عنوان کتاب نفهمی: شناسایی و مهار آدم‌های اصلاح ناپذیر

نویسنده: خاویر کرمنت

کتاب نفهمی: شناسایی و مهار آدم‌های اصلاح ناپذیر ، دومین کتاب از سری کتاب‌های بیشعوری با موضوع روانشناسی و با محوریت طنز است.

کتاب نفهمی: شناسایی و مهار آدم‌های اصلاح ناپذیر (Assholes Forever: How to Spot ‘Em) برای نفهم‌ها نیست. جلد اول مجموعه یعنی بیشعوری، برای بیشعورها نوشته شده بود و به آن‌ها راه رهایی را نشان می‌داد. این کتاب درباره آدم‌هایی است که نه توبه می‌کنند نه اصلاح می‌شوند. آن‌هایی که انگشت‌نمای آدم و عالم شده‌اند. این کتاب همچنین متعلق به قربانیان نفهمی است. اثری که نویسنده‌اش هیچگاه فکر نمی‌کرد روزی مجبور شود آن را بنویسد.

خاویر کرمنت (Xavier Crement) در کتاب نفهمی: شناسایی و مهار آدم‌های اصلاح ناپذیر، مبتلایانی را مورد بررسی قرار می‌دهد که در آن‌ها بیماری بی‌شعوری شدت گرفته و ظاهرا کار از درمان هم گذشته است. آن‌ها انسان‌هایی هستند که بی‌شعوری تا ابد را انتخاب کرده‌اند.

کرمنت افسوس می‌خورد که با توجه به این‌ که دیگر برای بی‌شعوری درمانی وجود دارد، باز هم هستند افرادی که از قبول بی‌شعوری‌شان و این‌که به دنبال درمانش باشند سر باز می‌زنند.

آیا شده به خاطر محبتی که ارزانی داشته‌اید ناسزا و بد و بیراه بشنوید؟
آرمان‌ها و ایده‌های بزرگ‌تان را فراموش کردید؟ چه بلایی سرشان آمد؟ چه کسانی ایده‌آل‌هایتان را خام‌خام بلعیدند و به جایش اسباب بازی دستتان دادند؟
آیا هنوز هم منتظر نشسته‌اید تا آن بلیط طلایی را در درب منزل، دو دستی تقدیم‌تان کنند؟ همان بلیطی که شما را راحت و بی‌دردسر به سرزمین خوشبختی می‌رساند؟

اگر این سوالات ذهن شما را به کنجکاوی وا داشته، می‌توانید با دومین سفر روانکاوانه‌ی دکتر کرمنت در کتاب نفهمی: شناسایی و مهار آدم‌های اصلاح ناپذیر، همراه شوید تا بالاخره بفهمید: چه کسی نمایش را می‌گرداند؟!

فهرست مطالب

یادداشت مترجم
مقدمه
بخش اول: با هر اسم دیگری، هنوز همان بو را می‌دهد
۱٫ نفهم تمام‌عیار
۲٫ نیکی یا نیرنگ
بخش دوم: حقّه‌های زمینی
۳٫ نفهم قُلدر
۴٫ نفهم عقلِ‌کُل
۵٫ نفهم چموش
۶٫ نفهم غُرغُرو
۷٫ نفهم مکنده
۸٫ نفهم حقیر
۹٫ نفهم لزج
۱۰٫ نفهم چرک
۱۱٫ نفهم قربانی
بخش سوم: نفهم کیهانی
۱۲٫ نفهم کیهانی
۱۳٫ نفهم خودسانسور
۱۴٫ نفهم سبز
۱۵٫ نفهم فاسد
۱۶٫ نفهمی که زیاد متنفر می‌شود
۱۷٫ نفهم مُفت‌خور
۱۸٫ چوب پنبه‌اش را بگذارید
سخن پایانی

گردآوری شده در مجله بیستک