کارشناسان معتقدند در شرایط گرانی سرسام‌آور قیمت تجهیزات سخت‌افزاری استفاده از خدمات ابری می‌تواند فرصت مناسبی برای مدیریت بهینه منابع موجود در شرکت‌ها باشد. همچنین نگهداری و مدیریت سیستم‌های سخت‌افزاری مورد نیاز در داخل شرکتی که هسته کسب‌وکارش آی‌تی و تکنولوژی نیست، کار دشواری است. ضمن اینکه نیروی‌انسانی موردنیاز نیز به هزینه و انرژی زیادی نیاز دارد. با استفاده از خدمات کلاد کسب‌وکارها با بی‌نیاز شدن از تمرکز بر امور آی‌تی و برون‌سپاری آنها، می‌توانند بر هسته اصلی فعالیت کسب‌وکار تمرکز کنند.

درآمد جهانی صنعت کلاد، با پیشتازی بازیگرانی همچون آمازون، مایکروسافت، گوگل، آی‌بی‌ام و علی‌بابا، در نیمه اول سال ۲۰۱۹ به ۱۵۰ میلیارد دلار رسید که این میزان نسبت به دوره مشابه سال میلادی قبل از آن، رشدی ۲۴ درصدی داشته است. در این میان بیشترین سهم بازار به آمازون، غول دنیای تجارت الکترونیکی، تعلق دارد که نزدیک به یک‌سوم بازار جهانی کلاد را در اختیار دارد.

در ایران آمارهای مشخصی از بازار کلاد وجود ندارد. بنابر اظهارات مدیران این حوزه، سهم ICT از تولید ناخالص ملی ایران در حال حاضر عددی بین ۷/ ۲ تا ۴/ ۳ درصد است و طبق سناریو، دست کم تا پنج سال آینده به بیش از ۴ درصد (در کشورهای پیشرفته بیش از ۶ درصد است) می‌رسد. امروز ۶۰ درصد از صنعت ICT در کشورهای پیشرفته به‌طور مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر رایانش ابری قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود این میزان تا ۹۰ درصد نیز برسد. به عبارتی اگر تا پنج سال آینده تولید ناخالص ملی ایران به ۴۰۰ میلیارد دلار برسد پیش‌بینی می‌شود سهم ICT، چهار درصد و سهم رایانش ابری ۶۰ درصد ازICT یا حدود ۱۰ میلیارد دلار معادل ۲۰۰ هزار میلیارد تومان باشد. این سهم به صورت ترکیبی شامل محصولات و خدمات ICT به علاوه فناوری‌های رایانش ابری است.

رشد بازار کلاد

منبع: دنیای اقتصاد