گوگل استفاده از یک موتور جست‌وجوی خاص را برای کودکان توصیه می‌کند. گوگل برای جست‌وجویی که به کودکان اختصاص دارد، موتور جست‌وجوی جداگانه‌ای به نام کیدرکس را اختصاص داده است. وب‌سایت www.KidRex.org در واقع موتور جست‌وجوی سرگرم‌کننده و امن سفارشی گوگل برای کودکان است. محیط صفحه اصلی درست مثل نقاشی مداد رنگی یا مداد شمعی کودکانه است.

این موتور جست‌وجو از شیوه‌های جست‌وجوی اخلاقی و امن استفاده می‌کند و سعی بر نمایش حتی‌المقدور تمام نتایج به شکلی فاقد مطالب نامناسب برای کودک دارد. کیدرکس همچنین دارای یک پایگاه داده ویژه حاوی وب‌سایت‌های نامناسب و کلمات کلیدی هرزه است که به نمایش نتایج تمیز و عاری از آلودگی بیشتر کمک می‌کند. کیدرکس به پدر و مادرها توصیه می‌کند موتور جست‌وجوی پیش‌فرض را روی تبلت‌ها و کامپیوترهای کودکان خود از گوگل به کیدرکس تغییر دهند. در توضیحات این موتور جست‌وجو آمده است: «کیدرکس صفحات وب مرتبط با بچه‌ها را از طریق کل وب جست‌وجو می‌کند و از تکنولوژی جست‌وجوی امن گوگل استفاده می‌کند. جست‌وجوی امن گوگل سایت‌هایی را که حاوی محتوای جنسی باشند پیدا کرده و آنها را از نتایج جست‌وجوی کودکان حذف می‌کند. فیلتر گوگل از فناوری پیشرفته برای بررسی کلمات کلیدی، عبارات وURL‌ها استفاده می‌کند. اگرچه هیچ فیلتری صددرصد دقیق نیست، اما این فناوری بیشتر موارد نامناسب را از بین می‌برد.

علاوه بر تکنولوژی جست‌وجوی امن گوگل، کیدرکس پایگاه اطلاعاتی خود را از وب‌سایت‌های نامناسب و کلمات کلیدی دارد و محققان این موتور جست‌وجو، به‌صورت روزانه کیدرکس را آزمایش می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که کاربران و فرزندانشان بهترین تجربه وب را خواهند داشت. البته امکان دارد سایت‌های نامناسب گاهی از طریق این موتور جست‌وجو یافت شوند، اما کیدرکس از کاربران خواسته تا موارد این‌چنینی را گزارش کنند.» در حالی که کیدرکس یک راه کاملا مطمئن برای جلوگیری از دسترسی کودکان به سایت‌های بد یا مخرب نیست، اما راهکار خوبی به نظر می‌رسد و یک شروع خوب است.

 

 

 

منبع: ایسنا