مدیریت ثروت چگونه؟

” اگر شرایط مالی خود را کنترل نکنید، قطعا شرایط مالیتان شما را کنترل خواهد کرد. “

خلق ثروت و نگهداری و رشد آن در آینده تنها با اتخاذ یک برنامه ‏ریزی صحیح مالی میسر خواهد شد.  افراد اگر یک برنامه مالی شخصی نوشته شده نداشته باشند در اتخاذ تصمیمات متمرکز نبوده و متمایل به انجام اشتباهات رفتاری در تصمیمات شخصی مالی خود هستند.

اولین چیزی که با برنامه‏ ریزی می‌توانیم به آن دست پیدا کنیم، اهداف هستند. اهداف مالی که شامل درآمدزایی و یا گسترش و توسعه‌ی کار است و همچنین اهدافی که در زندگی شخصی داریم نیز نیاز به برنامه‌ریزی مالی دارند.

برنامه‌ریزی مالی در کسب و کار نیز به اندازه ی زندگی شخصی اهمیت دارد برای شروع یک کار و یا برای راه اندازی یک تجارت حتما نیاز به سرمایه‌گذاری است برای سرمایه‌گذاری هم برنامه‌ریزی‌های مالی با دقت بالا لازم است تا بتوان در کسب و کار و شغل موفق بود.

برنامه‌ریزی مالی به کلیه جنبه‌هایی توجه می‌کند که استقلال مالی و یا اهداف مالی فرد را در آینده تضمین خواهد کرد. برنامه‌ریزی مالی (Financial Planning) مجموعه‌ای از پیش بینی‌های مالی است که هر فرد را برای یک زندگی با آرامش و آسایش در آینده نزدیک و دور آماده می‌کند. مجموع این برنامه‌ریزی شامل جنبه‌های مختلفی است که فقط به پس انداز کردن و سرمایه‌گذاری هنگفت در سرمایه  گذاری‌های خاص خلاصه نمی‌شود. این سرمایه‌گذاری‌ها فقط بخش کوچکی از یک برنامه‌ریزی جامع هستند. در یک برنامه‌ریزی مالی کامل و دقیق، وضعیت مالی امروز فرد و یا خانواده بررسی شده و اهداف مالی در آینده نزدیک و دور نیز مورد نظر قرار خواهد گرفت و با توجه به آنها روش و یا روش‌های حصول این اهداف و قابل دسترس بودن آنها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در واقع یک برنامه‌ریزی جامع مالی از بخش‌هایی زیر تشکیل شده است که در این کتاب تماماً مورد بررسی قرار خواهند گرفت :

این کتاب ترجمه کتاب wealth wisdom for everyone نوشته مارک و کارین دانیل می باشد که در ۴ بخش و ۳۸ فصل به تلاش دکتر محسن قره خانی و همکاران به رشته تحریر درآمده است. هدف این کتاب ایجاد خرد مالی از طریق یادآوری نکاتی در خصوص خلق، مدیریت، نگهداری و رشد ثروت شخصی افراد است.

در بخش اول این کتاب به نحوه تعیین اهداف و برنامه‌های مالی اشاره شده است. همچنین ابعاد فرهنگی برنامه‌ریزی مالی برای هر فرد مورد موشکافی قرار گرفته است.  بخش دوم کتاب به برنامه‌ریزی راجع به درآمد و هزینه کرد افراد پرداخته است. همچنین در بخش سوم به برنامه‌ریزی در خصوص پس انداز و سرمایه‌گذاری ها پرداخته شده است. در بخش نهایی یا بخش چهارم به تغییرات در زندگی شخصی و نیاز به بازنویسی برنامه‌های مالی اشاره شده است.

در خلال این کتاب نکات و مواردی ارائه خواهد شد که پس از مطالعه آن شما را  قادر به پاسخگویی  به سوالات زیر خواهد کرد:

  • برای رسیدن به اهداف تعیین شده خودم چطور و کجا می بایست سرمایه‌گذاری کنم؟
  • چطور می توانم از طریق مدیریت حرفه و کسب وکار فعلی خود خلق ثروت کنم؟
  • بزرگترین اشتباهاتی که افراد در سرمایه‌گذاری‌های خود مرتکب می شوند چیست؟ و من چگونه می توانم از آنها اجتناب کنم؟
  • میزان و مقدار مناسب هزینه کرد من چقدر است؟
  • چه زمان و چه میزانی می بایست پس انداز کنم تا به اهداف مالی خود دست پیدا کنم؟
  • ایده‌های کاربردی برای فرزندان یا والدین خود به منظور آموزش مسئولیت‌های مالی و اجتماعی ایشان چیست؟
  • چه زمانی احتیاج به بازنویسی برنامه مالی من هست و چطور اینکار را انجام دهم؟
مدیریت ثروت

خرد عمومی مدیریت ثروت راهنمای ساده برنامه‌ریزی مالی شخصی و خلق ثروت

در سال‌های گذشته در ایران نیز نهادهای مالی همچون شرکت‌های تأمین سرمایه، مشاور سرمایه ‏گذاری و کارگزاران اقدام به مشاوره و ارائه برنامه‏ریزی مالی برای مشتریان حقیقی و حقوقی خود نموده اند که البته عمده این برنامه‌ریزی ها محدود به برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری برای مشتریان بوده و از جامعیت لازم برخوردار نبوده است.

همچین این خدمت قابل ارائه در بخش بانکداری اختصاصی توسط مدیران ثروت این بانک ها می باشد که این موضوع نیز به شکل ناقص و محدود خود در برخی از بانک‌های کشور در سالیان اخیر به مشتریان با درآمد بالا ارائه شده است. امید است تا ارائه این کتاب کمکی باشد جهت نگاه همه جانبه و بهبود تخصصی فرایند برنامه‌ریزی مالی و برنامه‌ریزی ثروت برای تمامی افراد اعم از  مشاوران و متخصصان و همچنین عموم افراد جامعه.

کتاب خرد عمومی مدیریت ثروت را می توانید از کلیه سایت های اینترنتی فروش کتاب و شعب شهر کتاب در ساسر کشور تهیه کنید. مطالعه این کتاب به همه کسانی که به سواد مالی نیاز دارند و به دنبال مدیریت ثروت هستند توصیه می شود.

این کتاب را نشر «آتی نگر» منتشر کرده است و برای تهیه کتاب با دفتر انتشارات آتی نگر تماس بگیرید (به شرح زیر).

انتشارات آتی نگر
تهران_میدان انقلاب_خیابان جمال‌زاده جنوبی_روبروی کوچه رشتچی_پلاک ۱۴۴_طبقه اول_واحد۱
۰۲۱-۶۶۵۶۵۳۳۶ و ۶۶۵۶۵۳۳۸-۰۲۱
۰۲۱-۶۶۵۶۵۳۳۷
ساعات بازگشایی ۹ الی ۱۸

تهیه شده در: کلینیک برنامه ریزی مالی بیستک