معرفی کتاب: مدل تعالی سازمانی EFQM

مدل تعالی سازمانی EFQM که توسط بنیاد اروپایی مدیریت کیفیت (the European Foundation for Quality Management) گسترش یافته است، چارچوبی جهانی و شناخته‌شده است که در مسیر خلق ارزش پایدار و با هدف گسترش فرهنگ بهبود و بهره‌وری از سازمان‌ها پشتیبانی می‌کند. این مدل در طول سال‌ها، چندین بار بهبود یافته و صرف‌نظر از اندازه سازمان و وابستگی آن به بخش خصوصی یا دولتی، به شکل چشمگیری مورد توجه و استفاده قرار گرفته است.

در چند سال گذشته، بنیاد اروپایی مدیریت کیفیت با نظرسنجی از نزدیک به ۲ هزار متخصص تغییر (سازمانی) و با فراهم کردن ۲۴ کارگاه آموزشی تخصصی و گفت‌وگوی رودررو با رهبران ۶۰ سازمان متفاوت و با مشارکت متخصصانی از صنایع و دانشگاه‌های گوناگون، آخرین ویرایش این مدل را تدوین و در آبان‌ماه سال ۱۳۹۸، ضمن رونمایی از آن با عنوان EFQM۲۰۲۰ کلیه مفاهیم و اصول ذی‌ربط را در کتابی با همین عنوان منتشر کرده است.این کتاب با عنوان «مدل تعالی EFQM بنیاد اروپایی مدیریت کیفیت ویرایش ۲۰۲۰» با ترجمه مسعود ابراهیمی‌جمارانی و علی پورقاسمی توسط نشر مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران در اسفند ۱۳۹۸ به چاپ رسیده است.

در این ویرایش جدید، ساختار مدل ۲۰۲۰EFQM بر پایه منطق ساده ولی قدرتمند این سه پرسش بنا شده است:

• «چرا» این سازمان وجود دارد؟ چه مقصودی را تحقق می‌بخشد؟ چرا این استراتژی خاص؟ (جهت)

• «چگونه» قصد دارد هدف و استراتژی خود را به اجرا درآورد؟ ( اجرا)

• تاکنون به «چه» دستاوردی رسیده؟ قصد دارد که در آینده به «چه» دستاوردی برسد؟ (نتایج)

ارتباط بین مقصود و استراتژی سازمان و چگونگی بهره‌گیری از آن برای کمک به سازمان در خلق ارزش پایدار برای مهم‌ترین ذی‌نفعان و ارائه نتایجی عالی نیز پیوندی ناگسستنی است که در قلب بنیان اصلی مدل قرار داده شده است.

بر این اساس و با توجه به سابقه حدودا ۲۰ ساله بهره‌گیری از ویرایش‌های پیشین مدل تعالی سازمانی EFQM در ایران و شناخته شدن آن به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع الگوبرداری در زمینه تعالی سازمانی در بنگاه‌های ایرانی و همچنین با توجه به تلاش‌های جمعی که از طریق اجرای فرآیندهای ارزیابی و اهدای گواهینامه‌ها و جوایز مربوطه صورت گرفته، کتاب مذکور طی چند ماه پس از انتشار به زبان فارسی ترجمه و با عنوان مدل تعالی EFQM بنیاد اروپایی مدیریت کیفیت، ویرایش ۲۰۲۰ منتشرشده است.

مطالعه این کتاب می‌تواند برای تمامی دست اندرکاران حوزه‌های مدیریت و کسب‌و‌کار مانند استادان، دانش‌پژوهان و مشاوران و به‌ویژه برای مدیران سازمان‌ها و همچنین کارشناسان و متخصصان حوزه‌های مدیریت، کیفیت و بهره‌وری سودمند باشد.

فهرست مطالب

درباره بنیاد اروپایی مدیریت کیفیت

۱- معرفی مدل EFQM

۲- مدل EFQM

۳- ابزار تشخیصی EFQM: رادار

۴- واژه‌نامه

گردآوری شده در مجله بیستک