حساب درآمد و خرج چیست؟

حساب درآمد و خرج یک ابزار برنامه ریزی است که به شما در پیگیری چگونگی صرف پولتان کمک می­ کند، که شامل یک پیش بینی از مخارجتان و شیوه پرداخت آنها می­ شود.

حساب درآمد و خرج بر مبنای موارد زیر استوار است:

 • درآمد: پولی که دریافت می­ کنید و یا به دست می­ آورید.
 • مخارج: پولی که صرف غذا، خدمات برق و گاز و سایر موارد می ­شود.

تهیه حساب درآمد و خرج

تعیین بودجه در صرف و پس انداز هوشیارانه پول به شما کمک شایانی می­ کند.

به منظور ایجاد یک حساب درآمد و خرج:

 • برگه ­های کار حساب درآمد و خرج ما را پرینت بگیرید. اگر به پرینتر دسترسی ندارید از یک برگه کاغذ و یا صفحه گسترده برنامه ­هایی همچون اکسل و یا گوگل شیت استفاده کنید.
 • درآمد کل ماهیانه خود را با افزودن دریافتی ماهیانه خود از منزل و هر درآمد دیگری نظیر نفقه تعیین کنید.
 • تمام مخارجتان را فهرست بندی کنید، برای مثال اجاره یا رهن، پرداخت هزینه خودرو، خرید خواربار، تفریح و سرگرمی ­ها، و کتاب. برخی از این مخارج هر ماه هزینه ثابتی دارند، در حالیکه برخی دیگر متغیرند. برای متغیرها سعی کنید ماهیانه بودجه ­ای را در نظر بگیرید. فیش و قبض­ های ماه ­های گذشته را بررسی تا بتوانید سقفی برای هزینه ماهیانه آنها تعیین کنید.
 • مخارجتان را از درآمد کل ماهیانه خود کم کنید. از یک ماشین حساب مناسب جهت تعیین حساب خود استفاده کنید. به صورت ایده آل، مخارج شما نباید از درآمدتان بیشتر شود.
 • بر اساس مقدار پولی که پس از کسر سایر هزینه ­ها برایتان باقی ماند، تصمیم بگیرید که مایل به پس انداز چه درصدی از درآمد ماهیانه خود هستید.
 • به منظور دست یابی به اهداف مالی خود، سطح معینی را برای پس انداز و/یا سرمایه گذاری در نظر بگیرید.

یک حساب درآمد و خرج نمونه

بیایید نگاهی داشته باشیم بر شیوه تنظیم حساب درآمد و خرج وانزا:

دریافتی ماهیانه وانزا پس از کسر مالیات ۱۷۳۳ دلار می ­باشد. او همچنین هر ماه نفقه ۴۰۰ دلاری از همسر سابق خود دریافت می­ کند، که آن را نیز به حقوقش افزوده و به درآمد کل ماهیانه ۲۱۳۳ دلار می­ رسد.

وانزا مایل است بداند اگر ۱۰ درصد از درآمد ماهیانه ­اش را پس انداز کند، چه مبلغی بدست می­ آید. بنابراین به این گونه حساب می­ کند: ۲۱۳۳ دلار ضرب در ۰/۱ برابر با ۳۰/۲۱۳ دلار (اگر او به طور مرتب این مبلغ را پس انداز کند، در پایان سال می­تواند بیش از ۲۵۵۹ دلار پس انداز داشته باشد). به جای آن، او تصمیم گرفت مبلغ ۳۰۰ دلار در هر ماه پس انداز کرده تا در پایان سال بیش از ۳۶۰۰ دلار موجودی داشته باشد.

سپس، وانزا مخارج ثابت خود را اضافه می­کند. اجاره ۸۰۰ دلار، هزینه خودرو ۲۵۰ دلار، تلویزیون کابلی ۴۰ دلار، هزینه اینترنت ۳۵ دلار، و میانگین ماهیانه بیمه خودروی او حدود ۳۰ دلار می­شود، و در مجموع ۱۱۵۵دلار خواهد بود.

او تصمیم می­گیرد مخارج متغییرش را تعیین کند- که شامل هزینه خدمات آب و برق و …، تلفن، خواروبار، سرگرمی، و تعمیرات اتومبیل- و حدوداً ۶۰۰ دلار در ماه می­ شود.

وانزا مخارج خود را کم می­ کند، ۲۰۵۵ دلار از ۲۱۳۳ دلار که ۷۸ دلار باقی می ­ماند. وی ۷۸ دلار باقی مانده را نقدینگی ­اش در مواقع احتیاج در نظر می­ گیرد. از آنجاییکه احتمالاً پس از پرداخت هزینه­ ها برایش مبلغی باقی می­ماند، او تصمیم می­ گیرد کمی بیشتر پس انداز کند.

پس از تنظیم حساب درآمد و خرج

پس از اتمام این مراحل، حساب خود را پرینت گرفته و مخارج خود را با حساب درآمد و خرجی که در پایین آورده شده است مقایسه کنید. آیا هزینه های شما در دستورالعمل­ ها قرار دارد؟

همچنان که بیشتر در مورد مسائل پول می­ آموزید، تیوتوریال شما نیز ممکن است تغییر کند.

یک مصرف کننده دانا باشید

یک مصرف کننده دانا بودن به شما در پایبندی به حساب درآمد و خرجتان کمک بسیار می­ کند. در اینجا تعدادی نکته جهت کاهش هزینه آورده شده است:

 • به دنبال راهی برای کاهش هزینه­ ها باشید. از یک برنامه تلفن ارزان قیمت تر استفاده کنید، در هنگام خرید از کوپن استفاده کنید، و دفعات کمتری را به غذا خوردن بیرون اختصاص دهید.
 • به دنبال بهترین خرید باشید. گاهی اوقات صرف زمان بیشتر بهتر از پول بیشتر است.
 • از اینکه پولتان خرج چه چیزی می ­شود آگاه باشید و جهت کاهش هزینه­ های غیر منتظره از پیش برنامه ریزی کنید.
 • در پی گزینهb­های رایگان باشید. به جای خرید کتاب، سی دی، و نوارهای ویدئویی، آنها را از کتابخانه قرض بگیرید.
 • خرید از مغازه­هایی که وسایل استفاده شده می ­فروشند را در نظر داشته باشید.
 • برای خدماتی که خودتان قادر به انجام شان هستید، پولی خرج نکنید.
 • به خرید بدون برنامه ریزی “نه” بگویید. از خودتان بپرسید، آیا واقعاً به آن وسیله نیاز دارید یا چیز دیگری هم هست که بیشتر مورد احتیاجتان باشد.
 • اگر می­ توانید از کارت­ های اعتباری استفاده نکنید. خرید اعتباری درآمد آینده را مسدود می­ کند.
 • مراقب الک ­های پول خود باشید- مواردی که در یک روند مداوم خریداری می ­کنید می­ توانند بخش بزرگی از درآمد شما را شامل شوند. برای مثال، ۵۰ سنت که هر روز برای یک قوطی نوشابه پرداخت می­ شود، در یک سال به ۱۲۵ دلار می­رسد. راجع به خریدهای روزانه خود که می­توانند الک ­های پول باشند بیاندیشید، مثل اسنک­ها، مجله، قهوه، و پس انداز آن پول برای چیز دیگری را در نظر بگیرید.

 

 

منبع: GCFLEARNFREE
ترجمه شده در گروه  TFE|TIMES به قلم مریم فقیه عبدالهی