الیزابت لسر کتاب رودخانه تغییر را با داستانی تکان‌‏دهنده آغاز می‌‏کند؛ داستان خانواده‌‏ای که از شرایطی بحرانی عبور می‏‌کند و انسان‌‏هایی که آرامش زندگی خود را از دست داده‌‏اند. اما نکته‌‏ی اصلی در همین‌‏جا نهفته است: «عبور». ما در بسیاری از مواقع، به‌‏هنگام مواجهه با شرایط سخت، از پذیرش واقعیات سر باز می‌‏زنیم؛ غافل از این‏که در دل تمام سختی‏‌ها، موهبتی نهفته است؛ قدرتی که می‏‌توانیم از آن خود کنیم و رشدی که می‏‌توانیم بیابیم.
کتاب  رودخانه‌‏ تغییر ، داستان انسان‌‏هایی است که مانند بسیاری از ما، در برابر مشکلات قرار گرفته و باید تصمیمی بگیرند: تسلیم شوند و شکست بخورند؟ و یا سختی را پذیرفته، از آن عبور کنند و به‌‏عنوان انسانی تغییر یافته و رشد یافته، از آن بیرون بیایند؟
الیزابت لسر در کتاب رودخانه تغییر ، ابزارهایی برای مواجهه با دشواری‌‏ها به مخاطبانش ارائه می‌‏دهد. او که سال‌‏ها در موسسه‏‌ی امگا شاهد تغییر و رشد انسان‌‏ها بوده، بینش عمیق خود در رابطه با راه‌‏های عبور از شرایط چالش‌‏برانگیز را با ما به اشتراک می‏‌گذارد.
لسر در  کتاب رودخانه تغییر با ارائه‌‏ی راهکارها و رهنمودهایی برای روبروشدن با شرایط بحرانی، ما را در حفظ آرامش درونی و بهره‌‏بردن صحیح از توانمندی‏‌های خود یاری رسانده، برای پذیرش و استقبال از تغییر آماده می‌‏سازد. او خوانندگان کتابش را با شرح داستان انسان‌‏هایی که میان شکست و پیروزی بر دشواری‌‏ها، پیروزی را برگزیده‌‏اند، به سوی شکوفایی و رشد هرچه بیشتر، رهنمون می‌‏سازد.

چقدر عجیب است که طبیعت زندگی این ‌چنین است که در تغییر باشد، اما طبیعت انسانی طاقت تغییر را ندارد و در برابر آن مقاومت نشان می‌دهد. و چقدر طعن‌آمیز است که دوران‌های سختی که مایه‌ ترس ما می‌شوند، همان دوران‌هایی هستند که توان شکوفا کردن ما و در انداختن ما به مسیری که می‌بایست در آن گام زنیم را دارند.
رودخانه‌‏ی تغییر ، درواقع نام یکی از بخش‌‏های این کتاب است که در ترجمه‌‏ی فارسی، به‌‏زیبایی به‌‏عنوان نام اصلی برگزیده شده است.

گردآوری شده در مجله بیستک