خرید مقایسه­ ای

چه در پی اجاره یک آپارتمان جدید باشید، چه یک تلویزیون نو، و یا حتی خرید شوینده ماشین لباسشویی، خرید مقایسه ­ای یافتن بهترین گزینه خرید است. این واژه به معنای مقایسه قیمت محصولات و سرویس ­های مختلف است.

شما تقریباً برای هر چیزی قادر به یافتن مورد ارزانتری هستید، اما ارزان بودن همیشه به معنای بهتر بودن نیست. پرداخت ۲۰ دلار برای یک جفت کفش که حدود ۶ ماه می­پوشید گزینه خوبی نخواهد بود اگر کفش ۳۵ دلاری ۲ سال برایتان قابل استفاده باشد.

اگر به دنبال خرید یک وسیله برقی مهم هستید، به خاطر داشته باشید که مالکیت وسایل الکتریکی منزل دارای سه جز می­ باشد: هزینه ­های خرید، تعمیرات، و کارکرد. بنابراین با خرید یک یخچال کم مصرف با قیمت کمی بالاتر ممکن است پول بیشتری جمع کنید، از آنجا که قبض ­های کمتری می ­پردازید.

از آنجایی که برای هر خریدی می­ توانید بهترین معامله را بیابید، جستجوی بهترین قیمت، همیشه ارزش زمان و تلاشتان را دارد.

خرید

توصیه­ هایی در زمینه خرید مقایسه ­ای

جهت یافتن یک معامله با صرفه، این توصیه­ ها را در نظر داشته باشید:

از سهمیه ­های خود به خوبی و آگاهانه استفاده کنید. جنسی را تنها به این دلیل که کوپن دارد و یا حراج خورده است، نخرید. تنها در صورت احتیاج آن را بخرید.

موقعیت مکانی حراجی را در نظر بگیرید. آیا منطقی است که در طول شهر برای خریدن جنسی که به حراج گذاشته شده است رانندگی کنید، اگر همین سفر برایتان ۳ دلار هزینه داشته باشد؟ یا بهتر است آن را به قیمت اصلی خود در یک مغازه محلی خریداری کنید.

خریدهای با مقدار بالا را در نظر بگیرید. اصولاً، مقدار بیشتر از یک محصول در بسته ­اش، قیمت واحد بهتری دارد.

از خرید غذاهای آماده خودداری کنید. گاهی اوقات تهیه غذا بسیار دشوار است، بخصوص اگر وقت کمی داشته باشید. اما به خاطر داشته باشید که برای غذاهای آماده باید هزینه کنید.

اجناس با عناوین معمولی معمولاً از محصولات با برندهای معروف ارزان­ترند. با این وجود، سعی کنید مطمئن شوید که کیفیت آنها مشابه و یا برابر با یکدیگر هستند. با این حال، اگر به آن محصول علاقه­ ای ندارید، احتمالاً ارزش پس انداز هم ندارد.

اگر حراجی مناسبی یافتید، سعی کنید تعداد زیادی از محصولاتی که مرتباً استفاده می­ کنید و قادر به ذخیره آنها هستید را خریداری کنید.

در جستجوی بهترین معامله

اگر برنامه خرید یک وسیله برقی اصلی منزل را دارید، ابتدا کمی تحقیق کنید.

 • از فروشگاه­ های مختلف دیدن و قیمت­ ها را مقایسه کنید
 • کاتالوگ­ ها را بررسی کنید
 • با مغازه ­ها تماس گرفته و از قیمت سوال کنید
 • سایت­ های معروف اینترنتی را بررسی کنید

زمان جستجوی سرویس­ ها، از تکنیک ­های مشابه استفاده کنید. شرکت­ های مختلف را بازدید و گزینه­ های موجود، ویژگی­ هایشان، قیمت، و سایر موارد را بررسی کنید. پس از انجام تحقیق خود و یافتن یک محصول و یا سرویس خوب که قادر به پرداخت هزینه آن هستید و به آن نیاز دارید، خریدش را در نظر بگیرید.

قیمت واحد

همان طور که در این درس ذکر شده بود، مقایسه قیمت محصولات از طریق قیمت واحد روشی مناسب جهت یافتن بهترین گزینه خرید است.

به منظور یافتن قیمت واحد یک کالا، قیمت فروش را به تعداد واحدها تقسیم کنید. یک واحد می ­تواند یک اونس، پوند، کوارت، یا لیتر، یا تعداد بخش­های یک بسته باشد.

به عنوان مثال، اگر یک شامپوی ۱۲ اونسی قیمت ۹۵/۲ دلار و یک شامپوی ۱۵ اونسی ۵۰/۳ دلار داشته باشد، کدام یک گزینه مناسب­ تری برای خرید است؟

می ­توانید از تقسیم جهت تصمیم گیری بهره ببرید.

 • اگر ۹۵/۲ را بر ۱۲ تقسیم کنید، متوجه می­شوید که قیمت واحد این شامپو ۲۴۶/۰ سنت بر اونس است.
 • اگر ۵۰/۳ را بر ۱۵ تقسیم کنید، متوجه می­شوید که قیمت واحد این شامپو ۲۳۳/۰ سنت بر اونس است.
 • یک شامپوی ۱۵ اونسی با قیمت واحد ۲۳۳/۰ سنت بر اونس خرید بهتری محسوب می ­شود. اگر محصولی را به طور مرتب استفاده می­کنید و یا برای مدتی نگاه می­دارید، خرید بسته بزرگتر بهترین گزینه است. با این وجود، متوجه تاریخ انقضا باشید. اگر پیش از گذشتن تاریخ انقضا قادر به مصرف آن محصول نیستید، یک بسته بزرگ از آن را نخرید.
 • برخی از فروشگاه ­ها قیمت واحد اجناس را نیز در مقابل آنها می ­نویسند.

 

امتحان کنید

  • ۲ بسته از کاغذ پرینت به ارزش ۶۸/۴ دلار بهترین خرید چیست؟ قیمت واحد را محاسبه و تعیین کنید کدام محصول بهترین گزینه خرید است:
  • ۳ بسته از کاغذ پرینت به ارزش ۱۰/۶ دلار

خرید

اگر محاسبه کردید و متوجه شدید که سه بسته از کاغذ با قیمت واحد ۰۳/۲ دلار گزینه بهتری است، پاسختان صحیح است. (قیمت واحد دو بسته کاغذ ۳۴/۲ دلار است.)

کوپن­ ها، کارت­ های تخفیف، حراج، و تخفیف­ ها

گام­ های بسیاری برای پس انداز پول از کالایی که خریداری می ­کنید وجود دارد. در اینجا نگاهی داریم بر تعدادی از روش ­های رایج در پس انداز:

کوپن ­ها

کوپن ­ها ابزاری هستند که از طریق آنها م ی­توانید کمتر از قیمت اصلی محصولات بپردازید. شما معمولاً می ­توانید کوپن­ ها را از مجلات و یا روزنامه­ها، از طریق نامه، بر بسته ­های محصولات، و به صورت آنلاین دریافت کنید. به این روش می­توانید کوپن ­های خود را دسته بندی کنید. جهت دست یابی به پس اندازی قابل توجه، به دنبال فروشگاه ­هایی باشید که روزهای دو کوپنه پیشنهاد می­ دهند. این واژه به این معناست که فروشگاه مذکور بهای کوپن را دو یا سه برابر می­کند.

کارت­ های تخفیف

برخی از خواربارفروشی ­ها و داروخانه ­ها، کارت­ های تخفیف به مشتریان خود پیشنهاد می­دهند. این کارت­ های تخفیف مشابه کوپن هستند که درصدی و یا مقداری از محصول از آن کسر می­شود. کارت در ماشین صندوقداری اسکن شده و یک مقدار معین از آن کم می ­شود. معمولاً تهیه این کارت­ها هزینه ­ای ندارد.

حراج

یقیناً حراجی­ ها روش دیگری برای پس انداز پول هستند. یک فروشگاه ممکن است ۱۰ درصد، ۱۵ درصد، یا ۲۰ درصد تخفیف داشته باشد. معمولاً اجناسی که در لیست پاکسازی فروشگاه قرار گرفته­اند تخفیف چشمگیری دارند. با این وجود، مراقب باشید محصولی را تنها به این دلیل که حراج خورده است خریداری نکنید.

تخفیف ­ها

برخی از مغازه در محصولاتی که خریداری می­ کنید تخفیف پیشنهاد می­ دهند. این بدان معناست که شما می ­توانید بخشی از پول خود را پس بگیرید. در این موارد معمولاً به داشتن یک رسید، کد UPC، یا بارکدی از محصول مورد نظر، و همچنین فرم تخفیف نیاز دارید.

 • در نظر داشته باشید که پس انداز مقدار کمی در هر خرید در نهایت مبلغ قابل توجهی می ­شود. برای مثال، اگر به بهترین نحو خرید خود را انجام دهید و در هر ماه ۶۰ دلار پس انداز کنید، در پایان سال ۷۲۰ دلار پس انداز خواهید کرد که می­ توانید از آن در کاری دیگر بهره برید.

مالیات بر فروش

اطلاع از این امر که در پرداخت قیمت کالاها و سرویس­هایی که خریداری می­ کنید چه مبلغی را به عنوان مالیات بر فروش می ­پردازید خوب است زیرا تعیین کننده قیمت نهایی محصول مورد نظرتان است. شهرها و ایالات زیادی مالیات بر فروش را جمع آوری و در پوشش مخارج مختلف شان استفاده می­ کنند.

مالیات بر فروش با یافتن درصدی از قیمت خرید تعیین می ­شود. این درصد نرخ مالیات نامیده می ­شود.

اگر نرخ مالیات ۶ درصد باشد و شما یک جنس ۱۲ دلاری خریده باشید، نرخ مالیات به روش زیر محاسبه می ­شود.

۱- ۱۲ ضرب در ۶/۱۰۰ برابر است با

۲-  ۶/۱۰۰ را به اعشار آن تبدیل کنید: ۰۶/۰

۳- ۱۲ را در ۰۶/۰ ضرب کنید تا ۷۲/۰ بدست آید

۴- با یک نرخ مالیات ۶ درصدی، مالیات بر فروش یک جنس ۱۲ دلاری، ۷۲ سنت است.

امتحان کنید

مالیات بر فروش یک گاز مایکروویو با قیمت ۱۸۵ دلار را محاسبه کنید. مالیات بر فروش ۷ درصد است.

۱۸۵ ضرب در ۷/۱۰۰  برابر است با

در این مرحله  را به اعشارش تبدیل و ضرب را انجام دهید

اگر محاسبه کرده و مالیات بر فروش یک کالای ۱۸۵ دلاری را ۹۵/۱۲ دلار بدست آوردید، به پاسخ صحیح دست یافته ­اید. اگر نه، مجدداً تلاش کنید.

خرید قسطی

اگر پول زیادی ندارید که یکباره خرید خود را پرداخت کنید، خرید قسطی را در نظر بگیرید. برخی از فروشگاه­ها این گزینه را پیشنهاد می­ دهند، که به شما اجازه پرداخت اقساط در خریدتان را داده تا مبلغ آن را به طور کامل بپردازید. این گزینه خرید معمولاً به عنوان یک سرویس هزینه ارائه می­شود.

در اینجا نحوه عملکرد یک قرارداد خرید قسطی رایج آورده شده است:

 • از شما درخواست می­ شود که درصدی معین را بپردازید- ۲۰ تا ۳۰ درصد- و باقی حساب خود را در اقساط هفتگی با همان نرخ پرداخت کنید.
 • از شما درخواست می­ شود که مبلغ کمی را به عنوان هزینه اولیه بپردازید.
 • معمولاً براساس مبلغ خرید یک دوره از اقساط پرداختی وجود دارد.
 • اقساط باید به طور مرتب و به موقع پرداخت شوند.
 • اگر اقساط طبق برنامه کامل نشود، کالای مورد نظر به انبار برگشت داده می­ شود. یک بازپرداخت نیز در این شرایط صادر می­ شود. با این حال، برخی از فروشگاه ­ها ممکن است درصد معینی را به عنوان هزینه برگشت کالا در نظر بگیرند.
 • از معنای هر واژه خاصی در توافق نامه پرداخت قسطی خود مطلع باشید. برای مثال، ممکن است قادر نباشید تمامی اجناس را در پرداخت قسطی جای دهید و یا نتوانید کالای خریداری شده را تعویض کنید و یا برگرانید.

توصیه­ هایی برای یک خریدار باهوش آنلاین و یا کاتالوگی شدن

اگر به خرید آنلاین یا کاتالوگی علاقه مندید، در موردش اطلاعات خود را افزایش دهید. در اینجا چندین توصیه برایتان آورده ­ایم.

درهنگام خرید آنلاین، اطمینان حاصل کنید که از وب سایتی امن خرید می­ کنید. زمانی که خرید خود را در وب سایت امن نهایی می­ کنید، تبدیل بخش http: از آدرس وب را به https: بررسی کنید. این بخش از اطلاعات شخصی شما نظیر شماره کارت اعتباری، محافظت می­ کند. وقتی یک تراکنش امن انجام شد، اطلاعات شما کدگذاری شده و تنها وب سایت فروشنده می­تواند آنرا رمزگشایی کند.

به دنبال یک خط مشی خصوصی باشید تا بفهمید آیا امکانش هست که اطلاعات شخصی شما به اشتراک گذاشته شود یا خیر.

اگر در وب سایتی همچون eBay خرید می­ کنید، به رتبه بندی فروشنده توجه کنید. این فیدبک از مشتری ­های سابق به شما اطلاعات مفیدی در زمینه کیفیت و قابل اعتماد بودن فروشنده می­ دهد.

مطمئن شوید که منبع وب سایت و یا کاتالوگ مشهور است. فروشنده ­های بزرگ بسیاری امروزه کاتالوگ و یا وب سایت­ های خرید آنلاین دارند.

به هنگام دیدن کالای آنلاین، حتماً برای بررسی بهتر تصویر را بزرگنمایی کنید.

از بررسی پیشنهاد ضمانت و برگشت کالا از طرف یک فروشنده کاتالوگی و یا آنلاین مطمئن شوید. در مواقع بروز مشکل به دنبال یک شماره رایگان باشید.

رسید خود و هر گونه پاکتی که از طریق نامه دریافت می­ کنید را نگاه داشته تا در مواقع برگشت کالا از آنها استفاده کنید.

راحتی این امر را درنظر داشته باشید که برای مقایسه قیمت­ ها نیاز به رانندگی و رفتن به مغازه ندارید، همچنین هزینه­ های ارسال و جابجایی کالایی که آنلاین و یا از طریق کاتالوگ خریداری می­کنید را نیز تعیین کنید.

 

منابع:
آنلاین
 • http://www.bizrate.com/
 • http://www.consumerreports.org/main/home.jsp
 • http://thekrazycouponlady.com/
 • http://www.livingrichwithcoupons.com/
آفلاین
 • Cheap Talk with the Frugal Friends: Over 600 Tips, Tricks and Creative Ideas for Saving Money Angie Zalewski and Deana Ricks

 

ترجمه شده در گروه  TFE|TIMES به قلم مریم فقیه عبدالهی