تکنولوژی آینده در فینتک چیست؟

تکنولوژی آینده در فینتک چیست؟

سال های گذشته، اتفاقات زیادی برای صنعت مالی در دنیا افتاد، با ظهور پدیده ای به نام فین تک، از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ دنیای مالی در حال تغییرات بسیار زیادی است؛ برخی از این تغییرات بنیادی و برخی دیگر در حد بهبود شرایط فعلی هستند.

 در ۴ ماهه نخست سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۵٫۲ میلیارد دلار در حوزه ی فینتک سرمایه گذاری شد، اگر این مقدار را با ۱٫۸ میلیارد دلار در کل سال ۲۰۱۰ مقایسه کنیم متوجه رشد قابل توجه سرمایه گذاری در حوزه فین تک خواهیم شد. سرمایه گذاری در مقیاس های مختلفی صورت گرفته است- از استارتاپ ها تا شرکت های تحت حمایت بانکها و موسسات مالی. در حال حاضر بیشتر شرکت های فینتک در حوزه هایی مانند پرداخت آنلاین و وامدهی مشغول به فعالیت هستند. اما به زودی این حوزه ها پر از رقبای سرسخت شده و جایی برای تازه کارها باقی نخواهند گذاشت. اگر بخواهیم در آینده ای نزدیک وارد فینتک بشویم و کمی هم آینده نگر باشیم بهتر است در چه حوزه هایی فعالیت کنیم؟

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، رشد فینتک به صورت کلی بسیار سریع و غیرقابل پیش بینی بود، اما نه تمام بخش های آن، به دلیل محدودیت های تکنولوژی و همچنین قانونی بسیاری از ایده های فینتک هنوز به مرحله ی اجرایی نرسیده اند یا حتی شکست خورده اند. در برخی موارد نیز، محصول و یا خدمت ارائه شده آنقدر تازه بود که فرهنگ استفاده از آن در جامعه یا بازار هدف وجود نداشت؛ اما با گذشت نزدیک به ۶ سال از ظهور فینتک کم کم مردم با اپلیکیشن ها و خدمات آن آشنایی پیدا کرده و تکنولوژی نیز خود را با آن به‌روز کرده است. همچنین در بسیاری از کشورها، قواعد مالی دستخوش تغییراتی شده و راه برای فعالیت استارتاپ های فینتک نسبت به گذشته با موانع کمتری روبرو است.

با بررسی آمارهای جهانی متوجه میشویم حوزه هایی که در سال گذشته بیشترین رشد را داشته اند عبارت اند از اپلیکیشن های مدیریت مالی انفرادی و شرکتی. همچنین به تازگی برخی از استارتاپ های فینتک وارد حوزه ی بیمه شده اند که کاملا تازگی دارد. روش های crowdfunding یا همان سرمایه گذاری دسته جمعی نیز رشد قابل توجهی داشته اما هنوز به نقطه ی اوج خود نرسیده است. این ابزارها با کمک شبکه های اجتماعی توانسته اند جایی برای خود پیدا کرده و سرمایه ی قابل توجهی را برای مشتریان خود به همراه بیاورند.

 

تکنولوژی آینده فینتک

تکنولوژی آینده فینتک

بازار فینتک برای جلوگیری از رسیدن به حالت رقابت کامل، دو راه بیشتر ندارد: استفاده از تکنولوژی جدید، تمرکز بر گروه مشتریان خاص

اما چه تکنولوژی های جدیدی در حوزه ی فینتک وجود دارد؟

ربات های توصیه گر: این ربات های میتوانند به صورت آنلاین خدمات سرمایه گذاری انجام دهند. در حال حاضر تمرکز اصلی بر استفاده از هوش مصنوعی برای استفاده در بازار سهام است اما پیشبینی میشود ربات های توصیه گر، به مرور زمان وارد سایر بخش های فینتک مانند مدیریت مالی نیز بشوند.

قراردادهای هوشمند: در این تکنولوژی با استفاده از شبکه ی زنجیره ای اطلاعات بانکی، قراردادها به صورت آنلاین و از راه دور، بررسی شده، اعتبارسنجی میشوند، تراکنش های مالی انجام میگیرد و نتیجه به طرفین قرارداد اعلام میگردد. این نوع قراردادها میتوانند در حوزه های مختلفی باشند، از بیمه گرفته تا خرید و فروش املاک. CommonAccord یکی از اولین استارتاپ های آمریکایی است که در حوزه قراردادهای هوشمند بانکی فعالیت میکند.

ارز بدون مرز: دنیای دیجیتال مرزی نمیشناسد، در این دنیا شما ارز مخصوص به خود را دارید و در هر زمان و مکانی که بخواهید میتوانید دیگر کالاها را در هر مکان دیگری خریداری کرده یا به هر حسابی در هر کشوری پول انتقال دهید.

سه حوزه ای که در مورد آن بحث شد از جدیدترین تکنولوژی هایی هستند که به تازگی فینتک وارد آنها شده و به دلیل پتانسیل بالا پیشبینی میشود ظرف ۳ سال آینده سرمایه گذاری های کلانی در این حوزه ها صورت بگیرد.

 

منبع: فینوتک

درباره نویسنده

مجله علم و فناوری ایرانیان

مجله علم و فناوری ایرانیان وابسته به موسسه آموزش عالی ایرانیان، رسانه الکترونیکی برخط به زبان فارسی‌ در حوزه‌ی فناوری است که از سال ۱۳۹۵ شروع به کار کرده است.

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

نظر سنجی

نظر شما در مورد طراحی این سایت چیست؟

مشاهده نظرسنجی

بارگذاری ... بارگذاری ...

آرشیو نظرسنجی ها

اینفوگرافی