طبق ادعای Marc Andreessen در مقاله ای در ژورنال Wall Street در سال ۲۰۱۱ ” نرم افزار ها در حال بلعیدن جهان می باشند. از آن به بعد، در واقع نرم افزار ها جنبه های زیادی از زندگی ما را از حمل و نقل و مراقبت و درمان گرفته تا املاک و مستغلات، تعیین قرار و زمان و سرویس های غذایی را احاطه کرده است. اخیرا نیز به طور غالبی در صنعت دوچرخه سواری وارد شده است. تولید کنندگان در حال توسعه ی نسل جدیدی از برنامه های موبایل هستند که بدین طریق نسل جدید برنامه های موبایل را برای برقرای ارتباط و کنترل دوچرخه و اجزای آن ایجاد کنند. این کار طراحی نرم افزار ها برای کنترل سخت افزار ها می باشد. نرم افزار ها در حال در برگرفتن دنیای دوچرخه سواری می باشند.

در زیر ده برنامه ارائه شده است که شما را قادر می سازد تا از تلفن همراه تان برای برنامه ریزی موثر و در برخی موارد نیز برای شخصی سازی تجربه های دوچرخه سواری تان استفاده کنید.

Garmin Bike Computer -1

برنامه ی اتصالی موبایل Garmin با هر کامپیوتر دوچرخه سواری در مجموعه ی Garmin همراه می باشد، از Flagship Edge 1030 (600 $) تا Entry – Level Edge 130 (200$). یکی از اولیه ترین عملکرد های این برنامه این است که اطلاعات دوچرخه سواری را از طریق اتصال بلوتوثی جهت انجام آنالیزهای تجزیه و تحلیلی به دست بیاورید، آن ها را در Cloud ذخیره کنید و در یک برنامه ی سومی مانند Strava و Training Peaks توزیع کنید. این شما را قادر می سازد تا عملکرد تان را در طول زمان هم از طریق برنامه و هم از طریق داشبورد آنلاین Garmin بررسی و دنبال کنید. اتصال تلفن هوشمند همراه همچنین برای شما پیام ها و تماس های ورودی تان را بر روی صفحه ی نمایش دوچرخه نمایش می دهد. مشخصه های کلیدی،  به هر حال، بررسی زنده و تشخیص حوادث می باشد. این ویژگی ها به مخاطبان تاییده شده ی شما این اجازه را می دهد تا دوچرخه سواری تان را در زمان واقعی بررسی کنند و سپس همچنین از وقوع احتمالی حوادث که توسط کامپیوتر متصل به دوچرخه شناسایی و تشخیص داده می شود با خبر شوند، و از مکان و زمان وقوع حادثه که توسط برنامه ی موبایل متصل به کامپیوتر دوچرخه تایید و ارسال می شود مطلع گردند.

۲ – Quarq Shock Wiz

راه اندازی برنامه های توقف دوچرخه های کوهستان به اندازه ی نوشتن کد های کامپیوتری سخت و پیچیده می باشد. برنامه ی Shock Wiz ( 329 $ ) نیاز برای درجه ی CS را از بین می برد. این برنامه با داشتن ویژگی اندازه گیری چگونگی عملکرد میزان هوای پر شده و شوک های ایجاد شده برای هر فرد عمل می کند. که در این راستا میزان وزن دوچرخه سوار و استایل دوچرخه سواری نقش مهم و بزرگی را در چگونگی رفتار کردن توقف ها و تنظیم کردن آن ها دارد. با استفاده از الگوریتم های دقیق و تنظیم شده، برنامه ی Shock Wiz به شما خواهد گفت که چگونه همه ی مشخصه های توقف های خود را برای داشتن حداکثر عملکرد تنظیم کنید. این برنامه همچنین میزان این که چه مقدار زمان را شما در طی دوچرخه سواری برای تبادل هوا صرف کرده اید نیز تعیین می کند.

۳ – Quarq Tyre Wiz

هیچ جزیی به اندازه ی لاستیک ها  عملکرد دوچرخه سواری را، خصوصا دوچرخه های کوهستانی را تحت تاثیر قرار نمی دهد. در ارتباط با لاستیک ها سه ویژگی کلیدی و مهم وجود دارد: پهنای لاستیک ها، الگوی گام برداری و فشار تایرها ( PSI) می باشد. برنامه ی Tyre Wiz با قیمت ۱۹۹ دلار یکی از بهترین برنامه هاست که به شما برای بهینه سازی این مشخصه های اشاره شده کمک می کند. این سخت افزار شامل جایگزین سوپاپ Presta با سنسورهای بلوتوثی جاسازی شده می باشد. این گروه نیز هم به برنامه های موبایل و هم به کامپیوترهای متصل به دوچرخه درست مانند Garmin متصل می شوند. این برنامه ی روی موبایل احتمالا تامین کننده و ارائه دهنده ی PSI برای تایر های جلویی و عقبی بر اساس وزن دوچرخه سوار و این که با چه شدتی دوچرخه سواری می کنید، می باشد. هدف این است که در عین ایجاد کردن حداکثر کشش، شانس صاف شدن تایر ها را نیز به حداقل برساند. مانند اغلب اتومبیل های مدرن، کامپیوتر های متصل به دوچرخه ها در ادامه PSI را برای هر یک از تایر ها بررسی می کند و به شما در صورت بروز هر گونه افت در فشار تایر ها، که نشان دهنده ی یک نشتی کم می باشد، هشدار می دهد.

۴ – Race Face Cinch Power Meter

برنامه ی Power meters تبدیل به یکی از محبوب ترین و مشهور ترین برنامه ی دوچرخه سواران کوهستانی شده است. این یکی از بهترین راه ها برای اندازه گیری تناسب اندام و آموزش های استرسی می باشد. Race Face به واسطه ی تعبیه ی واحد های اندازه گیری در دکمه هایی با قابلیت به روز رسانی منحصر به فرد و ویژه با قیمت ۶۰۰ دلار می باشد. این مشخصه در سرتاسر همه ی برنامه های Race Face و Easton Cranks سازگار می باشد، بنابراین این برنامه می تواند برای XC، دوچرخه سواری دنباله دار و اهداف endure مورد استفاده قرار بگیرد. این برنامه ی همراه برای تنظیم اولیه ی برق و برای نظارت بر عمر باتری و تجریه و تحلیل عملکرد های خروجی برق و قدرت، RPM ها و صافی پدال مورد استفاده قرار می گیرد.

۵ – Rotor Power Meter

این سیستم شامل هم میل لنگ و هم اسپیندل می شود. مدل اندازه گیری خروجی برای هر یک از بازو ها، مدل flag ship 2IN Power DM MTB با قیمت ۱۳۰۰ دلار می باشد، که بر این اساس شما می توانید برای هر پایه نوع عملکرد را بررسی کنید. Rotor همچنین یک سری زنجیرهای بیضوی اختصاصی را نیز شامل می شود، که منحنی قدرت را با ارائه ی یک افزایش جزئی در ضعیف ترین قسمت چرخشی پدال تغییر می دهد و ان را افزایش می دهد. این مشخصه می تواند با تمام جزئیاتش در برنامه های موبایل اندازه گیری می شود، مانند این که شما یک پدال گرد و یا یک پدال پیستونی دارید. این داده ها در زمان حقیقی در دسترس می باشد. این اطلاعات حجم بسیار زیادی دارد که برای استفاده از همه ی ان ها به شخصی تعلیم دیده نیاز است که بتواند بدون این که به مسیر دوچرخه سواری اش آسیبی وارد شود از ان به نفع خود استفاده کند. یا به عبارت دیگر تجزیه و تحلیل هایی را برای بعد از سواری برای شما ذخیره می کند.

۶ – Shimano E-Tube Project

Shimano یکی از اولین برنامه ها برای ارائه ی یک موتور الکترونیکی قابل تنظیم می باشد. با افزودن واحد Inline Wireless با قیمت ۹۵ دلار به یک رانندگی Dura – Ace Di2، شما می توانید به واسطه ی همه ی برنامه های موبایل آیفون، آی پد و اندروید به سیستم متصل شوید ( بنابراین شما مجبور هستید تا به واسطه ی کابل USB و ویندوز کامپیوتر متصل شوید). برای مثال، من اهرم های بزرگ تغییر دهنده را بر دو سمت چپ و راست قرار دادم تا چرخ دنده ها را به ترتیب به سمت بالا و پایین تغییر دهم. این کار مانند یک تغییر پدال در ماشین اسپرت می باشد. من همچنین من سیستمی را برای تغییرات اتوماتیک چرخ دنده های جلوی بالا و پایین قرار دادم و میزان شدت آن را زمانی که به کاست انتهایی می رید تغییر دهم. بنابراین من به واقع هرگز چرخ دهنده های جلو را تغییر نداده ام. من بر روی تغییر دهنده ی راست برای یک چرخ دهنده ی سخت تر و سنگین تر و تغییر دهنده ی چپ برای یک چرخ دنده ی اسان تر و سبک تر کلیک می کنم. به همین راحتی. واحد های بی سیم همچنین با کامپیوتر های Garmin من نیز در ارتباط هستند بنابراین من می توانم سطح باتری Di2 را کنترل کنم و دکمه هایی را برای کنترل کامپیوتر توسط خودش قرار دهم، مانند تایمر صفحه ای بدون نیاز به خاموش کردن دستی صفحه.

۷ – Silca Viaggio Pump

من این مساله را به طور مجدد تکرار خواهم کرد: هیچ جزئی به اندازه ی تایر ها عملکرد دوچرخه سواری را تحت تاثیر قرار نمی دهد. بنابراین داشتن فشار مناسب و درست تایر ها (PSI) با میزان بسیار کمی از خطا بسیار ضروری و مورد نیاز می باشد. شما می توانید با کمک برنامه ی Tyre Wiz که در بالا به آن اشاره شد فشار دقیق لاستیک ها را بدانید، اما این برنامه در صورتی که یک پمپ دقیق برای لاستیک ها نداشته باشید کافی و جواب گو نمی باشد. برنامه ی Silca در این مسیر پیش رو می باشد  و از نظر فضا بسیار کم حجم می باشد و جدید ترین مدل آن Viaggio با قیمت ۲۷۵ دلار جز آخرین مدل های پمپ های قابل حمل می باشد. این پمپ در یک کیف رول شونده بسته بندی می شود و این قابلیت را دارد که دیگر وسایل را نیز در کنار آن در کیف جاسازی کرده و حمل کنید. زمانی که آن ها را روی هم سوار می کنید، به شما یک پمپ با سایز ایده آل و با فشارحداکثری تا ۲۲۰ PSI با کار آمدی بالا می دهد. فشار خوان روی دستگاه از طریق سنسور بلوتوثی که روی مخزن پمپ تعبیه شده است به برنامه ی موبایل همراه شما انتقال می یابد و شما از این طریق می توانید فشار تایر ها را بررسی کنید.

۸ – Specialized Ride

اولویت اهداف برنامه های دوچرخه سواری این است که شما را با دوچرخه سواران که جوامع محلی دور و بر شما هستند متصل کند. اما زمانی که شما به تنهایی دوچرخه سواری می کنید، که اغلب اوقات نیز همین شکل می باشد، برنامه به سیستم جدید ANGi helmet اختصاصی متصل می شود. این برنامه می تواند مخاطبان اضطراری شما ( یا دیگر مخاطبان و دوستان صمیمی تان ) را با خبر سازد و به آن ها هشدار دهد که شما قصد رفتن برای دوچرخه سواری را دارید و از این طریق به آن ها اجازه می دهد تا شما را در زمان واقعی دنبال کنند و مسیر تان را بررسی کنند. همچنین سنسور هشدار هوشمند برنامه می تواند به طور مناسبی تصادف ها  و حوادث را شناسایی کند و برای دیگران پیغام اضطراری کمک بفرستند. اگر شما خوب هستید و مشکلی ندارید و به همیار و دستیار نیز نیازی ندارید، آلارم برنامه را از طریق برنامه ی موبایل کنسل کنید. اما اگر شما آن را کنسل نکنید ( یا نتوانید آن را کنسل کنید)، آن گاه برنامه برای کمک پیغام خواهد فرستاد و موقعیت دقیق شما را نیز در اختیار خواهد گذاشت. در واقع، این برنامه می تواند به خوبی نجات دهنده ی زندگی شما باشد.

۹ – SRAM AXS Drivetrain

یکی از بزرگ ترین داستان های مربوط به دوچرخه سواری در سال ۲۰۱۹ مربوط به پلت فرم های جدید AXS برنامه ی SRAM ( به صورت ” axis ” تلفظ می شود ) می باشد. این یک استاندارد جدید بی سیم است که راننده های آموزشی الکترونیکی را هم برای گروه دوچرخه سواران جاده ای و هم دوچرخه سواران کوهستانی شامل می شود، و همچنین صندوق پست بی سیم جدید Rock Shox را نیز در بر دارد. تمامی اجزا و وسایلی که پیش از این نیاز مند خانه و کابل بودند که بسیار در فریم دوچرخه سواری بسیار بخش خسته کننده ای محسوب می شد، هم اکنون به صورت کنترل از راه دور کنترل می شود و باتری ها شارژ می شوند. به آینده خوش آمدید. برنامه ی AXS موبایل، به شما اجازه می دهد تا مود های تغییر دهنده را بهینه کنید و سطح باتری را برای اجزای مختلف و در بین دوچرخه های متعدد  بررسی می کند و حتی همه ی فرایند های مورد استفاده مانند استفاده از دکمه های تغییر دهنده در جاده را یکپارچه می سازد. این اجزا دیگر تا اواخر امسال در دسترس نخواهند بود، اما با اطمینان می توان گفت که آن ها بازی را در یک مسیر بزرگ تغییر خواهند داد.

۱۰ – Wahoo KICKR Trainer

شما می توانید بیرون بروید و به راحتی و در نهایت سیستم آموزشی داخلی تان را بسازید. اما اگر می خواهید آن را در ساده ترین فرم داشته باشید، تمام چیزی که نیاز دارید یک Wahoo trainer و یک برنامه ی موبایل همراه Wahoo Fitness می باشد. در ابتدا این برنامه برای تنظیم کردن و کالیبراسیون تعلیم دهنده ی برنامه مناسب است و در وهله ی دوم نیز با دیگر سنسور ها مانند سنسورهای بررسی ضربان قلب و سنسورهای حرکتی جفت می شود. فراتر از همه ی این ها این برنامه یک برنامه ی همراه آموزشی پیشرفته می باشد که دارای ۱۳ صفحه نمایش مختلف برای بررسی داده های متفاوتی مانند قدرت خروجی، ضربان قلب، فاصله، سرعت، و بسیاری داده های مختلف دیگر که می توانند مورد بررسی قرار گرفته و یک سری داده ی آماری را ارائه دهند. شما می توانید این برنامه را برای بررسی میزان و سطح مقاومت تعلیم دهنده هم به درصد و هم بر اساس وات محاسبه کنید و همچنین می توانید میزان و درجه ی صعود و یا سرگردانی را شبیه سازی و بررسی کنید.

 

 

 

 

منبع: FORBES
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم رویا رجایی