عنوان کتاب: قوی سیاه ؛ اثر امور بسیار نامحتمل

 نسیم نیکلاس طالب

قبل از کشف استرالیا همگان بر این باور بودند که تمام قوها سفید رنگند، باوری که تمام شواهد تجربی موجود نیز بر آن صحه می‌گذاشت. مشاهده اولین قوی سیاه رنگ احتمالا باعث حیرت بسیاری از پرنده‌شناسان شده است، اما اشاراتی که در این موضوع نهفته است به مراتب جالب‌توجه‌تر از موضوع رنگ عجیب این گونه از پرنده‌ها است. این اتفاق به روشنی نمایانگر محدودیت شدیدی است که ما در یادگیری از مشاهدات و تجربیات خود با آن روبه‌رو هستیم یا به عبارت دیگر نشانگر شکنندگی دانش ماست.

کتاب قوی سیاه توسط نسیم طالب(نویسنده، فیلسوف، متخصص آمار و استاد دانشگاه) نگاشته و در ۱۷ مارس سال ۲۰۰۷ توسط انتشارات رندم هاوس منتشر شد. این کتاب به بررسی اثرات شدید ناشی از برخی از رویدادهای بسیار غیرقابل‌پیشبینی و نادر و همچنین تمایل انسان به یافتن توضیحاتی ساده و دم دستی برای این رویدادها می‌پردازد. نظریه مطرح شده در این کتاب بعدها به عنوان نظریه قوی سیاه معروف شد.

نویسنده در این کتاب همچنین به موضوعات مرتبط دیگری نظیر زیبایی شناسی و شیوه زندگی نیز پرداخته و از مولفه‌های داستانی برای تشریح بهتر منظور خود استفاده می‌کند. نسیم طالب در این کتاب بارها تجربیاتی از زندگی خود را نیز برای توضیح بهتر نظرات خود مطرح می‌کند. نخستین ویرایش این کتاب در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و در همان زمان توانست به موفقیت خوبی در بازار دست یابد. این کتاب به مدت ۳۶ هفته در فهرست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز قرار داشت. ویرایش دوم این کتاب نیز در سال ۲۰۱۰ منتشر شد.

 

 

گردآوری شده در مجله بیستک