رفتن به دنبال سهام های خیلی ارزان با بازده های بالا می تواند تجارتی خطرناکی باشد ولی با وجود شرکت هایی مانند پرسیمون سرمایه گذاران دلیلی برای ترسیدن ندارند.

 پرسیمون، شرکت ساخت‌وساز انگلیسی است، که بخش عمده فعالیت‌های آن، بر ساخت خانه و املاک مسکونی، متمرکز می‌باشد. شرکت پرسیمون در سال ۱۹۷۲ توسط دانکن دیویدسن تأسیس شد. این شرکت تا سال ۱۹۸۲ سالیانه ۱٫۰۰۰ خانه احداث می‌کرد.  از اواسط دهه ۱۹۸۰ پرسیمون اقدام به خریداری و ادغام شرکت‌های بزرگ خانه‌سازی بریتانیا نمود و از این راه، توسعه یافت.

 موسسه پرسیمون در ماه دسامبر با سقف بیش از ۲ میلیارد دلار همچنان در صدر جدول باقی مانده است این امر همچنین  توضیح می دهد که چرا این موسسه عظیم همچنان نرخ ساخت و ساز را به میزان بیش از حد افزایش می دهد.

آخرین اطلاعات از شورای ساختمان ملی خانه نشان می دهد که در ماه ژانویه حدود ۱۲۷۷۷ خانه جدید ثبت شده که ۹٪  تعداد خانه در سال گذشته بوده است همچنین با کمک دولت به منظور طرح خرید کمک می کند تا تقاضای خرید خانه در کنار نرخ های وام مسکن ارزان قیمت ارائه شود و وام دهندگان  در انگلیس، دلیلی هرچند ناچیز برای فروش محصولات موسسه پرسیمون در هر لحظه داشته باشند.

نظرتان درباره بازده ۱۳ % چیست؟

از ائتلاف  دو  موسسه سرمایه گذاری املاک و مستغلات   real stateو  Capital & Regional سهامی ارائه شده است  که من به اندازه ی بیماری طاعون سیاه از خرید آن دوری می کنم. اگرچه   در حال حاضر این سهام نیز بسیار ارزان است، اما با این حال  نسبت قیمت به درآمد آن با نرخی معادل ۶٫۳ محاسبه شده است.   همچنین امتیاز نزولی آن یک تصویر کامل و نمایی از فشارهایی است که  بر بخش خرده فروشی و متعاقب آن  چشم انداز سود شگفت انگیز اپراتورهای مراکز تجاری و خرید وارد می شود.

قیمت سهام موسسه Capital & Regional در هفته گذشته پس از اعلام این موضوع که در سال ۲۰۱۸ در حدود ۲۰ فروشنده در راستای تسهیلات داوطلبانه شرکت و تعدادی از افراد دیگر در زمینه تغییر ساختار آن به منظور بازسازی در برخی زمینه ها دست به اقدام زده اند، کاهش یافت. همچنین با کاهش ارزش املاک، و افت ۲۵.۶ میلیون پوندی در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با مقدار آن در سال گذشته که  معادل ۲۲٫۴ میلیون پوند بود، با کاهش در میزان سود مواجه شد. آنها برای سرپوش گذاشتن بر این مشکلات، سود سالانه کامل را از یک سوم به ۲.۴۲ پوند به ازای هر سهم کاهش دادند.

با این وجود، در حال حاضر تحلیلگران مجرب انتظار دارند که پرداخت های سهام داران در سال ۲۰۱۹ بالاتر برود، با این حال تا ۳.۶ میلیون پوند که ۱۳.۴ درصد سود را ایجاد می کند را پیش بینی می کنند. شما می توانید به ایده من شک کنید و آن را غیر منطقی بدانید، اما من فکر می کنم شانس این سود سهام برای افزایش اعتبار  در شرایط کنونی بسیار پایین است. و در مجموع، من دلیل محکمی برای سرمایه گذاری در این بخش با ریسک بالا را ندارم.

یک نمونه دیگر برای اجتناب کردن

من همچنین در حال حاضر از مؤسسه ۵۰۰  Plus پس از  ارزیابی سهام ارزان قیمت،  سهامی با  نرخ  P/E  معادل ۶.۵ ، و نیز بازدهی معادل ۱۰ درصد از سود سهام متناظر آن را به وضوح یافته ام. سهام پلت فرم فروش آنلاین در یک دوره ده روزه ی شوک آور در ماه گذشته با قیمتی بیش از نصف مقدار قبلی قیمت گذاری شده  و احتمال سقوط های تکان دهنده بیشتری نیز ممکن است در ادامه مسیر در کمین این سهام باشد. ۵۰۰  Plus وقتی که هشدار سود را در پی تغییرات مقررات اتحادیه اروپا که تلویحاً  توصیه می کرد درآمدها را خرج کنند، دریافت نمود،  بلافاصله افت کرد. سپس پس از مشاوره اعلام کرد که گزارش ۲۰۱۷ آن ها نادرست بود و در ادامه بیان کرد که گزارش سال جاری متحمل خسارات معامله مشتری نشده است ، در واقع به میزان ۱۰۳ میلیون دلار ضربه وارد شده بود.

هشدار سود یا یک هشدار دهنده سود، اظهارنامه ای هشدار دهنده برای یک شرکت و سرمایه گذاران که از طریق بورس اوراق بهادار اطلاعات را جمع آوری کرده است. این گزارش به سرمایه گذاران هشدار می دهد که سود شرکت در مقایسه با مقدار سود در سال قبل  در سه ماهه آینده به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت ، یا شرکت ممکن است حتی ضرر کند. سرمایه گذاران باید از فقدان احتمالی خرید یا فروش سهام خود آگاه باشند.

سوالات بزرگی در مورد این که چگونه ۵۰۰  Plus در این محیط جدید نظارتی و قانونمند جدید به فعالیت خود ادامه  خواهد داد، وجود دارد. و به طور حتم از آن نگران کننده تر  این است که آیا سرمایه گذاران می توانند با اعتماد به صحت گزارش های مالی به سرمایه گذاری های خود ادامه دهند، یا خیر. این سهام ممکن است ارزان باشد، اما حداقل یک پیشنهاد جذاب و دستاورد مناسبی برای شخص من نیست.

 

 

 

منبع: FORBES
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم  آناهیتا قوامی