تصمیم گیری در مورد چگونگی پس انداز

داشتن یک حساب پس انداز در یک بانک و یا سایر موسسات مالی به شما اجازه نگهداری پولتان در یک مکان امن و دریافت بهره در ازای آن را می ­دهد.

توصیه می­ شود که هر ماه حدود ۱۰ درصد از درآمد خود را پس انداز کنید. پیش از تصمیم گیری در مورد مبلغ پس انداز خود، حساب درآمد و خرجتان، اهداف مالی خود، و مقصودتان را مرور کنید. (نگاهی بر ورک شیت اهداف خود و حساب درآمد و خرجتان که در درس­های قبلی تهیه کرده ­اید داشته باشید). زمانی که برای داشتن یک حساب پس انداز مصمم شدید، سه نوع اصلی از حساب ­های پس انداز را در نظر بگیرید:

حساب پس انداز پایه و یا passbook accounts: این حساب­ ها به شما اجازه می­ دهند که در آغاز حداقل سپرده ­ای تا ۵ دلار داشته باشید. اگرچه این برنامه ­ها نرخ بهره پایینی دارند، شما می ­توانید به راحتی وجه برداشت و یا سپرده گذاری کنید.

گواهی سپرده (CD): این قبیل حساب ­ها نرخ بهره بالاتری از حساب­ های پس انداز سنتی دارند، اما شما مجاب به واریز وجه اولیه بیشتری هستید- بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار. بعلاوه، باید پول خود را برای دوره زمانی معینی در CD نگاه دارید. برای برداشت زودتر از موعد یک جریمه در نظر گرفته شده است.

حساب­ های بازار پول: این حساب­ ها نرخ بهره بالاتری از حساب­ های پس انداز سنتی دارند، اما در این مورد نیز مجاب به سپرده گذاری اولیه بالاتری هستید- بین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار. همچنین برای دفعات برداشت ­های ماهیانه محدودیتی در نظر گرفته شده است.

مدیریت حساب پس انداز

افتتاح یک حساب پس انداز

پیش از افتتاح یک حساب پس انداز، نرخ­ها و خدمات بانک ­های مختلف را مقایسه کرده و تصمیم بگیرید که کدام حساب مناسب نیازهای شماست.

به منظور افتتاح یک حساب پس انداز:

 • موسسه مالی منتخب خود را بازدید کرده و با نماینده خدمات مشتریان در مورد باز کردن حساب پس انداز گفتگو کنید.
 • موارد زیر را به همراه داشته باشید:
 • دو فرم احراز هویت که یکی از آنها حاوی عکس شما باشد
 • شماره تأمین اجتماعی خود
 • پول جهت اولین سپرده گذاری خود در قالب چک و یا نقد
 • برای پر کردن اطلاعاتتان در یک کارت امضا آماده باشید، که در فایل شما در بانک باقی خواهد ماند. بانک از این کارت به منظور تطبیق امضای شما با چک ­های حامل نام شما استفاده می­ کند. کارت­ های امضا معمولاً شامل موارد زیر می­ شوند:
 • نام شما
 • آدرس فعلی شما و مدت زمان اقامتتان در آن آدرس
 • آدرس قبلی شما و مدت زمان اقامتتان در آن محل
 • نوع حساب، برای مثال انفرادی یا مشترک
 • امضای شما
 • هنگامی که حسابتان تأیید شد، می­ توانید اولین سپرده گذاری خود را انجام دهید.
 • به منظور رویارویی بهتر با یک مشکل و دستیابی به اهداف مالی خود، به طور مرتب پس انداز کنید.

فیش­ های پرداخت و برداشت وجه

ممکن است از درس حساب جاری به خاطر داشته باشید که فیش­ های پرداخت و برداشت سفارشات کتبی به بانک شما هستند.

در اینجا مثالی از یک فیش پرداخت پس انداز را آورده ­ایم:

مدیریت حساب پس انداز

برای نوشتن یک فیش پرداخت پس انداز:

 • نام و شماره حساب خود را در فیش پرداخت یادداشت کنید.
 • مبلغ وجهی را که مایل به سپرده گذاری هستید لیست بگیرید. معمولاً وجه نقد و چک ­ها جداگانه لیست گرفته می­ شوند، سپس جمع بسته می ­شوند.
 • فیش را به یک تحویلدار بانک داده و یا مبلغ را با استفاده از یک دستگاه خودپرداز برداشت کنید.

امتحان کنید

فیش زیر را با استفاده از گزینه­ ها کامل کنید. همچنین به منظور تمرین پر کردن این فیش می­ توانید نمونه ­ای را پرینت گرفته و پر کنید.

مدیریت حساب پس انداز

پیگیر حساب پس انداز خود باشید

همچنانکه وجه واریز و یا برداشت می­ کنید، مبلغ موجودی حساب پس انداز خود را نیز چک کنید. بانک و یا موسسه مالی شما، یک صورت حساب و یا لیست ماهانه از برداشت­ ها و پرداخت مختلف به حسابتان را ارسال خواهد کرد. اگر ATM کارت دارید، می­ توانید به این قبیل اطلاعات در دستگاه ATM نیز دسترسی داشته باشید.

برخی از بانک­ ها به منظور کمک به شما در داشتن یک گواهی از حساب پس اندازتان، یک دفترچه حساب پس انداز صادر می­ کنند. هنگامی که صورت حساب بانکی شما رسید، آن را با دفترچه حساب خود مقایسه کنید. مبلغ واریزی، برداشتی، و مانده حساب خود را تعیین کنید. اگر دسترسی آنلاین به بانک خود دارید، می ­توانید اطلاعاتتان را به صورت آنلاین نیز پیگیری کنید.

به منظور کسب بالاترین بهره در ازای پس اندازتان، مبلغ برداشتی از حسابتان را محدود کنید.

پس انداز برای تحصیلات فرزند

هر پدر و مادری که مایل به ادامه تحصیل فرزندش در کالج است، باید هر چه زودتر پس اندازش را شروع کند. اگر زمانی که فرزند شما کوچک است پس اندازتان را آغاز کنید، او در هنگام فارغ التحصیلی دبیرستانش توانایی مالی لازم برای یک رفتن به یک کالج خوب را دارد.

چگونه باید پس انداز کنید؟ گزینه­ های سرمایه گذاری طولانی مدت خود را در نظر بگیرید.

گواهی­ های سپرده (CD) و حساب­ های بازار پول (پیش­تر در این درس ذکر شدند).

یک برنامه ۵۲۹ یک برنامه سرمایه گذاری است که توسط هر ایالت US عمل می­ کند. قانون مالیات فدرال مزایای مالیاتی خاصی را برایتان تأمین می­ کند، سرمایه گذار، تحت بخش ۵۲۹ از کد درآمد داخلی (Internal Revenue Code). دو نوع برنامه ۵۲۹ وجود دارد: برنامه­ های شهریه از پیش پرداخت شده کالج، و برنامه­ های پس اندازی کالج. صرفه نظر از درآمد، این برنامه­ ها برای همه در دسترس هستند.

صندوق­ های سرمایه گذاری رشد مشترک و بدون کارمزد یک صندوق سرمایه گذاری مشترک استخری از ذخایر انفرادی- یا چندین شرکت است- که توسط متخصصین اداره می­ شود. ایده اصلی، رشد سرمایه خود بدون کارمزد، یا هزینه جهت پرداخت برای شما است. بر اساس ایالت شما این صندوق سرمایه گذاری ممکن است به عنوان یک حساب به نام فرزندتان تحت پوشش Uniform Gifts to Minor Act  (UGMA) یا Uniform Transfers to Minors Act (UTMA) باشد.

IRAs تحصیلی (حساب­های پس انداز تحصیلی). محدوده مشارکت ۲۰۰۰ دلار در سال به ازای هر فرزند است. با این وجود، این حساب به هنگام درخواست برای کمک هزینه فدرال می تواند یک نکته منفی محسوب شود، از آنجا که به عنوان یک دارایی برای دانشجو در نظر گرفته می ­شود، نه برای والدین.

پیش از انتخاب هر گونه گزینه پس انداز کالج، تحقیقاتی انجام دهید و با یک مشاور مالی  یا کارشناس مالیات مشورت کنید تا مطمئن شوید که این بهترین برنامه برای موقعیت مالی شماست. همچنین، گزینه­ های کمک هزینه­ های مالی را نیز بررسی کنید.

امتحان کنید

بهترین راه برای پس انداز تحصیلی فرزندتان، کنار گذاشتن ماهانه پول است. سعی کنید هر ماه مبلغ­ های متفاوتی را پس انداز کنید تا شاهد رشد پس انداز کالج فرزندتان باشید.

منابع بیشتر

آنلاین

آفلاین

 • The Complete Idiot’s Guide to Managing Your Money (3rd Edition) – Robert K. Heady and Christy Heady
 • ۱۰۰ Ways to Cut the High Cost of Attending College: Money Saving Advice for Students and Parents – Michael P. Viollt

 

ترجمه شده در گروه  TFE|TIMES به قلم مریم فقیه عبدالهی