عنوان کتاب: سفر شگفت انگیز مرتاضی که در جالباسی آیکیا گیر افتاده بود

نویسنده : رومن پوئرتولاس

کتاب سفر شگفت‌انگیز مرتاضی که در جالباسی آیکیا گیر افتاده بود، داستان مرتاضی هندی به نام آژاتاشاترو لاواش پاتل را روایت می‌کند که در سفری دوروزه از هند به پاریس می‌آید تا از فروشگاه آیکیا تختی میخی بخرد؛ اما در این راه اتفاقاتی برایش رخ می‌دهد … در قسمتی از کتاب می‌خوانیم: «اگرچه او نمی‌دانست در ساعات آینده چه بر سرش می‌آید، خوشحال بود که آنجاست. در آن ساعت، بایستی در هواپیما می‌بود و به خانه‌اش برمی‌گشت. عجیب بود که دلش برای این اتفاق تنگ نمی‌شد؛ دست‌کم حالا، آن‌جا و بلافاصله، زیرا فشار سفر کمی او را از پا درآورده بود. به خودش گفت مسافرتی باورنکردنی و نیز ملاقات با شخصیت‌هایی شگفت‌انگیز را پیش‌رو خواهد داشت. باید از این شبیخونِ خوشی استفاده می‌کرد؛ زیرا قطعا تا چند لحظه‌ی دیگر وقتی در تختش و تنهایی به افسردگی تبعیدی‌ها، انسان‌های بی‌ثبات، خانه‌نشین‌هایی که دور از سرزمین‌هایشان غم وطنشان را داشتند، بداقبال‌ها و کسانی که دیگر هیچ شاخه‌ای نداشتند که به آن آویزان شوند فکر می‌کرد، حوصله‌اش سر می‌رفت.»

اما دستِ تقدیر او را به آوارگی‌ای تمام‌ناشدنی کشانده و مرتاضِ بینوا را با تعدادی مهاجر غیرقانونی آفریقایی همراه می‌کند. پوئرتلاس که مدت‌ها به عنوان پلیس مرزی در تونل مانش خدمت کرده و کارشناس امور مهاجران غیرقانونی است، در این کتاب از تجارب شغل سابق خود استفاده کرده و به مسئله مهاجران غیرقانونی پرداخته است که به بحرانی نه تنها در اروپا که در کل دنیا تبدیل شده است. او به خوبی نشان داده است چگونه متولّد شدن در جایی که آن را طرفِ بد مدیترانه می‌خواند، می‌تواند زندگی انسان‌ها را دگرگون کند.

دلیل پرفروش بودن این کتاب و ترجمه شدن آن به ۳۶ زبان دنیا، فقط این را نشان می دهد که مردم سراسر دنیا نگرانی هایی در مورد مهاجران غیرقانونی دارند. به همین خاطر علاقه مند هستند کتابی که به این موضوع پرداخته است را مطالعه کنند.

 

 

 

 

 

 

 

گردآوری شده در مجله بیستک