عنوان کتاب: صد سال تنهایی

نویسنده: گابریل گارسیا مارکز

صد سال تنهایی از جاودانه‌ترین رمان‌های تاریخ ادبیات و به زعم اکثر صاحب‌نظران، شاهکار گابریل گارسیا مارکز نوبلیست کلمبیایی می‌باشد. این کتاب تاکنون به بیش از ۳۷ زبان ترجمه شده است و در نخستین انتشار تمام نسخه‌های آن در عرض یک هفته به فروش رسید. صد سال تنهایی از مهم‌ترین و سرآمدترین کتابهای دوره شکوفایی ادبیات آمریکای لاتین می‌باشد. مارکز برای نوشتن این کتاب خود را ۱۵ ماه در خانه حبس کرد.

داستان صد سال تنهایی  به شرح زندگی هفت نسل از خانواده بوئندیا می‌پردازد. نسل اول این خانواده برای زندگی بهتر به شهر ماکوندو مهاجرت می‌کنند. سرنوشت این شهر از ابتدای وجود، محکوم و تعیین‌شده است. در ابتدا این شهر به جز با کولی‌ها، با دنیای بیرون هیچ ارتباطی ندارد اما رفته رفته با شهرهای دیگر منطقه ارتباط پیدا می‌کند و از انزوا خارج می‌شود. مارکز کوشیده است به گونه‌ای استعاری، تحلیلی انتقادی از تاریخ کلمبیا را به تصویر بکشد. در واقع اکثر رویدادها برگرفته از واقعیت آمریکای لاتین هستند.

شخصیت‌های داستان صد سال تنهایی در معرض اتفاقات عجیب و غیرعادی قرار می‌گیرند، ناپدید شدن برخی افراد، به آسمان رفتن، طعمه مورچه شدن، هدف گلوله قرار گرفتن و… از این جمله‌اند و در عین حال آنها نسبت به تغییر سرنوشت و اجتناب از بخت بد؛ ناتوان و یا بی‌میل هستند آنها تحت کنترل گذشته‌ی خانواده هستند. روحیه‌ی ماجراجویانه، آنها را در مرکز اتفاقات مهم تاریخ کلمبیا قرار می‌دهد.

افسانه‌های ملی متعددی در خلال داستان خانواده‌ی بوئندیا مطرح می‌شود. داستان تخیلی، رویدادها غیرعادی و شخصیت‌ها ساختگی هستند اما پیامی که مارکز سعی در انتقال آن دارد از حقیقت سرچشمه می‌گیرد. این کتاب یکی از قوی‌ترین رمان‌ها در سبک رئالیسم جادویی به شمار می‌آید، زاویه دید آن سوم شخص است و از نمادهای خاصی مانند رنگ‌ها در آن بهره گرفته شده است. در عین پیچیدگی؛ خصوصاً از لحاظ شخصیت‌ها، خلاقیت قلم مارکز کتاب را به طرز جادوگونه‌ای جذاب کرده است.