دانشجویان دانشگاه کیپ تاون با کمک ادرار انسان و با به کارگیری ماسه و باکتری ها موفق به ساخت آجر های ساختمانی شدند. این فرآیند که تحت عنوان فرآیند ته نشینی کربناتی میکروبی شناخته می شود به سازه های ساختمانی اجازه می دهد در دمای اتاق تشکیل شوند. آجرها ی معمولی در کوره هایی با دمایی بالاتر از دو هزار و پانصد فارنهایت و با تولید مقادیر زیادی کربن دی اکسید اضافی تهیه می شود.

مهندسان در آفریقایی از آجرهایی که از ادرار انسان تهیه شده بودند پرده برداری کردند. دانشمندان فرآیند را مشابه فرایند تشکیل صدف توصیف کردند. و میزان مقاومت این آجرهای زیستی به نیاز مشتریان بستگی دارد. این متد جدید که در آن از تولید مقادیر زیادی نیتروژن و پتاسیم جلوگیری شده است می تواند یک روش بسیار به صرفه ی اقتصادی و تجاری باشد. ادرار ها به صورت تجاری جمع آوری می شوند و برای تولید محصولات جامد صنعتی استفاده می شوند که در نهایت نیز آجر های تجاری از آن تهیه می شود. باکتری ها با خاصیت اوره آزی خود اوره را در ادرار مایع تجزیه کرده و در طی یک واکنش شیمیایی کلسیم کربنات تولید می کنند. این ترکیبات ماسه ای جامد تشکیل شده در ادرار به راحتی جمع آوری شده و شکل می گیرند و به این ترتیب به راحتی به آجرهای ساختمانی تبدیل می شوند. دانشمندان و محققان پیش از این در آمریکا این ایده را بر روی دیگر ضایعات سنتتیک بررسی کرده بودند. ولی این تحقیق اولین تحقیقی بود که مستقیما از ضایعات ادرار انسانی استفاده شد و از آن برای ساخت آجر های ساختمانی بهره برده شد.

دانشمندان گفته اند که جمع آوری ادرار از جمعیت مردان بسیار راحت تر از مابقی جمعیت جامعه می باشد. به گفته ی دکتر دیلون راندال از دانشگاه آفریقای جنوبی ؛ ادرار در واقع طلای مایع است که تنها یک درصد از آن مایعات اضافی است و مابقی آن حدود ۸۰ درصد آن نیتروژن و ۶۳ درصد آن پتاسیم است. تیم سازنده می گوید میتوان آجرهایی با قدرت های متفاوت و بر اساس نیاز مشتری تولید کرد. به گفته ی تیم سازنده این ترکیبات ارزشمند یافت شده در ادرار را می توان به عنوان ماده ی اولیه برای تولید مواد تجاری مختلف استفاده کرد.

رندال می گوید: کارما مثالی از هر چیز که خار آید یک روز به کار می آید، می باشد. تنها ادرار نیست که می توان از آن به عنوان ضایعات استفاده کرد. هر نوع زائدات دیگری که در اطراف شما وجود دارد می تواند مورد استفاده ی مفید قرار بگیرد فقط به دیدگاه و خلاقیت شما بستگی دارد. مراحل بعدی کار چگونگی بررسی استفاده ی گسترده تر از ادرار به عنوان یک ماده ی زائد و تبدیل آن به ترکیبات سودمند می باشد.

 

 

 

منبع: dailymail
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم رویا رجایی