عنوان کتاب: معجزه انضباط شخصی

نویسنده: برایان تریسی

مدتی پیش ناشری با من تماس گرفت؛ از قرار معلوم او و چند ناشر دیگر با هم جلسه­ای داشتند و در مورد کتاب‌هایی که می­خواستند به چاپ برسانند صحبت می­ کرده ­اند و یکی از آنان گفته است: «بازار خوبی برای کتابی در باب انضباط فردی وجود دارد، چرا که تا به حال کسی این­چنین کتابی ننوشته است». بعد با خود گفته ­اند خوب، حال این کتاب را چه کسی باید بنویسد؟ و دیگری گفته است: «چرا برایان این کتاب را ننویسد؟» این شد که با من تماس گرفتند و گفتند: «به نظر ما، شما بهترین نمونۀ انضباط فردی هستید و بدین جهت، مایلیم کتابی در این مورد برای ما بنویسید». من هم گفتم: «بسیار خوب، در این مورد اطلاعات زیادی دارم. ممنون از این­که این افتخار را نصیب من کردید» و قطع کردم؛ اما همین­که گوشی را گذاشتم، شدیداً احساس گناه کردم؛ چون شخصاً فکر نمی‌کنم که آدم خیلی منضبطی باشم، اما کمی که با خودم فکر کردم، دیدم تمام انسان­های منضبط این­چنین حسی دارند.
در واقع لازمۀ منضبط بودن همین است: هر چه منضبط ­تر، منظم­ تر و هدف­ دارتر باشید حس خواهید کرد که می­ توانید بهتر از این هم عمل کنید؛ بنابراین شمایی که امروز این کتاب را می­ خوانید احتمالاً بیش از عموم مردم منضبط هستید؛ شاید خیلی بیش­تر، اما با خود می­ گویید: «خدایا، من می­ توانم بهتر از این هم باشم».
در زمانی که این کتاب را می­ خوانید، من شما را راهنمایی خواهم کرد تا بتوانید بهتر و بسیار منضبط ­تر از الآن باشید. این کتاب مجموعه ­ای است از بهترین و کلیدی­ ترین ایده­ هایم که برایتان شرح خواهم داد. بیایید با داستان من شروع کنیم:
همان­طور که می­ دانید من کارم را از پایین­ ترین درجات شروع و به تدریج پیشرفت کردم و فهمیدم که هیچ قابلیت خاصی ندارم؛ مگر قدرت این­که سخت کار کنم و به سخت کار کردن ادامه دهم. بعدها فهمیدم همین قدرت، عامل اصلی موفقیت بیش­تر انسان­ هاست. وقتی با انسان­ های موفق سرتاسر دنیا صحبت می­ کردم، آنها می­ گفتند: «رمز موفقیت من سخت­کوشی من است، ناامید نمی‌شدم. همین­ طور به سخت­ کوشیم ادامه می­دادم و اصرار داشتم که از لحاظ فردی، انسان منضبطی باشم».

در قسمتی از این کتاب می خوانیم: فقط زمانی به موفقیت می رسید که بتوانید بر هیجانات، تمایلات شخصی و اشتیاق های خود مسط باشید. انضباط شخصی خشنودی به تاخیر افتاده است تا از پاداش و نتایج بلند مدت آن بهره مند شوید. رئیس شما هستید…

 

 

گردآوری شده در مجله بیستک