش دفاع کند توانست جلوی کاهش را تاحدی بگیرد و بعد از اینکه ۱٫۹ درصد سقوط کرد توانست دوباره خودش را به عدد۳۴٫۶۷ دلار برساند که در واقع به معنی ۰٫۴ درصد کاهش می باشد.
به گفته آگاهان: زمانیکه دادگستری در حال تحقیق در شرکتهای AT&T و وریزون بود در ماه فوریه به ۴ شرکت اصلی سرویس دهنده موبایل نامه هایی ارسال کرد. نیویورک تایمز در خصوص این تحقیقات گزارشی ارائه کرد.
تکنولوژی esim به کاربران تکنولوژی موبایل اجازه می دهد که با انجام تغییراتی در تنظیمات گوشی یا تبلت خود بتوانند از سرویس دهندگان مختلف استفاده کنند. این کار را برای کاربران بسیار ساده می کند چون دیگر نیازی به خارج کردن سیم کارت از گوشی یا مراجعه به سرویس دهندگان ندارند.

گروه های استاندارد

جان برگمایر مشاور ارشد پابلیک نالج – که یک شرکت نظارت بر کپی رایت در مخابرات و اینترنت است- گفت: سازمانهای استانداردسازی بسیار ارزشمند هستند و فرصتی برای همکاری ایجاد می کنند. شرکتهای برجسته این را نشان داده اند که هرکاری انجام می دهند تا امکان رقابت را از سایرین بگیرند. داج باید این ادعا را بررسی کند تا بتواند از حقوق مشتریان امریکایی دفاع کند.
شرکت اپل در آخرین مدلهای آیپد خود در سال ۲۰۱۶ ارتقا تکنولوژی داد ولی برای موبایلهای هوشمند خود هنوز چنین کاری نکرده است. این در حالی است که هنوز همه ی سرویس دهندگان از این تکنولوژی موبایل استفاده نمی کنند. اپل در سایت خود اعلام کرده است “اگر یکی از این مدلها را در یک سرویس دهنده خاص بخرید سیم کارت همراه این گوشی فقط با همین سرویس دهنده کار خواهد کرد.”
تی موبایل و اسپرینت اجازه می دهند کاربران آیپد از طریق منوی تنظیمات بین سرویس دهندگان جا به جا شوند در حالیکه AT&T که از استاندارد esim استفاده می کند نمی توانند سرویس دهنده خود را عوض کنند. وریزون هم کلن امکان جابه جایی را ندارد. شرکت آلفابت گوگل هم سال گذشته به آخرین مدل گوشی های پیکسل خود این امکان را افزود که گوشیهای شرکتهای سازنده موبایل بین المللی بتوانند با استاندارد esim کار کنند.
هارولد فلد معاون ارشد پابلیک نالج گفت مشکل زمانی رخ می دهد که مرکز اصلی بخواهد بفهمد آیا یک دستگاه پس از انتقال به سرویس دهنده جدید توسط آن سرویس دهنده به رسمیت شناخته خواهد شد؟
گزارش تحقیقات به این شکل است که شرکت AT&T پس از ۵هفته آزمایش و دادرسی توسط شرکت آنتی تراست آمریکا ۸۵میلیارد دلار جریمه شد
ناظران این دادرسی معتقدند که AT&T پس از آشکار شدن ضعفهایش، امکان گرفتن تخفیف از دولت در خصوص جریمه خواهد داشت

منبع: BLOOMBERG
ترجمه شده در گروه TFE|TIMES