عنوان کتاب: قدرت عادت

نویسنده: چارلز داهیگ

 

کتاب قدرت عادت که در سال ۲۰۱۲ منتشر شده، برای مدتی یکی از کتاب‌های پرفروش‌ لیست نیویورک‌تایمز بوده و از طرف دانشگاه هاروارد در لیست کتاب‌های تاثیرگذار برای مدیران قرار گرفته است. با مطالعه‌ی این کتاب، نخست عادات خوب و بد خود را شناسایی می‌کنید و سپس خواهید توانست عاداتی را که پیروزی یا شکست در زندگی‌تان به آن وابسته است، تغییر دهید. در پشت جلد کتاب آمده است: «در این کتاب، چارلز دومینگ به حقیقت اعجاب‌آوری پرداخته است: اینکه افراد تنها زمانی موفق می‌شوند که الگوهایی را که به زندگی انسان شکل می‌بخشند می‌شناسند و یاد می‌گیرند که چگونه آن‌ها را تغییر دهند. این ایده -که شما حقیقتا می‌توانید عادات خود را تغیر دهید- موضوع تحقیقات گسترده‌ای در شاخه‌های مختلف علم ازجمله نورولوژی (عصب‌شناسی)، روانشناسی و روانشناسی کاربردی بوده است…» در بخشی از کتاب می‌خوانید: «لیفرا آلن، شرکت‌کننده‌ی موردعلاقه‌ی محققان بود. طبق اطلاعات ضبط‌شده در پرونده‌اش، سی‌وچهار سال سن داشت و از شانزده‌سالگی به سیگارکشیدن و مشروب‌نوشیدن روی آورده بود؛ و در طول زندگی همواره با چاقی دست‌وپنجه نرم می‌کرد، در اواسط دهه‌ی بیست‌سالگی‌اش، آژانس‌های ارائه‌دهنده کمک مالی پاپی او شدند ۱۰٫۰۰۰ دلار بدهی خود را تصفیه کند. یک رزومه‌ی قدیمی نشان می‌داد که طولانی‌ترین شغلش کمتر از یک سال به طول انجامید. هرچند زمانی که امروز در مقابل محققان قرار گرفت، خوش‌اندام بود و سرزنده با پاهایی قوی از جنس یک دونده. یک دهه جوان‌تر از عکس‌های قدیمی‌اش به نظر می‌رسید. بنابر آخرین گزارش‌های موجود در پرونده‌اش، او دیگر قرض آن‌چنانی نداشت؛ از مشروبات الکلی استفاده نمی‌کرد و مدت سی‌ونه ماه بود که در یک شرکت طراحی گرافیک مشغول به کار بود. یکی از پزشکان، با پرسش لیستی از سوالات که لیزا هر بار با ورود به این لابراتوار به آن‌ها پاسخ می‌داد، پرسید چه مدت است که سیگار را ترک کرده‌اید؟ او پاسخ داد: تقریبا چهار سال، از آن تاریخ به بعد، شصت پوند وزن کم کرده‌ام، به دو ماراتون روی آورده‌ام، مدرکم را در مقطع کارشناسی ارشد گرفته‌ام و خانه‌ای برای خود خریده‌ام. این پیشرفت برایم بسیار سرنوشت‌ساز بوده است.» کتاب حاضر را نشر «هورمزد» منتشر کرده است.

قسمت هایی از کتاب

می دانیم که تغییر صورت می پذیرد؛ معتادان الکل می توانند نوشیدن مشروبات الکلی را کنار بگذارند، افراد سیگاری می توانند سیگار کشیدن را ترک کنند، بازندگان دائمی نیز می توانند قهرمان باشند. بسیاری از عادات را می توان تغییر داد.

برخی از محققان می گویند:”سخت است به کسی که هر روز بعدازظهر، به استفاده از کوکائین تمایل پیدا می کند بگوییم چرا صرف پنجاه دلار در هفته برای کوکائین بد است، اما صرف پنجاه دلار برای قهوه خوب است.

بر اساس اطلاعات به عمل آمده، خانواده هایی که بر حسب عادت به اتفاق هم غذا می خورند فرزندانشان دارای اعتماد به نفس بالاتر، توانایی مسئولیت پذیری بیشتر و احساساتی کنترل شده تر در زمینه های شغلی و سطوح بالاترند. 

شناسایی عادات کلیدی به معنای یافتن ویژگی های خاص است. عادات کلیدی پیروزی های کوچک ارائه می دهند؛ این عادات با ایجاد ساختارهای جدید، به شکوفا شدن دیگر عادات نیز کمک می کنند.

درک عادات کلیدی، شامل دو مرحله است و رسیدن به آن ها نیازمند کمی ابتکار و مهارت است:

۱)عبور از شکایت دربارۀ درک این اصول؛

۲)بهره گیری از آن اصول.

 

 

 

گردآوری شده در مجله TFE|TIMES