زمانی که افراد در بیمارستان ها پذیرش شده و بستری می شوند، ما غالبا بر روی جنبه ها و مشکلات پزشکی و درمانی و جراحی آن ها تمرکز می کنیم – حق با شماست. اما کم کاری و کاستی ما شاید در توجه ناکافی به جنبه های تغذیه ای بیماران باشد. این که آیا اثرات و عواقب آن در کوتاه مدت مشاهده می شود یا در بلند مدت تاثیر گذار است – و اثر آن بر روی مرگ و میر چیست – می تواند از فاکتورهای مهمی باشد که نیاز به فهم و درک دارند.

در حال حاضر مطالعه ی جدید صورت گرفته مبنی بر اهمیت تغذیه ی مناسب بر سلامت بیماران بستری شده و ارتباط آن با میزان سلامت و بقای آن ها را روشن می کند.

مطالعه ی انجام شده نشان می دهد که یک نفر از هر سه بیمار فقط حدود نیمی از غذایی که برای آن ها سرو می شود را می خورند و همین موضوع آن ها را در رده ی ریسک بالای مرگ و میر قرار می دهد. بر اساس گفته های ناشران مقاله، توجه و تمرکز بیش تر بر تغذیه ی بیماران می تواند خروجی بهتری را بر روی بیماران بستری شده داشته باشد.

دکتر Gail Gerwitz رییس و موسس nutrition Day در press release گفت: ” سوء تغذیه می تواند در برابر چشمان نامرئی باشد و در بیمارستان های ایالت متحده ی آمریکا امری بسیار شایع می باشد چرا که اکثر مواقع جز موارد با اهمیت در بالای ذهن نمی باشد – علائمی مانند کاهش انرژی و کاهش وزن ناخواسته، می تواند اغلب به یک تشخیص اولیه ی بیماری نسبت داده شود “. ” به هر حال، داده های ما نشان می دهد که یک نشانه ی هشدار دهنده – مصرف مواد غذایی ضعیف – در بیمارستان ها بسیار شایع می باشد، و این چیزی است که ارائه دهنده گان مراقبت های سلامتی و بهداشتی می توانند به آسانی به دنبال آن باشند و آن را پیگیری و اجرا کنند “.

این مطالعه، در ژورنال Parenteral and Enteral Nutrition  منتشر شد، و یک تصویر فوری از وضعیت حال حاضر از سوء تغذیه در بیماران بستری شده در بیمارستان ها را فراهم می آورد، و یک هشدار عالی برای ضرورت برقراری تمرکز بر این فاکتور خطر قابل تغییر می باشد که به دنبال آن خروجی ها و شرایط بیماران بهبود می یابد و میزان مرگ و میر افراد در میان بیماران بستری شده در بیمارستان ها را کاهش می دهد. این مطالعه به عنوان یکی از جامع ترین مطالعات صورت گرفته در زمینه ی اثرات سوء تغذیه در میان بیماران بستری شده در بیمارستان ها می باشد.

ما بر اساس تحقیقات و مطالعه های صورت گرفته ی پیشین می دانیم که تغذیه ی مناسب نقش حیاتی را در چگونگی پاسخ دادن بیماران به روند درمان بازی می کند زمانی که افراد  درگیر بیماری می باشند. نزدیک به سی و شش میلیون بیمار بر اساس آخرین داده های انجمن های بیمارستانی آمریکا سالانه بستری می شوند، همین بخش یکی از مهم ترین بخش ها برای اهمیت مطالعه ی بیش تر در این زمینه می باشد.

Nutrition day، در همکاری با Abbott، بر نوع رژیم غذایی یک روزه ی دریافت شده توسط ده هزار بیمار پذیرش شده در دویست و چهل و پنج بیمارستان در آمریکا از سال های ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۵ نگاهی انداخت و آن ها را بررسی کرد. محققان میزان شیوع سوء  تغذیه را بررسی کردند و آن را به مصرف و دریافت غذا ارتباط دادند.

نتایج حاصل از مطالعه مشخص کرد که پنجاه و یک درصد از بیماران فقط پنجاه درصد و یا حتی کمتر از این مقدار از هر وعده ی غذایی شان را می خورند، با کاهش مصرف غذا که با میزان بالاتر مرگ و میر ارتباط داشت. بزرگسالانی که هیچ مقداری از غذای خود را در بیمارستان نمی خوردند ریسکی معادل شش بار بیش تر برای مرگ و میر در مقایسه با افرادی که مقداری از غذای شان را می خوردند، داشتند. و در میان کسانی که می توانستند بخورند، اما تصمیم می گرفتند که چیزی نخورند، فقط یازده درصد از آن ها یک مکمل غذایی دریافت می کردند. مطالعه همچنین دریافت که نزدیک به پنجاه درصد از بیماران که برای بیماری های مانند بیماری های عفونی مراجعه کرده بودند و بستری شدند و یا افرادی که برای مشکلات جدی تر برای مدت طولانی تحت مراقبت بودند، در معرض ریسک بالاتری از سوء تغذیه قرار داشتند. همچنین بر اساس نتایج حاصل از مطالعه نزدیک به چهل درصد بیماران سرطانی در معرض ریسک سوء تغذیه قرار داشتند.

محققان از یک ابزار تحقیقی گزارش دهی شخصی که به عنوان ابزار بررسی سوء تغذیه شناخته می شود (MST) برای ارزیابی ریسک سوء تغذیه استفاده کردند، و بر این اساس افرادی که دارای نمره ی MST دو و یا بیش تر بودند در گروه ریسک بالا قرار گرفتند. محققان همچنین بر اثر مصرف غذا به عنوان معیاری برای ریسک تغذیه ای در بیماران، مرگ و میر سی روزه، بر اساس سن، نوع بیماری، و تحرک به عنوان فاکتور هایی که خروجی بیمارن را تحت تاثیر قرار می دهند، نگاهی انداخته و آن ها را بررسی کردند.

به عبارت ساده، سوء تغذیه می تواند به عنوان فاکتوری در طولانی مدت شدن دوران بهبودی در نظر گرفته شود، بلکه همچنین به عنوان ریسک و عوارض خطرناک در هر دو گروه بیماران بستری و با مشکلات پزشکی و هم بیماران جراحی شده باشد. ( بهبود زخم پس از عمل ). بسیاری از بیماران در زمان پذیرش شدنشان در بیمارستان سابقه ی سوء تغذیه را داشته اند و با مصرف نامناسب غذا در طول زمان پذیرش، این عامل به عنوان یک عامل شناخته نشده و بدون توجه برای بروز عوارض جانبی در نظر گرفته شود.

به گفته ی Abby Sauer، M.P.H, R.D، نویسنده و رهبر انجام مطالعه و متخصص تغذیه در Abbott می گوید: ” اکثر افراد در زمان بستری شدن در بیمارستان میل و اشتهای زیادی برای خوردن غذا ندارند، در نتیجه بهترین کار ایجاد محیطی مناسب و سرو گزینه های غذایی متنوع تر و بهتری است که ان ها را به سمت خوردن بهتر غذا در طول دوره ی درمان شان هدایت و تشویق کند “.

” تعداد زیادی مطالعه تایید کرده است که اهمیت به تغذیه، از جمله مکمل های غذایی نوشیدنی، می تواند به بیماران دارای سوء تغذیه و کسانی که در معرض ریسک می باشند کمک کند که مواد غذایی لازم و کافی و انرژی لازم و مورد نیاز شان را برای جلوگیری از عوارض جانبی به دست بیاورند، زودتر بهبود یابند و هر چه سریع تر از بیمارستان مرخص شوند “.

تحقیقات نشان داده است که استفاده از مسیر روده ای در ابتدا در بیماران دارای سوء تغذیه – تغذیه ی اینترال با استفاده از لوله های متصل به بینی که در مقابل آن روش های تزریق مکمل های داخل وریدی می باشد – می تواند به طور موثری سطح آلبومین خون را افزایش داده و نیازهای مربوط به سطح کالری مورد نیاز در ارتباط با بیماری و بهبودی را افزایش می دهد و تامین می کند.

علاوه بر این با در نظر گرفتن تغذیه ی خوراکی و یا نوشیدنی، داشتن یک متخصص تغذیه در بیمارستان و همراهی او با بیمار در طی دوران درمان برای تشخیص هر گونه کمبود و مشکل می تواند بسیار کمک کننده باشد، و به این ترتیب یک برنامه ی مناسب تغذیه ای را بر اساس شرایط ویژه ی پزشکی و جراحی مورد نیاز آن ها برای شان تهیه و تنظیم می کند. این ارزیابی به ویژه برای بیماران مسن تر و با تحرک کمتر و محدود تر و یا دیگر افرادی که نقص ها و مشکلات حرکتی دارند که ممکن است با توانایی غذا خوردن شان تداخل ایجاد کند، و یا حتی آنهایی که باید پکیج های غذایی با آیتم های به خصوصی را باز کنند،  بسیار مهم می باشد.

داشتن آیتم های متنوع و زیاد جذاب برای خوردن در بیمارستان ها می تواند باعث افزایش میل افراد به خوردن غذا در بیمارستان ها شود. در ارتباط با مثل قدیمی ” غذای بیمارستانی ” امروزه بیمارستان ها شروع به بکار گیری متخصصان تغذیه و سرآشپز های حرفه ای نموده اند تا با ارائه ی گزینه های جذاب تر غذایی و هدایت بیماران در مورد اهمیت تغذیه ی آن ها در سرعت بخشیدن به روند بهبودی شان بتوانند در روند کار بهبود بیماران کمک کننده باشند و آموزش های مناسب را به آن ها در این زمینه بدهند.

 

 

 

منبع: forbes
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم رویا رجایی