حقایقی درباره معروف‌ترین سرقت‌های اطلاعاتی جهان

حقایقی درباره معروف‌ترین سرقت‌های اطلاعاتی جهان
حملات سایبری و سرقت‌های اطلاعاتی بزرگی در سراسر جهان رخ داده که منجر به ایجاد صدمات و خسارات جبران‌ناپذیری در زیرساخت شرکت‌های مختلف شده است. در سال‌های اخیر سرقت‌های اطلاعاتی که توسط هکرها و مجرمان سایبری صورت می‌گیرد، شدت گرفته است و با وجود پیشرفته شدن علم و تکنولوژی‌های مختلف به منظور شناسایی زودهنگام نفوذ هکرها به سرورها و سیستم‌های کاربران و شرکت‌های بزرگ برای دسترسی به اطلاعات محرمانه آنها، همچنان اخبار و گزارش‌های متعددی در این خصوص از گوشه و کنار جهان به گوش می‌رسد. در این گزارش که در وب سایت digitalinformationworld آمده است، به مرور حقایقی خواهیم پرداخت که درباره بزرگ ترین و معروف‌ترین سرقت‌های اطلاعاتی در جهان بوده و به احتمال زیاد سیل عظیمی از کاربران در فضای مجازی از آنها بی‌خبرند:

۱- از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون بالغ بر ۱۴ میلیارد و ۷۱۷ میلیون و ۶۱۸ هزار و ۲۸۶ سرقت اطلاعاتی در سراسر جهان به ثبت رسیده است.

۲- در ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی یک هکر روسی تحت عنوان peace به بالغ بر ۱۱۷ میلیون آدرس پست الکترونیک و گذرواژه کاربران در شبکه اجتماعی لینکدین دسترسی پیدا کرد.

۳- در سال ۲۰۱۶ میلادی، موسسات تحقیقاتی و آماری فعال در حوزه امنیت سایبری اعلام کردند که ۹/ ۴۵ درصد از سرقت‌های اطلاعاتی که در ایالات‌متحده آمریکا رخ داده، بخش تجارت و شرکت‌های فعال در این حوزه در این کشور را هدف گرفته است.

۴- در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۲/ ۲۹ درصد از سرقت‌های اطلاعاتی در ایالات‌متحده آمریکا در بخش سلامت، بهداشت و درمان رخ داده است.

۵- ۹/ ۱۰ درصد از حملات سایبری آمریکا در سال گذشته میلادی نیز به بخش بانکداری و اقتصاد مالی اختصاص یافته است. این در  حالی است که تنها ۸ درصد از سرقت‌های اطلاعاتی در بخش دولتی و نظامی روی داده است.

۶- در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی بالغ‌بر ۳ میلیارد و ۳۵۳ میلیون و ۱۷۸ هزار و ۷۰۸ سرقت اطلاعاتی به ثبت رسید.

۷- در سال ۲۰۱۸ میلادی، اطلاعات بالغ بر ۵۰ میلیون کاربر فعال در شبکه اجتماعی فیس‌بوک تحت تاثیر همکاری با موسسه تحقیقاتی و مشاوره‌ای کمبریج آنالتیکا و حمله سایبری متعاقب آن به سرقت رفت.

۸- در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۸۶ درصد از سرقت‌های اطلاعاتی و حملات سایبری در منطقه آمریکای شمالی صورت گرفته است.

۹- در اروپا و شرق آسیا و اقیانوسیه، حملات سایبری و سرقت‌های اطلاعاتی ۶ درصد گزارش و اعلام شده است.

۱۰- یک درصد از حملات سایبری و سرقت‌های اطلاعاتی نیز در خاورمیانه و آفریقا صورت گرفته است.

۱۱- در جهان هزینه و خسارات هر سرقت اطلاعاتی به‌صورت متوسط ۴/ ۶ درصد گزارش و اعلام شده است.

۱۲- علت رخ دادن ۴۲ درصد از سرقت‌های اطلاعاتی در جهان، نفوذ هکرها و مجرمان سایبری است. این در حالی است که ۲۹ درصد از سرقت‌های اطلاعاتی به‌خاطر ضعف امنیتی و قطعی سیستم و سرورهای شرکت‌های مختلف رخ می‌دهد.

منبع: ایسنا

درباره نویسنده

مجله علم و فناوری ایرانیان

مجله علم و فناوری ایرانیان وابسته به موسسه آموزش عالی ایرانیان، رسانه الکترونیکی برخط به زبان فارسی‌ در حوزه‌ی فناوری است که از سال ۱۳۹۵ شروع به کار کرده است.

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 7 =

نظر سنجی

نظر شما در مورد طراحی این سایت چیست؟

مشاهده نظرسنجی

بارگذاری ... بارگذاری ...

آرشیو نظرسنجی ها

اینفوگرافی