بودجه خودروی شما چیست؟

آیا قصد تعویض خودروی قدیمی خود با یک مدل جدیدتر را دارید؟ آیا از وابستگی به دوستان و اعضای خانواده خود برای رفتن به مکان­ های مختلف خسته شده ­اید؟ هر دلیلی که برای جستجوی یک اتومبیل جدید و یا استفاده شده دارید، مسئله مهم داشتن یک طرح بودجه خرید خودرو در ذهن است. اساساً، این بودجه هزینه مالکیت و استفاده از یک اتومبیل است.

بودجه اتومبیل شما می ­تواند شامل موارد زیر شود:

اقساط خودرو

در صورت خرید یک خودروی نو و یا استفاده شده، احتمالاً یک دوره اقساط ماهانه خواهید داشت، مگر اینکه سرمایه لازم برای پرداخت قیمت خودرو در یک مرحله را داشته باشید. اقساط خودرو به تعدادی فاکتور بستگی دارند، شامل: قسط اولیه و یا پیش قسط، که در واقع مبلغ اولیه­ ای است که بر اساس قیمت خرید خودرو می ­پردازید. اقساط خودرو می ­تواند از حدود ۱۰۰ دلار تا بیش از ۳۰۰ دلار در ماه متفاوت باشد.

مالیات بر دارایی (خودرو)

از سال های بعد از خرید خودرو (سالانه) مجاب به پرداخت مالیات بر خودروی خود هستید. پس از پرداخت مالیات مذکور، برچسبی دریافت می­کنید تا بر پلاک خودروی خود به عنوان تأییدیه پرداخت مالیات نصب کنید. در حقیقت، رانندگی با خودرویی بدون پرداخت مالیاتش غیرقانونی است. بعلاوه بر اساس قیمت اتومبیل مالیات می ­تواند از حداقل ۲۰ دلار تا حداکثر ۱۰۰ دلار متفاوت باشد. هر چه قیمت خودرو بیشتر باشد، مالیات آن نیز افزایش می ­یابد.

معاینه خودرو

برخی ایالات، به منظور حصول اطمینان از امنیت و عملکرد اتومبیل در جاده، از رانندگان درخواست معاینه خودروها را دارند. هزینه معاینه یک خودرو متفاوت است- معمولاً از ۲۰ تا ۳۰ دلار. همچنین در صورت نیاز و بر اساس نتیجه معاینه فنی خودروی خود، ممکن است مجاب به پرداخت هزینه­های مازاد به منظور اعمال تعمیرات لازم شوید.

سوخت

بر طبق مسافت رانندگی خود و نیز سوخت مصرفی اتومبیل خود، احتمالاً به ۴۵ تا ۷۵ دلار سوخت در هفته نیاز دارید.

بیمه

در ایالات متحده از نظر قانونی داشتن بیمه خودرو ضروری است. در مواردی همچون تصادف، شما مسئول هرگونه زیان مالی همچون آسیب دیدگی، فوت، یا خسارت هستید. هزینه بیمه- که می ­تواند بیمه مسئولیت مدنی، پوشش کامل، خسارت ناشی از تصادف باشد- می­ تواند بر اساس فاکتورهایی از قبیل اتومبیل، سوابق رانندگی شما، و مواردی دیگر متفاوت باشد. به طور کلی، هر چه خودرو جدیدتر باشد، هزینه بیمه آن بیشتر خواهد بود.

تعمیرات و نگهداری

به منظور حفظ عملکرد مناسب خودروی خود، به خوبی از آن نگهداری کنید. احتمالاً در ازای مسافت ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ مایل و یا هر ۳ ماه رانندگی، مایل به تعویض روغن خودروی خود با هزینه میانگین ۳۰ دلار هستید. همچنین ممکن است هزینه ­های کلی نیز صرف مواردی همچون ضد یخ و برف پاک کن شود. بعلاوه هزینه­ های پیش بینی نشده از قبیل باطری خالی، لاستیک پنچر، یا جعبه دنده خراب را در ذهن داشته باشید.

پارکینگ

اگر مرتباً به مکان­ هایی سفر می ­کنید که مجبور به پرداخت پول پارکینگ هستید، هزینه ­های آن را نیز در نظر بگیرید. اگرچه برخی از کارفرمایان پارکینگ رایگان ارائه می­ دهند، بعضی از آنها هزینه دریافت می ­کنند.

به طور کلی، بودجه خودروی شما احتمالاً چیزی بین ۱۰۰۰ دلار تا بیش از ۵۰۰۰ دلار در سال خواهد بود. هزینه ­ها طبق فاکتورهایی همچون مدل خودرو، سال تولید، شرایط اتومبیل و مواردی دیگر فرق می­ کنند. پیش از خرید یک خودروی نو و یا استفاده شده، مطمئن شوید قادر به تقبل هزینه­ های مذکور هستید.

زمانیکه ممکن است، گزینه­ هایی همچون حمل و نقل عمومی، سرویس، دوچرخه سواری، و پیاده روی را به جای رانندگی با خودروی شخصی خود انتخاب کنید.

پیش از خرید ارزیابی و تحقیق کنید

قبل از تصمیم گیری در مورد مدل اتومبیل خود، کمی تحقیق کنید. تحقیق سالانه Consumer Reports از خودروهای نو و استفاده شده نگاهی دارد بر ارزش، عملکرد، و امنیت خودروها. همچنین، بر انتشاراتی نظیر راهنمای خرید مشتریان و منابعی که در پایان این درس لیست شده ­اند توجه کرده و سعی کنید انتظارات خود از خودروی مورد نظرتان را مختصر و مفید کنید.

مایل به خرید ماشین نو هستید و یا استفاده شده؟ به دنبال چه سایز، سال، و مدلی هستید؟ آیا ماشین کوچکی می­ خواهید که مصرف سوخت مناسبی دارد و عملکرد ارزانی دارد؟ آیا به دنبال خودرویی هستید که رانندگی با آن لذت بخش بوده و امنیت مسافران در یک تصادف تضمین شده باشد؟ The National Highway Traffic Safety Administration  (NHTSA) آزمون هایی در زمینه تصادفات اتومبیل ارائه می ­دهد.

اگر به دنبال خرید یک خودروی جدید هستید، قیمت­ های گزینه­ های مختلف را مقایسه کنید، مانند جعبه دنده دستی در مقابل اتوماتیک، کولر، و نوع ترمزهایشان. چه چیزی نیاز دارید؟ خودروهای جدید معمولاً حاوی یک برچسب شیشه هستند که جزئیاتی در مورد اتومبیل ارائه می ­دهد. مزایا و معایبش چیست؟ برای مثال، ارزش یک خودروی نو از دقیقه خارج شدن آن از بنگاه کاسته می­ شود. بیشتر ماشین­ ها در ۳ سال اول استفاده، تا ۴۰ درصد از ارزش خود را از دست می ­دهند، که استهلاک نامیده می ­شود.

اتومبیل­ های دست دوم ارزانتر هستند، اگرچه مشکلات زیادی نیز در مورد آنها وجود دارد. احتمالاً قادر به درک چگونگی نگهداری آن خودرو نخواهید بود. اغلب، یک خودروی استفاده شده فاقد هرگونه گارانتی می­ باشد. بنابراین شما مسئول هرگونه تعمیر ضروری خواهید بود. از مزایای یک خودروی دست دوم می­ توان به نداشتن استهلاک و ارزانتر بودن در مقایسه با یک خودروی نو اشاره کرد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر از بانک محلی خود و یا وب سایت Kelley Blue Book بازدید کنید. در این راستا بهتر است بدانید که علاوه بر بنگاه­ هایی که خودروهای دست دوم معامله می­ کنند، می ­توانید از یک مالک، خودروی شخصی­اش را خریداری کنید.

بحث حول بهترین معامله

پیش از بازدید از یک بنگاه خودرو، از مبلغی که می ­توانید تقبل کنید مطلع باشید و برای تخفیف گرفتن و رسیدن به بهترین قیمت آماده شوید. متقاعد به انتخاب خودرویی نشوید که قدرت خریدش را ندارید و یا ظاهر خوبی دارد، در حالیکه مشکلات فنی آن زیاد است.

به هنگام خرید یک خودروی جدید در صورت امکان به قیمت فاکتور و یا نرخ برچسب آن اکتفا نکنید.

نرخ برچسب قیمتی است که بر برچسب شیشه خودرو ظاهر می ­شود. قیمت فاکتور نیز قیمتی است که بنگاه به سازنده می­ پردازد. گاهی قیمت فاکتور در نتیجه واژه­ هایی از قبیل پاداش­های بنگاه- یک کاهش قیمت به منظور تشویق بنگاه داران به عرضه محصولات بیشتر به عموم- ممکن است بسیار فراتر از چیزی باشد که بنگاه پرداخت کرده است.

پیش از بازدید از یک بنگاه خودرو، از طریق تلفن، ایمیل، و سایر ابزار موجود تا جایی که می­توانید اطلاعات جمع آوری کنید. برای مثال، از نقل قول­های آنلاین وب سایت­هایی همچون InvoiceDealers.com. استفاده کنید. سپس از بنگاه ­ها در ساعت تعطیلی آنها دیدن کنید، به این صورت بدون نیاز به مکالمه با فروشندگان قادر به بازدید خودروهایشان هستید. در پایان، وقتی انتخابتان را محدود کردید بازگشته و با فروشندگان صحبت کنید.

دریافت وام خودرو

اگر به دنبال تأمین هزینه خرید خودرو هستید، با دقت در پی یک وام از موسسات مالی محلی و بنگاه ­های اتومبیل باشید. در این راستا توصیه­های زیر را در نظر داشته باشید.

مدت زمان وام را در نظر بگیرید. این دوره، زمانی است که شما مجاب به پرداخت وام خود هستید، مگر اینکه تصمیم بگیرید اقساط را پیش از موعود بپردازید. یک دوره رایج برای پرداخت وام خودرو چهار تا پنج سال است. وام بلند مدت اقساط ماهانه کمتری داشته اما به دلیل بهره بیشتر گرانتر است. کوتاه­ترین دوره ­ای را انتخاب کنید که قادر به پرداختش هستید.

تحقیق کرده و نرخ بهره ­های گوناگون را مقایسه کنید. نرخ بهره یک خودروی دست دوم از یک خودروی نو بیشتر خواهد بود، و مدت آن نیز معمولاً کوتاهتر است.

مطمئن شوید که موسسه مالی مورد نظرتان، صلاحیت شما برای دریافت وام خودرو را تأیید می­ کند. وام دهنده به درآمد، بدهی، و سایر اطلاعات مالی شما نگاه کرده تا مقدار وامی که قادر به پرداختش هستید را تعیین کند. معمولاً این مورد یک سرویس رایگان است. در صورت آگاهی از مبلغ وامی که می­ توانید بگیرید، برای مذاکره با بنگاه خودرو در شرایط بهتری خواهید بود.

واجد شرایط یک وام زیاد شدن، به معنای اجبار به گرفتن آن مبلغ سنگین نیست. وامی بگیرید که قادر به پرداختش هستید.

اگرچه این معمولاً اولین سوالی است که پرسیده می ­شود، بنگاه را در جریان مبلغ اقساطی که قادر به پرداخت ماهانه­ آن هستید قرار ندهید. دلیل این امر این است که در این صورت بنگاه قادر به تغییر مبلغ معامله و تطبیق آن با اقساط ماهانه مد نظر شما خواهد بود- این تغییر اغلب به سودتان نیست.

گزینه ­ها: پیش پرداخت، اقساط خودرو، مبادله، یا فروش

به هنگام خرید اتومبیل، مراقب بنگاه ­هایی باشید که گزینه ­هایی از قبیل بدون پیش قسط و یا پیش قسط بسیار کم پیشنهاد می­ دهند. پیش پرداخت مبلغی اولیه از قیمت خودرو است که در ابتدای خرید می ­خواهید بپردازید. در صورت پرداخت پیش قسط کمتر، مجبور به پرداخت اقساط بیشتر و همچنین بهره بالاتری خواهید بود. در حد توان خود پیش قسط بالاتری بپردازید.

توصیه ­های زیر را همچنان که به خرید یک خودروی جدید، مبادله و یا فروش اتومبیل خود می ­اندیشید در نظر داشته باشید:

برای یک خودرو بر اساس اقساط ماهانه مذاکره نکنید. در این صورت، ممکن است به پرداخت مبلغی بسیار بیشتر از ارزش واقعی خودرو به تفاهم برسید.

در صورت داشتن خودروی شخصی خودتان، ممکن است مایل به مبادله آن یا فروشش به منظور افزایش مبلغ پرداختی پیش قسط خود باشید.

اگر در پی مبادله خودروی قدیمی خود هستید، به خاطر داشته باشید که معامله خود را خارج از فرآیند خرید خودرو نگاه دارید تا زمانیکه برای اتومبیل جدید خود با قیمت فروش منصفانه­ای به تفاهم برسید. اگر فروشنده سریعاً در مورد مبادله پرسید، به سادگی بگویید که در پی مذاکره و تفاهم در مورد یک قیمت مناسب برای اتومبیل جدید خود هستید و این موضوعی است که بر آن تمرکز دارید. پس از آن می ­توانید در مورد مبادله صحبت کنید. کتباً درخواست یک پیشنهاد مبادله خوب کرده و مطمئن شوید که آن پیشنهاد برای ارزش نقدی واقعی اتومبیل است. گاهی بنگاه­ ها مبادله ­ای را ارائه می ­دهند که از ارزش واقعی خودرو بسیار بیشتر است، و بعد انتظار دارند که این تفاوت را با فروش تسهیلات مازاد یا پرداخت با نرخ بهره بالا جبران کنند.

از بانک محلی خود و یا وب سایت Kelley Blue Book به منظور آگاهی از میانگین قیمت ­های خودروهای دست دوم مختلف بازدید کنید.

به خاطر داشته باشید که در صورت فروش خودروی خود به جای مبادله آن پول بیشتری دریافت خواهید کرد. با این وجود، به خاطر داشته باشید که در این صورت محتمل هزینه­ های تبلیغاتی خواهید شد و نیز مجبور به صرف زمانی برای قرار با خریداران مختلف و تست رانندگی اتومبیلتان توسط آنها خواهید بود.

چه به دنبال مبادله خودروی خود باشید و چه بخواهید آن را بفروشید، باید به صورت حرفه­ای اتومبیل خود را تمیز کنید تا در بهترین حالت خود به نظر برسد.

قرارداد خود را با دقت خوانده و بفهمید. مواردی که متوجه نمی­ شوید را امضا نکنید.

قیمت واقعی آن خودرو چند است؟

همچنان که در فکر خرید یک اتومبیل هستید، مطمئن شوید که قیمت واقعی آن را در نظر گرفته ­اید. تا به حال در این درس در مورد بودجه خودرو بحث کرده ­ایم. حال قیمت واقعی را که برای خرید یک خودروی نو و یا استفاده شده را خواهید پرداخت در نظر بگیرید. اگر یک خریدار باهوش هستید، ممکن است بتوانید بخشی از این هزینه­ ها را کاهش داده و یا از آنها اجتناب کنید.

 • نرخ بهره و مالیات

اگر در حال دریافت وام هستید، نرخ بهره را در نظر داشته باشید و مالیاتی را که در ازای خرید خود باید بپردازید را نیز فراموش نکنید.

 • گارانتی­ ها

خودروهای نو معمولاً شامل گارانتی­ های اولیه ­ای می­ شوند که طی آنها تولید کننده هزینه­ های تعمیراتی معینی را پوشش خواهد داد. پس از اتمام گارانتی اولیه- معمولاً پس از ۳ سال و یا طی مسافت ۳۶۰۰۰ مایل- شما قادر به دریافت یک گارانتی تمدید شده خواهید بود. این نوع ممکن است گران باشد و در بسیاری از موارد توصیه نمی­ شود. یک دلال همچنین ممکن است یک قرارداد خدمات کتبی مازاد برای یک هزینه پیشنهاد دهد. طی این توافق نامه دلال مجاب به تعمیر و یا پرداخت هزینه برای مشکلات مکانیکی معینی می­ شود. مطمئن شوید که مفاهیم ضوابط، پوشش­ ها، طول دوره، و استثناء­های موجود در یک قرارداد خدمات را پیش از امضای آن به طور کامل درک کرده ­اید.

 • هزینه­ های مازاد

برخی از دلال ­ها شما را تشویق به خریدهای اضافی، همچون رنگ­های ضدزنگ، گارانتی­ های تمدید شده، رنگ جلا، محافظ­ها، و سیستم اعلام خطر می­ کنند. این خدمات اختیاری معمولاً ضروری نبوده، بسیار گران هستند، و در مکان­ های دیگر با قیمتی پایین­تر نیز یافت می­ شوند.

 • آماده سازی سند

برای دلال­ ها پرداخت هزینه به منظور رفتن به سازمان وسایل نقلیه موتوری (DMV) ایالت شما غیر معقول نیست، اما لازم است بدانید که:

 • قیمت تبلیغاتی وسیله نقلیه موتوری باید شامل تمام هزینه­ های لازم شود، از قبیل هزینه آماده سازی اسناد
 • هزینه تهیه اسناد و تشریفات اداری بر اساس ایالات مختلف گوناگون بوده و می ­تواند از ۵ تا ۱۰۰ دلار متفاوت باشد.

گزینه لیزینگ

به جای خرید خودرو ممکن است مایل به لیزینگ آن باشید. در حقیقت، زمانی که یک خودرو اجاره می­ کنید، مالک آن نیستید. به این صورت شما وارد یک توافق نامه اجاره ­ای بلند مدت می­ شوید که به شما اجازه استفاده از خودرو را می ­دهد، اما در پایان اجاره باید آن را تحویل دهید مگر اینکه تصمیم به خرید آن داشته باشید.

خرید خودرو- چه به صورت نقدی و یا تهیه بودجه آن به طرق مختلف- و نگهداری آن برای مدتی طولانی، کم هزینه ­ترین روش ممکن است. با این حال، گاهی لیزینگ گزینه بهتری است.

مزایای لیزینگ

 • از طریق لیزینگ قادر به داشتن خودرویی هستید که در غیر این صورت نمی­ توانستید آن را تقبل کنید، و این روش جدیدترین مدل­ های ماشین را در اختیارتان قرار می­دهد.
 • خودروهای لیزینگ (اجاره ­ای) معمولاً پیش قسط و اقساط ماهانه کمتری دارند.
 • در صورت همپوشانی مدت زمان اجاره خودروی شما با پوشش گارانتی اتومبیل، در هنگام بروز اتفاقی ناگوار تحت پوشش گارانتی خواهید بود.
 • اگر خودرو در اهداف تجاری به کار گرفته شود، لیزینگ می ­تواند گزینه خوبی باشد. به منظور دریافت یک کسر مالیات، با این وجود، باید تأیید کنید که به خودرو برای انجام کارتان نیاز دارید. رفت و آمد شامل این مقوله نمی­ شود. برای راهنمایی بیشتر از یک مشاور مالیاتی بهره برید.

معایب لیزینگ

 • در پایان اجاره مالک خودرو نیستید.
 • اگر در پایان اجاره تصمیم به خرید خودرو بگیرید، معمولاً هزینه نهایی بیشتر از دریافت وام خودروی سنتی اولیه خواهد شد.
 • به منظور اجتناب از پرداخت جریمه در مسافت مشخصی محدود خواهید بود.
 • در صورت تمایل به پایان توافق نامه لیزینگ پیش از موعود آن، ممکن است مسئول هزینه­ های اتمام قرارداد باشید.
 • به خاطر داشته باشید که در صورت تمایل به نگهداری خودرو برای مدتی طولانی، نقاشی و یا طراحی آن، نصب سیستم استریو، یا رانندگی در مسافت ­های طولانی، لیزینگ ممکن است بهترین گزینه نباشد.

 

منابع
آنلاین
 • http://www.consumerreports.org/main/home.jsp
 • http://www.edmunds.com/
 • http://www.federalreserve.gov/pubs/leasing/
آفلاین
 • What Your Car Really Costs: How to Keep a Financially Safe Driving Record- Published by the American Institute for Economic Research
 • Clark Howard’s Consumer Survival Kit III- Clark Howard and Mark Meltzer
 • GCFLEARNFREE
ترجمه شده در گروه  TFE|TIMES به قلم مریم فقیه عبدالهی