عنوان کتاب: با چرا آغاز کنید

نویسنده: سایمون سینک

مترجم: شهلا برجعلی لو

کتاب “با چرا آغاز کنید” در مورد الگویی است که به‌طور طبیعی اتفاق می‌افتد، و آن راه و روش اندیشه، کردار و تعاملی است که به برخی از رهبران این توانایی را می‌دهد که الهام‌بخش اطرافیان خود باشند. اگرچه این «رهبران مادرزاد» ممکن است با استعداد ذاتی الهام بخشیدن به دیگران به دنیا آمده باشند، اما تنها کسانی نیستند که این قابلیت به‌طور اختصاصی برای آن‌ها کنار گذاشته شده است. همه ما می‌توانیم الگوی آن را بیاموزیم. با کمی نظم و انضباط همه رهبران می‌توانند الهام‌بخش دیگران چه در داخل و چه در خارج سازمان باشند، تا بتوانند ایده‌ها و چشم‌اندازهایشان را گسترش دهند. همه ما می‌توانیم رهبری کردن را بیاموزیم.

تقریبا همه افراد و سازمان‌ها نیازمند این هستند که به دیگران برای انجام کارهایی با دلایل گوناگون، انگیزه دهند. برخی می‌خواهند انگیزه‌ای برای یک تصمیم خرید بسازند. برخی به دنبال جمع کردن رای و حمایت دیگران هستند. برخی می‌خواهند افراد پیرامون خود را به تلاش بیش‌تر یا هوشمندانه‌تر و یا پیروی از قوانین وادار کنند. توانایی انگیزه دادن به دیگران به خودی خود دشوار نیست. ایجاد انگیزه معمولا با استفاده از برخی از عوامل بیرونی، تسهیل می‌شود. مانند مشوق‌های وسوسه‌انگیز یا تهدید به تنبیهی که اغلب رفتار مطلوب ما را تقویت خواهد کرد.

اما رهبران بزرگ، افراد را به عمل وامی‌دارند. رهبرانی که توانایی الهام بخشیدن به دیگران را دارند، به افراد حس هدفمندی یا تعلقی می‌دهند که با هیچ منفعت یا مشوق بیرونی ایجاد نمی‌شود. کسانی که به‌واقع دیگران را هدایت می‌کنند، قادرند پیروانی برای خود بسازند که اهداف را عملی کنند نه به دلیل این‌که این کار فایده‌ای برای آن‌ها دارد، بلکه به‌دلیل این‌که در این راه انگیزه دارند. کسانی که رهبرانشان الهام‌بخش آن‌ها بوده‌اند،انگیزه‌ی عملشان عمیقا شخصی است و احتمال این‌که آن‌ها با مشوق‌های بیرونی وسوسه شوند، بسیار اندک است. آ‌ن‌ها حتا حاضرند بهای کارهایشان را بپردازند یا متحمل سختی شوند، اما به راه خود ادامه دهند. رهبرانی که توانایی الهام بخشیدن به دیگران را دارند، پیروانی برای خود می‌سازند -حامیان، رای‌دهندگان، مشتریان، کارکنان- که به نفع همه و برای خیر عمومی کاری را انجام می‌دهند. نه به دلیل این‌که مجبور به این کار هستند بلکه به دلیل این‌که مشتاق به این کار هستند.

تهیه شده در مجله بیستک