عنوان کتاب: من شدن

نویسنده: اروین یالوم

کتاب من شدن با عنوان فرعی خاطرات یک روان‌پزشک و با عنوان اصلی Becoming Myself زندگی‌نامه اروین د. یالوم به قلم خودش است. در واقع این کتاب اتوبیوگرافی است. یالوم که درمانگر حرفه‌ای است و همیشه زندگی دیگران را واکاوی می‌کند، در این کتاب شخصیت خودش را واکاوی می‌کند و عمیق‌ترین جنبه‌های زندگی‌اش را با مخاطب به اشتراک می‌گذارد.

اروین یالوم روان‌پزشک آمریکایی است که با کتاب‌هایش در سراسر دنیا معروف شده است و در ایران نیز بسیار شناخته شده است.

کتاب من شدن هم راهنمایی برای درمانگران است و هم نوعی درمان به شمار می رود: هر کس که آن را بخواند، عمیقا تحت تاثیر قرار می گیرد و خردمند تر می شود انگار چندین ساعت به گفت و گو با کسی نشسته که عزمش را برای عبور از ژرف ترین مشکلات بشری جزم کرده است. داستایوفسکی، تولستوی، کافکا، سارتر، کامو و بسیاری دیگر با نویسنده هم آوا شده اند تا از دلواپسی های غایی بشر بگویند.

کتاب با یک احساس گناه شدید از سوی یالوم آغاز می‌شود. در اولین صفحات کتاب نویسنده به درمان خودش می‌پردازد و کاری را انجام می‌دهد که ۵۰ سال به بیمارانش توصیه می‌کرد انجام دهند. او از خودش می‌خواهد چشمانش را ببندد و رویایی که در ذهن دارد بازسازی کند و آن را بنویسد. در همین صفحات اول کتاب است که خواننده جذب کتاب و متوجه صداقت نویسنده می‌شود. خواننده همچنین متوجه می‌شود که صرفا با زندگی‌نامه یالوم روبه‌رو نیست و همچنان می‌تواند درس‌های روان‌درمانی یاد بگیرد.

 

 

 

 

گردآوری شده در مجله بیستک