عنوان کتاب: مراقبت از روح

نویسنده: تامس مور

کتاب مراقبت از روح روشی عاشقانه و نرم را برای زیستن و مواجهه با مشکلات زندگی بازگو می کند. این نگرش در حوزه ای مابین روانشناسی عمقی به روش کارل گوستاو یونگ و معنویت قرار دارد. فصل های مختلف این اثر ما را با مسائل گوناگون روانی، اجتماعی و اقتصادی آشنا می کند و روش مواجه و درک حکمت آنها را با نگاهی شاعرانه و با استناد به دنیای اسطوره به ما می آموزد. عشق و پذیرش نسبت به «آنچه هست» و درک و فراتر رفتن از آن پیام اصلی این اثر است.

بیماری بزرگ قرن بیستم که زندگی شخصی و اجتماعی ما را فرا گرفته فقدان روح است. بی توجهی به روح، خود را به صورت های مختلفی چون وسواس فکری، اعتیاد، خشونت، و احساس خلاء و بی معنایی نشان می دهد. معمولا وقتی در زندگی با این علائم روبرو می شویم سعی می کنیم با روش های مختلف آنها را از بین ببریم غافل از اینکه این مشکل ریشه ای ما دور شدن از روح است.

تامس مور متولد ۸ اکتبر ۱۹۴۰، در شهر دیترویت ایالت میشیگان آمریکا، نویسنده‌ی کتاب پرفروش “مراقبت از روح” (۱۹۹۲) و بیست کتاب دیگر، در کتاب حاضر تحت عنوان “زندگی با کار” عمیقاً به مساله‌ی معنویت و بارآوری روح و جان انسان‌ها در زندگی پرداخته است. او خودش یک کشیش، نوازنده، استاد دانشگاه و همچنین روان‌درمانگر بوده و تأثیر تفکرات و نوشته‌های کارل یونگ و جیمز هیلمن در آثار او به وضوح به چشم می‌خورند.

گردآوری شده در مجله بیستک