همچنان که پیش از این نیز گفته شده است، شیطان در جزئیات است (یک اصطلاح انگلیسی است و معنایش این است که یک کار ممکن است در ظاهر ساده به نظر بیاید اما وقتی به جزئیات می‌رسیم دشوارتر از چیزی است که تصور می‌شود). کاربران نهایی هرگز شاهد تلاش های گسترده و هماهنگی های ضروری انجام شده برای نگهداری ساختمان ها و در واقع ملزومات ارتباطی و مراحل مختلف و جزییات اموری که به طور یکپارچه عمل می کنند، نیستند. اما بدون این ها تجربه کاربر ما به سرعت از هم می پاشد. جنبه های زیادی برای ارائه یک وب سایت UX وجود دارد که به همان اندازه مهم است. یکی از مواردی که افراد حرفه ای به ندرت در مورد آن فکر می کنند، مدیریت capex است.

  UX یا تجربه کاربری: User  شامل رفتارها، نگرش‌ها و احساسات یک کاربر درباره استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس خاص است. تجربه کاربری جنبه‌های کاربردی، تجربه شده، اثرگذار به صورت عاطفی، معنادار و ارزش‌مند تعامل انسان و رایانه و مالکیت محصول را در بر می‌گیرد. علاوه بر این، برداشت یک فرد از جنبه‌های مختلف یک سامانه مانند سودمندی، کاربری آسان و کارایی نیز در گستره تجربه کاربری قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر، تجربه کاربری همان خاطره‌ای است که با استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس در ذهن کاربر نقش می‌بندد. از آن جایی که تجربه کاربری درباره ادراک‌های فردی و تفکراتی در رابطه با سامانه است، می‌تواند ماهیتاً تا حدی به عنوان یک امر ذهنی، نظری و درونی   سوبژکتیو در نظر گرفته شود. هم‌چنین تجربه کاربری یک مفهوم پویا است که به طور مداوم در طول زمان با توجه به تغییرات در شرایط استفاده و نیز گسترش یافتن زمینه‌های کاربرد آن، تغییر می‌کند.

 capex هزینه سرمایه‌ای   Capital Expenditure هزینه‌هایی هستند که برای ایجاد سود در آینده صرف می‌شوند. هزینه سرمایه‌ای صرف خرید دارایی‌های ثابت و مولد جدید یا افزودن ارزش داراییهای ثابت و مولد موجود می‌گردد. عمر مفید این دارایی ها باید بیش از میزان باقیمانده از سال مالیاتی باشد که در آن این هزینه صرف شده است. خرید زمین، ساختمان، تجهیزات و ماشین آلات و دارایی های ثابت و درازمدت از نمونه هزینه‌های سرمایه‌ای هستند.

اپراتورهایی مانند WeWork سالانه میلیون ها دلار در CapEx، در سرتاسر جهان سرمایه گذاری می کنند. مدیریت این عملیات یک کار سخت ، وقت گیر و گران است. WeWork یکی از چندین اپراتور جهانی بزرگ است که با مدیریت پروژه مدیریت دانشمندان ساختمان برای مدیریت تمام پروژه های ساختمانی در سراسر ساختمان های خود همکاری دارد.

  WeWork یک شرکت آمریکایی است که فضاهای کاری مشترک را برای جوامع کوچک در زمینه  استارت آپ های فناوری فراهم می کند و خدماتی را  به کارآفرینان، فارغ التحصیلان، راه استارت آپ ها، کسب و کارهای کوچک و شرکت های بزرگ ارایه می دهد.

کمپانی Honest Buildings یک پلت فرم مالک محور است که با هدف ارائه دیدگاهی متمرکز از تمام پروژه های ساخت و ساز در نمونه کارها طراحی شده است، چه این پروژه ها در حال حاضر در حال انجام باشند و چه در حال برنامه ریزی برای آینده باشند،  همچنین در هر مرحله از پیشرفت آنها بازبینی و مشارکت لازم را ارائه می دهد.

 Riggs Kubiak ریگس کوبایک، مدیر عامل شرکت و بنیانگذار آن، به من توضیح داد که اگرچه صاحب ساختمان به عنوان یک بازار برای مطابقت با صاحبان بزرگ و پیمانکاران در نظر گرفته شده اند، آنها به سرعت متوجه شدند که صاحبان سرمایه و  سهامداران بزرگ درباره مدیریت کارهایشان بیشتر از پیدا کردن پیمانکاران جدید تحقیق می کنند. طبق گفته کوبایک امروزه یک مشتری مانند Brookfield (مدیریت دارایی بروکفیلد،  شرکت خدمات مالی کانادایی است، که در زمینه مدیریت سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت‌وساز املاک، ساخت نیروگاه‌های تولید برق، احداث زیرساخت‌های شهری و مبادله سهام فعالیت می‌نماید.) به طور معمول سرمایه ای حدود ۴۰۰-۸۰۰ میلیون دلار در سال را در کارهای مربوط به  بهبود هزاران شغل صرف می کند، و همنین از خذمات کمپانی Honest Buildings برای پروژه های خود استفاده می کند.  هر پروژه به طور جداگانه مدیریت می شود، و در عین حال به عنوان بخشی از یک ساختمان در نظر گرفته می شود که به نوبه خود بخشی از نمای کلی نمونه کارها است. طرح های پروژه برای چند ماه یا چند سال آینده می تواند در سیستم بارگیری شود، و از اهداف برنامه ریزی شده در مقیاس وسیعی  برخوردار شوند.

هنگامی که یک پروژه آماده است تا مزایده شود،پروپوزال  شغل از طریق پلت فرم کمپانی Honest Buildings  به فروشندگان منتقل می شود. پیشنهادات به صورت آنلاین ارائه می شوند و کل پروسه مناقصه مدیریت دیجیتالی، از جمله درخواست اطلاعات و تنظیمات پیشنهاد می شود. هنگامی که قرارداد اعطا می شود، صاحبان می توانند از گزارش هزینه پیش بینی شده خود برای مدیریت امور مالی خود در یک نسخه دیجیتالی استفاده کنند. هر ردیف در سیستم، نماینده یک کار یا تجارت فردی است که به فروشنده ارائه می شود که از طریق آن ارتباطات، پرداخت ها، سفارشات تغییر یافته و موارد دیگر می تواند مدیریت شود.

از آنجا که این پلت فرم بر روی صاحبان و نیازهای آنها متمرکز است، گزارش دهی براساس نقطه عطفی است که برای آنها مهم است و برنامه برآورده کردن صورتحساب حول این نقاط عطف ساخته شده است. نقشه برداری دیجیتال ، همچنین تضمین می کند که قرارداد ها سریعتر پرداخت شود.

من با Granit Gjonbalaj، رئیس ارشد توسعه در شرکت خود – شرکت مادر ما WeWork است – به گفت و گو نشستیم تا درباره تاثیر این مشارکت با کمپانی Honest Buildings در عملیات آنها بحث کنیم. طبق گفته Gjonbalal، “راه اندازی پلت فرم کمپانی Honest Buildings در طول فرآیند تحویل به شدت به ما کمک کرده است. این یک فرآیند یکپارچه است که شفافیت بیشتری را در سراسر عملیات های ما تضمین می کند و به ما کمک می کند تا هزینه های خود را مدیریت کنیم و بودجه را به صورت موثر تر به کار بندیم و نتایج را به شیوه ای سریعتر و یکپارچه ارائه کنیم.”

شرکت ما در حال حاضر از فروشگاه های معتبر در سراسر ایالات متحده آمریکا، کانادا و اسراییل استفاده می کند و در هفته های آینده و در ماه های آینده این موقعیت را در بازارهای دیگر قرار خواهد داد. Gjonbalal در این باره می گوید که در حال حاضر از استفاده از این پلتفرم تأثیر مثبتی در کارآیی های کسب و کار دارد و ارزش زیادی برای کسب اطلاعات در مورد عملیات پیچیده و جهانی وجود دارد.

کوبایک به من گفت که “با احترام از همکاری با شرکت ما هیجان زده است، چرا که با این کار رشد جهانی فوق العاده سریع خود را ادامه می دهد. این همکاری یک نمونه عالی از همکاری تیم ما با بزرگترین شرکتهای املاک در جهان و سریعترین شرکتهای در حال رشد برای حمایت از گسترش آنها است. ما برنامه نویسی را برای تسریع پیشرفت در دنیای ساخت و ساز طراحی می کنیم، و توانایی تیم ها برای مدیریت نه تنها پروژه هایشان بلکه سرمایه هایی که آنها را تأمین می کنند. “

منبع: FORBES
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم  آناهیتا قوامی