این تعجب آور نیست! سوء استفاده مالی از افراد سالمند رو به رشد است. به گفته ی اداره حفاظت مالی سالمندان آمریکایی، اسناد و مدارکی را که بانکها و موسسات دیگر در سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ به  عنوان «گزارش فعالیت مشکوک» گزارش داده اند، چهار برابر شده است. سالمندانی که در میان ما  زندگی می کنند توسط شکارچیان ، یا حتی  اعضای خانواده، آسیب های مالی زیادی دیده اند. بنابر گزارش این نهاد دولتی، حسابهای جاری و حساب های پس انداز بیشترین زیان مالی را داشتند. این نوع حساب های بانکی ساده ترین راه برای سوء استفاده مالی و دست درازی  به آن هستند. و مهم نیست که دولت چقدر اطلاعات جمع آوری کند، به نظر نمی رسد که مشکل با هیچ اقدامی بهتر شود. جمع آوری داده ها قرار نیست این مساله سوء استفاده مالی را حل کند.

ما اینجا در وبسایت AgingParents.com مشاهده می کنیم که یک خواهر یا برادر در مورد خواهر و یا برادر دیگرش اطلاع می دهد که با استفاده از نفوذ و هک کردن اطلاعات  برای استفاده از  حساب شخصی پدربزرگ یا مادربزرگ و یا والدین سالمند خود دست به سوء استفاده مالی زده است. گاهی اوقات نیز پیش می آید که یک کودک بالغ مانند زنگ خطر ما در جریان خطراتی قرار می دهد، به عنوان نمونه یکی از آنها اخیرا کشف کرده است که مادرش مورد فریب یک مامور تلفن قرار گرفته است. در موارد دیگر، صاحب املاک و مستغلات فردی سالمند است و دیگر قادر به مدیریت آن ها نیست، در این شرایط مستاجران نیز اجاره را پرداخت نمی کنند و یا اموال را بدون پرداخت هزینه و مالیات مورد استفاده قرار می دهند. آنها نیز مانند بانک ها و موسسات تنها شاهد این قبیل حوادث بوده و  اقدامات پیشگیرانه و پیگیری چندانی را انجام نمی دهند. اکثراً اوضاع را به مقامات  و مراجع مربوطه یعنی خدمات محافظتی بزرگسالان (APS) گزارش نمی دهند. تنها مشاهده یک مشکل برای حل تمام بخش های  آن کافی نیست. خانواده ها، بر خلاف بانک ها،  این قدرت را دارند که به سرعت عمل کنند. خانواده ها نیز تردید خود را دارند، با وجود ترس از نیاز به مقابله با والدین، خواهر یا برادر و یا اینکه به سادگی نمی دانند که چه باید بکنند، اقدام مقتضی برای آنها هم به راحتی انجام پذیر نیست.

من به عنوان یک نیروی کار مجاز و همچنین یک وکیل، فکر نمی کنم که دولت، بانک ها و یا هیچ موسسه به اندازه کافی اطمینان داشته باشد که می تواند برای محافظت از افراد سالمند آسیب دیده از قرار گرفتن در معرض سرقت و تقلب راهکار قطعی ارائه دهد. جمع آوری گزارش های فعالیت مشکوک هیچ تفاوتی ایجاد نمی کند مگر اینکه به آنچه که ما می دانیم را مجدداً بازگو می کند و به این ترتیب اوضاع نیز بدتر می شود. آنها واکنش نشان می دهند. اگر کسی بخواهد از سوء استفاده جلوگیری کند، خانواده، دوست نزدیک یا شخص مراقب در زندگی فرد سالخورده، باید زمانی که اوضاع مرتب و صحیح به نظر نمی آید، وارد عمل شود و اقدام مقتضی را انجام دهد. افراد نزدیک به پدر و مادر پیر می توانند سوالات لازم را بپرسند، مشاوره حقوقی یا جمع آوری داده ها  را  نیز به طوری انجام دهند که APS مدرکی برای متوقف کردن و دستگیری فرد غارتگر داشته باشد. به عنوان مثال، اگر فرد سالخورده دارایی های اجاره ای دارد و در عین حال حافظه اش را از دست داده و نمی تواند به درستی کار کند و هر ماه می بایست حساب های خود را پیگیری کند، باید خانواده را مطلع سازد که نمی تواند املاک خود را به تنهایی اداره کند. خانواده می توانند تلاش های سودمندی را برای متقاعد کردن فرد مسن به استعفا از موقعیت مذبور، و استفاده از ایده ی مدیر حرفه ای اموال و ارائه کمک به خودشان انجام دهند. بهتر از آن  است که منتظر بمانید تا یک مستاجر برای یک سال اجاره اش را پرداخت نکند و مشکلات و همه تبعات بعدی را که در مورد سایر اموال اتفاق می افتد، در بر بگیرد. در بدترین موارد اقدام قانونی ممکن است برای فرد دیگری نیز مورد نیاز باشد تا بر قربانی بزرگ تر نظارت داشته باشد به طوری که سو استفاده بی وقفه ادامه پیدا نکند. این موضوع بسیار دشوار است که افراد مسنی که مبتلا به زوال عقل هستند، گاهی دیگر قادر به درک آن نیست که دچار اختلال شده اند و نمی توانند و نباید بدون کمک مالی امور مالی خود را مدیریت کنند.

در مورد کودکان بالغی که اغلب ملاقات می کنم، نوعی اکراه و مقاوت در مورد پذیرش این موضوع وجود دارد که پدر و مادرشان که تا پیش از این کاملا قابل اعتماد و سالم بوده اند اکنون دیگر به اندازه کافی نسبت به دیگران هوشیار و قوی نیستند. پذیرفتن این واقعیت اغلب اوقات دشوار و دردناک است که والدینی که به خوبی تحصیل کرده و کارایی و توانایی های چشمگیری داشته اند، در حال حاضر دچار اختلال هستند. هنگامیکه پدر و مادر پیر می شوند، آنچه اتفاق می افتد همان است که عیناً شاهد آن هستیم و زمانی که اختلال حافظه و یا سایر مسائل مربوط به آن بوجود می آیند، نمی شود برای آن کاری کرد. بسیار پیش می آید که از آنها می شنوم که به من می گویند “او خیلی باهوش بود، یک معلم یا استاد بود” یا “مدیر عامل یک شرکت بود” و “چگونه این اتفاق می افتد؟” اما واقعیت در مورد گذشته نیست واقعا آنچه است که در زمان حال رخ می دهد و یا در حال وقوع است. زنگ هشدار اکنون به صدا درآمده است و باید به آن توجه داشت. دفتر حفاظت از امور مالی برای سالمندان آمریکایی نشان می دهد که تعدادی از مشکلات از طریق گزارش های مورد نیاز مورد بررسی قرار گرفته است. این تعداد خیلی بیش از تصور است. وقتی فرد مسن قابل احترامی که بزرگ خانواده بوده و از ابهت و شوکت بسیاری برخوردار بوده است و سال ها مسئول اداره امور خانه و مدیریت امور مالی بوده است هنگامی به حافظه و تمرکزش رو به افول می گذارد و هیچ کس نیز برای محافظت از او و دارایی اش وارد  عمل نمی شود، احتمال دارد ما گزارش های فعالیت مشکوک بیشتری را مشاهده کنیم. اگر ما نمی خواهیم خود و عزیزانمان مورد آسیب های احتمالی ناشی از این گونه تخلفات قرار بگیریم ، باید زمانی که این شرایط پیش می آیند، آماده باشیم. بسیاری از کودکان بالغ شجاع که ملاقات می کنم این کار را انجام می دهند و آن را به خوبی انجام می دهند. این دلگرم کننده و الهام بخش است وقتی ببینید آنها چقدر دوست دارند هر اقدام لازمی را انجام دهند تا والد پیری را از غارتگران و مفسدان اقتصادی ایمن نگاه دارند. در پایان، زمانی که ارث آن ها نابود نشود و به دستشان برسد، خود این جوانان هستند که از این محافظت و ایمنی سود می برند. در واقع خانواده دلیل برای این موضوع است.

 

 

منبع: FORBES
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم  آناهیتا قوامی