عنوان کتاب: رک و راست باشید؛ مدیریت افراد و تیم‌ها، برای کسب بهترین نتایج

نویسنده: کیم اسکات

کتاب رک و راست باشید؛ مدیریت افراد و تیم‌ها، برای کسب بهترین نتایج ، از پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز در زمینۀ کسب و کار است. این کتاب به مدیران نشان می‌دهد که چگونه با حفظ انسانیت خود موفق شوند، میانه‌روی را در کار خود پیدا کنند و محیطی ایجاد کنند که در آن، افراد عاشق کار و همکاران خود باشند.

از وقتی که صحبت کردن را آموختیم، به ما گفته شده که اگر حرف خوبی برای گفتن نداریم، اصلاً حرف نزنیم. اما وقتی که مدیر می‌شوید، حرف زدن، شغل و تعهد شماست.

کیم اسکات (Kim Scott)، مدیر اجرایی در گوگل و سپس اپل بوده است، او در اپل با تیمی همکاری می‌کرد تا کلاسی در زمینه رئیس خوب شدن ایجاد کنند. ارائه رویکرد مهم و جدید در زمینه مدیریتِ مؤثر و تالیف کتاب «رک‌ و راست باشید»، شهرت رو به رشدی برایش به همراه داشته است.

کتاب رک و راست باشید (Radical Condor) یک ایده ساده دارد: برای اینکه رئیس خوبی شوید باید همزمان هم شخصاً به افراد توجه داشته باشید و هم مستقیماً آن‌ها را به چالش بکشید. وقتی که بدون توجه، افراد را به چالش بکشید، پرخاشگریِ نفرت‌انگیزی رخ می‌دهد؛ و وقتی که بدون به چالش کشیدن، به افراد توجه کنید، همدلی مخرب رخ می‌دهد. وقتی که هیچ‌کدام از این‌ها را انجام ندهید، دورویی ایجاد می‌شود.

این چارچوب ساده به شما کمک می‌کند تا روابط بهتری را در محل کار خود ایجاد کنید، و سه مسئولیت مهم خود را به عنوان یک رهبر انجام دهید: ایجاد فرهنگ بازخورد (تحسین و انتقاد)، ایجاد یک تیم منسجم، و کسب نتایجی که به آن افتخار کنید.

«رک‌و‌راست باشید» همچنین مستقیما مربوط به افرادی است که با مشکلات تنوع و رهبری درگیر هستند. تفاوت‌های جنسیتی، نژادی، و فرهنگی باعث می‌شود ایجاد روابط رک‌ و‌ راست سخت‌تر شود. داشتن روابط رک‌ و‌ راست با کسانی که شبیه ما هستند ترسناک است، ولی ترسناک‌تر آن است که با افرادی که با ما فرق دارند، به زبان دیگری صحبت می‌کنند، یا اینکه مذهب دیگری دارند رک‌ و‌ راست باشیم. به احتمال زیاد با کسانی که با ما فرق دارند، رفتارِ «همدلی مخرب» یا «پرخاشگری زننده» یا «ریاکاری فریبکارانه» خواهیم داشت. اینکه بیاموزیم چگونه خود و دیگران را از این ناراحتی برهانیم و به انسانیت مشترک خودمان روی بیاوریم، می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

خواندن رک و راست باشید به شما کمک می‌کند تیم‌های خود را به گونه‌ای ایجاد، رهبری و الهام‌بخشی کنید که بهترین کارهای زندگی‌شان را انجام دهند. بینش کیم اسکات مبتنی بر تجربه، و هوش شهودی و تحلیلی زیاد او است، و به شما کمک می‌کند تا رهبر بهتری باشید و سازمان مؤثرتری را ایجاد کنید.

فهرست مطالب

مقدمه
چگونه از این کتاب استفاده کنیم
بخش ۱) فلسفه جدیدی از مدیریت
۱- روابط رک‌و‌راست ایجاد کنید
همه وجود خود را برای کار بگذارید
۲- راهنمایی بدهید و بگیرید، و دیگران را هم به آن ترغیب کنید
فرهنگ روابط باز ایجاد کنید
۳- عوامل انگیزاننده افرادتان را بشناسید
به افراد کمک کنید تا در جهت رؤیاهای خود گام بردارند
۴-  با همکاری به نتایج برسید
اینکه صرفا به افراد دستور دهید فایده ندارد
بخش ۲) ابزارها و تکنیک‌ها
۵- روابط
رویکردی برای ایجاد اعتماد با گزارش‌های مستقیم شما
۶- راهنمایی
ایده‌هایی برای دادن، گرفتن، و تشویق به تحسین و انتقاد
۷- تیم
روش‌هایی برای جلوگیری از خستگی و فرسودگی شغلی
۸- نتایج
کارهایی که می‌توانید برای سریعتر انجام شدن کارها با هم انجام دهید
شروع کنید
درباره نویسنده

گردآوری شده در مجله بیستک