بهترین کتاب­ های مدل سازی مالیکتاب­ ها پنجره­ ای به فرصت­ های نو هستند. از طریق کتاب، افرادی که هم اکنون مسیر مورد نظر شما را طی کرده ­اند، در تصمیم گیری بهتر و کسب مهارت­ های جدید راهنمایی تان می­ کنند. و اما اگر تنها پیروی از این مسیر نیاز باشد، آیا به نظر شما استعداد خاصی هم نیاز دارید؟ خیر. همه شما باید این کتاب­ ها را انتخاب کرده و با جزئیات بخوانید و تا جایی که می­ توانید در مورد خودتان به کار ببرید. همانطور که می ­دانید تنها خواندن کافی نیست و باید در درک مطلب و به کارگیری آن نیز تلاش لازم را داشته باشید. زمانیکه آن را انجام دهید، پس از چند ماه، به نحوی قادر به مدل سازی مالی خواهید بود که گویی بسیار آسان است.

یادداشت دوره­ های توصیه شده

۱Financial Modeling Tutorial: 10 بسته آموزشی، ۵۰+ ساعت فیلم

۲- Equity Research Tutorial: ۱۱ بسته آموزشی، ۴۰+ ساعت فیلم

۳- Investment Banking Tutorial: 99 بسته آموزشی، ۱۰۰+ ساعت فیلم

۴- Excel Tutorial: 13 بسته آموزشی، ۱۰۰+ ساعت فیلم

۵- VBA Macros Tutorial: 6 بسته آموزشی، ۳۵+ ساعت فیلم

می­ خواهیم شما هم به همان صورت موفق شوید. نگاهی به برترین کتاب­ های مدل سازی مالی داشته باشید تا استاد مدل سازی مالی شوید.

۱– مدل سازی مالی (انتشارات ام آی تی):

نوشته سیمون بنینگا

اگر در این رشته به تازگی شروع به کار کرده­ اید، جهت یادگیری اصول، نیاز به یک کتاب مرجع دارید. چرا این کتاب را انتخاب نمی­ کنید؟ این کتاب به عنوان بهترین کتاب مدل سازی مالی در نظر گرفته می­ شود.

نگاهی بر کتاب

طبق نظر خوانندگان، این تنها کتابی است که اگر مایل به یادگیری مدل سازی مالی هستید، باید با تمام جزئیات بخوانید. به ویژه این کتاب برای افرادی که در این زمینه دانشی نداشته و به اقتضای حرفه خود مایل به یادگیری آن هستند بسیار مفید است. با این حال، حتی علاوه بر تازه واردها، افرادی که در VBA، اکسل پیشرفته و مدل سازی پیچیده مالی نیز دانش لازم را دارند، جهت یادآوری مطلب نیاز به مطالعه مجدد آن دارند.

نکات برتر راجع به این کتاب برتر در مدل سازی مالی

 • از آنجا که در آخرین نسخه این کتاب، فصل­ های جداگانه ­ای برای مدل ­های مونت کارلو پیچیده و نلسون سیگل اختصاص داده شده است، با انتخاب آن، نیازی به کتاب­ های دیگری ندارید.
 • همچنین شما VBA را از سطح پایه خواهید آموخت و سطح پیشرفته را نیز فرا خواهید گرفت. اگر شما مبتدی هستید به عقیده ما ابتدا مفاهیم و سپس جنبه ­های فنی آن را یاد بگیرید.
 • نسخه جدید این کتاب با کد دسترسی به شما کمک می­ کند تا کاربرگ ­های اکسل و حل تمرین ­های انتهای فصل را دانلود کنید.

۲- آنالیز مالی و مدل سازی با استفاده از اکسل و VBA:

نوشته چاندان سنگوپتا

این کتاب یک کتاب مدل سازی مالی جامع است. اگر در پی یادگیری عمیق مدل سازی مالی هستید، این کتاب مناسب شماست.

نگاهی بر کتاب

بسیاری از خوانندگان، این کتاب را به عنوان یکی از جامع ­ترین کتاب­ ها برای دانشجویان تازه کار ذکر کرده ­اند. این کتاب هر موضوعی را با جزئیات توضیح می ­دهد؛ بعلاوه، بیش از ۷۰۰ صفحه دارد که در آنها اکسل و VBA را نیز خواهید آموخت. اما اگر شما یک حرفه ­ای پیشرفته هستید، از این کتاب توقع زیادی نداشته باشید. مورد مذکور در واقع با هدف کمک به مبتدیان نوشته شده است و به عنوان یک کتاب مرجع عالی برای تازه واردهای مدل سازی مالی عمل می­ کند.

نکات برتر راجع به این کتاب برتر در مدل سازی مالی

 • توصیه می ­شود این کتاب را به دلیل جامع بودن آن بخرید. تعداد اندکی از کتاب­ های مدل سازی مالی این سطح از آنالیز محتوا را با جزئیات ارائه می ­دهند.
 • این کتاب یک بخش برجسته در پیش بینی دارد. حتی به خاطر این بخش بهتر است این کتاب را تهیه کنید.
 • این کتاب به محتوا ضربه ­ای نزده است، شامل جزئیات بسیاری می­ شود و شما اصول پایه اکسل و VBA را نیز خواهید آموخت.

۳- مدل سازی مالی در عمل:

راهنمایی مختصر و مفید برای سطح متوسط و پیشرفته

نوشته مایکل ریس

همانطور که عنوان اشاره دارد، این کتاب برای مبتدیان مدل سازی مالی مناسب نیست. اگر در این زمینه آگاهی لازم را دارید می­ توانید آن را انتخاب کنید.

نگاهی بر کتاب

این کتاب تعادل لازم را دارد. شما در مدل سازی مالی کتابی را که هم مفهوم و هم کاربرد را در نسبت­ های مناسب تأمین کند، نخواهید یافت. بعلاوه، مثال­ های این کتاب برای حرفه ­ای­ ها در این رشته بسیار با ارزش هستند. این کتاب مدل سازی مالی شما را به سطح بعدی می ­رساند. اگر هم اکنون در حوزه مدل سازی مالی آموزش پایه ­ای را دیده ­اید، جهت برداشتن گامی به ماورای دانش خود این کتاب را انتخاب کنید. اگر مبتدی هستید ابتدا مطالب پایه ­ای را در این زمینه مطالعه کرده و سپس به این کتاب بپردازید.

نکات برتر راجع به این کتاب برتر در مدل سازی مالی

 • این کتاب عاری از هر گونه مطلب نامرتبط است. بنابراین افرادی که در حوزه مالی فعالیت دارند قادر خواهند بود بیشترین بهره را از آن ببرند. اگر آن را مطالعه کرده و تمام نکاتی که فرا گرفته ­اید را به کار برید، یک تفاوت اساسی در رویکرد مالی خود حس خواهید کرد.
 • همچنین به همراه کتاب خود یک سی دی که مدل­ های اکسل و مسائل کاربردی­ تری را در اختیارتان می ­گذارد دریافت خواهید کرد.
 • پس از مطالعه این کتاب، اکسل و توابع آماری را به خوبی خواهید آموخت.

۴- مدل سازی و ارزیابی مالی:

یک راهنمای عملی در سرمایه گذاری بانکی و سهام خصوصی

نوشته پاول پیگناتارو

اگر تا به حال در مدل سازی و ارزیابی مالی دچار مشکل شده­اید، این کتاب را تهیه کنید.

نگاهی بر کتاب

در این کتاب مدل سازی مالی به نحوی نوشته شده است که حتی افراد بی استعداد در حوزه مالی نیز قادر به درک آن هستند. بنابراین مناسب دانش آموزان سطح متوسط و یا پیشرفته نیست. اگر مبتدی هستید، اینجا بهترین مکان آغاز است. بعلاوه، همچنانکه محتوا را یاد می­ گیرید، اکسل را نیز می ­آموزید. همچنین از آنجایی که این کتاب هیچ مرحله ­ای را نادیده نمی­ گیرد، اگر در این زمینه تا حدی اطلاعات دارید ممکن است کسل شوید. پس اگر می­ خواهید مدل سازی مالی و ارزیابی را فرا بگیرید ولی مایل به پرداخت هزینه زیادی نیستید، این کتاب راهنمایی بسیار عالی برای شماست.

نکات برتر راجع به این کتاب برتر در مدل سازی مالی

 • شما هر مدل مالی قابل تصوری را در این کتاب خواهید آموخت. ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت گردش وجوه نقد، تعادل ترازنامه، فرم استهلاک، فرم سرمایه اتکایی و موارد بیشتری را در آن خواهید آموخت.
 • همچنین تکنیک ارزیابی را با جزئیات یاد خواهید گرفت. آنالیز وجوه نقد تنزیل شده، آنالیز معاملات سابق و تکنیک­ های دیگری را نیز خواهید آموخت.
 • شما همچنین می ­توانید همزمان با فراگیری ارزیابی و مدل سازی مالی به بسیاری از مطالعات موردی که در این کتاب ذکر شده ­اند، دست یابید.

۵- مدل سازی مالی برای صاحبان کسب و کار و کار آفرینان:

توسعه مدل­ های اکسل به منظور افزایش سرمایه و گردش وجوه نقد، بهبود عملیات، طرح های پروژه، و تصمیم گیری­ ها

نوشته تام ی. ساویر

این کتاب بسیار کاربردیست؛ از آنجایی که می­ تواند مستقیماً به کارآفرینان در انجام سخت ­ترین کارهای کسب و کار کمک کند.

نگاهی بر کتاب

کتاب­ های اندکی از محل پیوند تفکر تجاری با مدل سازی مالی آمده ­اند. مدل سازی مالی به طور قطع یک مهارت تکنیکی است، اما کارآفرینان تازه کار در این زمینه چیزی در مورد فنی بودن کسب و کار نمی ­دانند. این کتاب، فاصله­ ها را برای کارآفرینان جدید پل زده است. از طریق این کتاب نه تنها توسعه مدل­های اکسل جهت افزایش سرمایه، سود و درآمد خود را خواهید آموخت، بلکه مهارت­ های مدیریت پروژه ارزشمندی را نیز فرا خواهید گرفت.

نکات برتر راجع به این کتاب برتر در مدل سازی مالی

 • برای یک کارآفرین تجزیه و تحلیل ROI ممکن است یک کار عظیم به نظر برسد. اما اگر او این کتاب را برگزیند، ممکن است به آن سهمگینی نباشد. علاوه بر این، به عنوان یک کارآفرین، با مطالعه این کتاب شما قادر به برنامه ریزی پروژه ­ها و طر ح­های جدید با مدل­های مالی خواهید بود.
 • نه تنها مدل سازی مالی را خواهید آموخت، بلکه شرایط کسب و کار و حرکت­ های استراتژیک که در هنگام راه اندازی محصولات یا استارت آپ ­های جدید نیاز دارید را خواهید آموخت.
 • این کتاب کمک خواهد کرد که از تله­ ها و موانع کسب و کار با آگاهی از راه ­های گریز و توانایی ایجاد مدل­های عملیاتی و عملکردی برای کسب و کار خود دوری کنید.

۶- مدل سازی مالی:

یک چشم انداز معادلات دیفرانسیل تصادفی رو به عقب (اشپرینگر فاینانس)

نوشته استفان کرپی

این کتاب برای دانش آموزان مدل سازی مالی سطح متوسط و پیشرفته نوشته شده است و شما به اطلاعات بیشتری در قالب ریاضیات نیاز دارید.

نگاهی بر کتاب

این یک کتاب اصلی در زمینه مدل سازی مالی است. تا زمانیکه اساس این مطلب را کاملاً فرا بگیرید بهتر است از انتخاب این کتاب خودداری کنید. معادلات دیفرانسیل تصادفی رو به عقب (BSDEs) اطلاعاتی را در زمینه حل مسائل مدیریت ریسک و قیمت گذاری ارائه می­ دهد. شما باید به ریاضیات و آمار تسلط داشته باشید تا بتوانید ارزش کتاب مذکور را درک کنید.

نکات برتر راجع به این کتاب برتر در مدل سازی مالی

 • چگونه مسائل غیرخطی قیمت گذاری را حل خواهید کرد؟ شما نیاز به محاسبات CVA دارید. چگونه یاد بگیریم؟ این کتاب را برگزینید.
 • شهرت BSDE در میان دانشگاهیان بیشتر از پزشکان است. نویسنده این کتاب را به گونهذ­ای نوشته است که پزشکان بتوانند ارزش BSDEs را درک کرده و این چشم انداز را در مسائل مدیریت ریسک و قیمت گذاری مشتقات مالی خود اعمال کنند.
 • این کتاب به ویژه برای دورهذ­های فارغ التحصیلی که شامل مدل سازی مالی و مالی محاسباتی است، نوشته شده است.

۷- ساخت مدل­های مالی (سرمایه گذاری و مالی مک گرو-هیل)

نوشته جان جیا

در دنیای امروز مدل سازی مالی یکی از مهمترین مهارت­ذهاست. تأکید اصلی این کتاب کمک به شما در ایجاد مهارت مدل سازی مالی است.

نگاهی بر کتاب

مسئله اصلی هر کتاب آموزشی این است که به نظر می­ رسد نویسنده تجربه حرفه ­ای کمی در مهارت آموزشی مربوطه دارد. اما در این مورد، نویسنده دارای سالها تجربه در حوزه مذکور بوده و خوانندگان از تمام طبقات اجتماعی این کتاب را به ویژه به افراد بی تجربه و یا با تجربه اندک در مدل سازی مالی توصیه می کنند. شما مهارت­ های مورد نیاز را خواهید آموخت و این کتاب در تمام مسیر راهنمایتان خواهد بود. این کتاب سریح، آموزشی و سرشار از مفاهیم اصلی جهت فراگیری عالی مهارت مدل سازی مالی می ­باشد.

نکات برتر راجع به این کتاب برتر در مدل سازی مالی

 • در این کتاب نه تنها مدل سازی مالی را خواهید آموخت، بلکه پایه مدل سازی مالی- مفاهیم حسابداری و مالی را با جزئیات فرا خواهید گرفت. بنابراین حتی اگر در مدل سازی مالی تازه وارد باشید، مشکلی در فراگیری مفاهیم نخواهید داشت.
 • همچنین چگونگی ساخت مدل­ ها با استفاده از اکسل را خواهید آموخت به طوریکه می­ توانید مستقیماً دانش خود را در شغلتان به کار گیرید و ببینید چه مقدار یاد گرفته­ اید.

۸- راهنمای آکسفورد برای مدلسازی مالی:

برنامه ­های کاربردی برای بازارهای سرمایه، امور مالی شرکت­ ها، مدیریت ریسک و موسسات مالی

نوشته توماس س. ی. هو و سان بین لی

این کتاب یک تعادل زیبا بین تئوری و عمل در مدل سازی مالی را به تصویر کشیده است. بیایید نگاهی بر آن و نکات مربوطه داشته باشیم.

نگاهی بر کتاب

اگر به دنبال کتابی هستید که ابتدا به شما چگونگی گسترش مدل­ های مالی را آموزش داده و سپس نشان دهد در چه مواردی نیاز به کاربرد این مدل­ ها دارید، این مورد مناسب شماست. این کتابی است که شما باید جهت یادگیری مدل سازی مالی به روشی جامع انتخاب کنید. نه تنها این کتاب مدل­ ها را پوشش می­ دهد، بلکه چگونگی ارتباط این مدل ­ها با موارد کسب و کار حاضر را به نمایش می­ گذارد.

نکات برتر راجع به این کتاب برتر در مدل سازی مالی

 • این کتاب مدل­ های مالی را به خوبی مفاد هر مدل ارائه می ­دهد و شما خواهید آموخت که از آنها در هر زمان که مور نیازند بهره برید.
 • این کتاب از لحاظ برنامه درسی بسیار گسترده و مدل سازی مالی را به طور کامل پوشش داده است- از قیمت گذاری اختیار معامله در بازار اوراق بهادار تا ارزیابی پایدار در امور مالی شرکتی.
 • همچنین به منظور درک بهتر مدل­های مالی از طرف وب سایت com کمک دریافت خواهید کرد.

۹- ریاضیات مدل سازی مالی و مدیریت سرمایه گذاری:

نوشته سرجیو ام. فوکاردی و فرانک جی. فابوزی

افراد علاقه مند به مدل سازی مالی به منظور توسعه حرفه خود در این رشته نیاز به تسلط به ریاضیات مرتبط با آن دارند. این کتاب پاسخی برای تمام سوالات ریاضی شما در زمینه مدل سازی مالی خواهد بود.

نگاهی بر کتاب

یقیناً این کتاب مناسب مبتدیان نیست. دلیل ماورای آن اینست که این کتاب برای افرادی که هم اکنون تجربه لازم و دانش اساسی در مدل سازی مالی و بخصوص کاربرد چارچوب ریاضیاتی آن را دارند نوشته شده است. این کتاب گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که به دنبال بازبینی اطلاعات خود در بخش مالی و مرور مفاهیم مرتبط هستند. با این وجود دستانتان را گرفته و شما را در هر محتوای ممکن که در یادگیری مالی کمی نیاز دارید پیش می­برد.

نکات برتر راجع به این کتاب برتر در مدل سازی مالی

 • نه تنها مفاهیم مدل سازی مالی و مالی کمی را یاد می­ گیرید، بلکه نمونه ­های عملی را نیز فرا می ­گیرید که به یادگیری شما شکل داده و به آن وضوح می­بخشد.
 • شما قیمت گذاری آربیتراژی، قیمت گذاری مشتقات، مدل سازی ریسک اعتباری، مدل سازی نرخ بهره و موارد زیاد دیگری را خواهید آموخت.

۱۰- هندبوک مدل سازی مالی:

یک رویکرد کاربردی در ایجاد مدل­های پیش بینی ارزش گذاری و کاربرد آنها

نوشته جک آون

این کتاب به شما کمک می­ کند که از هر دو منظر به این موضوع بنگرید- از چشم انداز یک مدل ساز مالی و نیز یک کاربر نهایی.

نگاهی بر کتاب

این کتاب جواهر است. اگر اغراق نکنیم، می­ توان گفت این کتاب بهترین مورد در دسترس در حوزه مدل سازی مالی است. نویسنده حول موضوع تسلط کامل دارد و زمانی که شما شروع به خواندن این کتاب کنید، نه تنها می ­توانید مدل سازی مالی را بهتر بیاموزید، بلکه می ­توانید آغاز به دستیابی به حرفه مالی خود با یک روش متفاوت کنید. این کتاب درای ۵۰۴ صفحه بوده و تمام مواردی که نیاز دارید فرا گیرید و در مدل سازی مالی به کار برید را پوشش می ­دهد.

نکات برتر راجع به این کتاب برتر در مدل سازی مالی

 • شما ابتدا در هنگام ساخت مدل های مالی، منطق ماورای فکرکردن در مورد کاربران نهایی را خواهید آموخت.
 • همچنین مفاهیم حسابداری و مالی لازم در یادگیری ساخت مدل­های مالی را فرا خواهید گرفت.
 • شما یک نقشه برنامه ریزی، طراحی و ساخت یک مدل مالی کاملا کاربردی خواهید داشت.

 

 

منبع: Wallstreetmojo
ترجمه شده در گروه  TFE|TIMES به قلم مریم فقیه عبدالهی