پول چه نقشی در زندگی شما بازی می­ کند؟

پیش از عجله در تحقیق شغلی، نقش پول در زندگی خود را در نظر بگیرید. اگرچه پول چیزهایی که می ­خواهیم و نیاز داریم را برایمان فراهم می­آورد، می ­تواند موجب مشکلات بسیاری نیز شود. افراد بسیاری متحمل وام و بدهی فراوان شده و اندوخته بسیار اندکی دارند. خبر خوب اینست که امکان تغییر این شرایط وجود دارد. در این راه تنها به زمان و تعهد بیشتری نیاز است.

متأسفانه، افراد زیادی به پول اجازه حکم رانی در زندگی خود را می­ دهند.

اگرچه ممکن است اجتناب ناپذیر به نظر برسد، به منظور تغییر این وضعیت کارهای بسیاری می­ توانید انجام دهید. بررسی دقیق درآمدتان، پولی که صرف زندگی خود می ­کنید، و مبلغ پس اندازیتان، از گام­ های اولیه در مدیریت مالی شما محسوب می ­شوند.

به دنبال چیزی بیشتر از دستمزد و یا حقوق بودن.

اکثر مردم تنها با یک نیرو محرکه به سمت تحقیق شغلی می­شتابند: اشتیاق به کسب پول بیشتر. این موضوع کاملاً قابل درک است، با این وجود گامی است به مشکلات. با تنها نگاه به دستمزد ساعتی و یا حقوق، مردم معمولاً از سایر جوانب شغل خود، نظیر مزایای آن و هزینه ­های حمل و نقل غافل می­ شوند.

هزینه­ های شخصی شما می­ توانند به تحقیق شغلی شما کمک کرده و یا به آن آسیب بزنند.

ابتدا، دریابید پول شما از کجا می ­آید و به کجا می­ رود. سپس، در پی قسمت­ هایی باشید که قادر به اصلاح مخارج آن و یا پس انداز بیشتر هستید. برای مدتی با بودجه خود زندگی کنید، و از هرگونه تغییر در درآمد و یا صرف پولتان آگاه باشید. در نهایت، از این اطلاعات به منظور ارزیابی مجدد موقعیت مالی خود و بررسی این امر که آیا نیاز به ایجاد تغییر است استفاده کنید.

هفت گام در ایجاد حساب درآمد و خرج

۱- در مورد ارزش­ ها بحث کنید. اهداف خود را شناسایی کنید. در مورد چیزهایی که می­ خواهید و در مقایسه با چیزهایی که نیاز دارید، دقیق بی اندیشید.

۲- اهداف را تعیین کنید. سعی کنید برای مخارج خانوادگی یا شخصی خود اهدافتان را شکل دهید. هدفتان تسویه حساب قرض کارت اعتباریتان است و یا پس انداز برای یک سفر خانوادگی؟ این دقیقاً جایی است که لازم است در مورد چیزهایی که می­ خواهید و چیزهایی که نیاز دارید، بیاندیشید. به خاطر داشته باشید که همیشه پس انداز برای چیزی که می­ خواهید در پایان از خرید آن با وام ارزانتر خواهد بود.

۳- درآمدتان را تعیین کنید. تمام منابع درآمدتان را بنویسید. این مورد شامل پولی می ­شود که در هر ماه دریافت خواهید کرد.

میان وعده ۱۱۰۰۰ دلاری!!!                                                      

یک میان وعده تنقلات روزانه واقعاً بر مبلغ موجود می ­افزاید.

بیایید تصور کنیم که به مدت ۱۵ روز شما میان وعده­ای مشابه مصرف می­ کنید.

بسته شیرینی ۹۵/۰ دلاری

چیپس۶۹/۰ دلاری

قوطی سودا ۶۰/۰ دلاری

۲۴/۲ دلار در روز

 ۲۰/۱۱ دلار در یک هفته

 ۸۰/۴۴ دلار در یک ماه

 ۶۰/۵۳۷ دلار در یک سال

طی ۱۵ سال= ۰۰/۸۰۶۴ دلار

اما، اگر آن پول را در یک حساب پس انداز با بهره ۴ درصد سپرده گذاری می ­کردید، به ارزش ۱۱۱۹۵ دلار می ­رسید.

این یک میان وعده بسیار گران قیمت است.

۵- برنامه ریزی کنید. به مخارجتان نگاهی داشته باشید و سعی کنید محلی برای پس انداز بیابید. اگر خواربارتان بسیار گران به نظر می ­رسند، آیا از کوپن استفاده می ­کنید؟ آیا راهی برای حذف مخارج غیر ضروری وجود دارد؟ سعی کنید دریابید برای پس انداز بیشتر چه کاری می ­توانید انجام دهید. اکنون، سعی کنید برنامه بودجه ­ای تهیه کنید که مبلغ پولی که ماهانه خرج می­ کنید را مشخص کند. پس انداز هر میزان پولی که می ­توانید کنار بگذارید را فراموش نکنید.

۶- مخارجتان را با دقت بررسی کنید. اکنون باید با برنامه بودجه خود زندگی کنید. همیشه با خود دفترچه یادداشتی داشته باشید. در هر زمان مبلغ قسط خود، چک، یا چیزی که می ­خرید را یادداشت کنید.

۷- برنامه خود را ارزیابی کنید. آیا بیش از مبلغ حساب درآمد و خرجتان پول صرف می ­کنید؟ اگر درست است، پول اضافی کجا می ­رود؟ آیا این موردی از فراموشی افزودن گزینه ­ای به حساب درآمد و خرجتان است؟ اگر نکته همین است، برنامه خود را تنظیم کنید. یا نیاز دارید چیزی را از حساب بودجه خود حذف کنید؟

ورک شیت بودجه

زمانی را صرف نوشتن درآمد و مخارج ماهانه خود کنید. ممکن است آگاهی از این امر که پولتان صرف چه می ­شود، شگفت زده شوید.

با ردیابی دقیق تر پول خود، بهتر می ­توانید از اینکه چه تغییراتی بیشترین تأثیر را بر هزینه­ های شخصی شما دارند مطلع شوید.

  • اگر شما نیز همچون اکثریت مردم هستید، احتمالاً ماهانه مبلغ زیادی را صرف تسویه حساب وام­ها و کارت­های اعتباری خود می­ کنید. مقاله دوم در این مجموعه، توصیه­ هایی در مورد رهایی از بدهی ارائه می­ دهد.

 

 

منبع: Gcflearnfree
ترجمه شده در گروه  TFE|TIMES به قلم مریم فقیه عبدالهی