عنوان کتاب: نیمه پنهان تغییر

نویسنده: لوک دو براباندر

کتاب نیمه پنهان تغییر به قلم لوک دو براباندر، به رابطه میان ذهن و جهان می‌پردازد و نشان می‌دهد که برای ایجاد یا پذیرش تغییر، باید آن را درک کرد و برای درک صحیح، باید کلیشه‌ها و الگوهای پیش‌ساخته را شکست.

همانطور که انسان تغییرات در جهان را اداره می‌ کند باید توانایی تغییر درک خود از جهان را نیز داشته باشد. خلاقیت یکی از ضروری‌ترین نیازها برای ایجاد یک کسب و کار است. شرکت‌ها علاوه بر پیشرفت کردن باید خود را با تغییرات محیط انطباق دهند.

شخصی را تصور کنید که همیشه دیر به جلسات می‌رسد. اگر برای او ساعت بخرید یا هر چقدر که او را زود از خواب بیدار کنید و جلسات او را سازماندهی و مدیریت کنید، تا وقتی این تلاش‌ها فقط اقدامات اجرایی باشد، او باز هم دیر خواهد رسید! برای اینکه این تغییر رفتار را در او نهادینه کنید، باید نگرش او به وقت شناسی» را تغییر دهید.

این، تغییری از نوع دوم است. در این صورت، به موقع رسیدن برای او به عنوان یک ارزش، ضرورت پیدا می‌کند و دیگر محدودیت تلقی نمی‌شود، تنها، تغییر از نوع دوم است که تغییر برگشت ناپذیر و مؤثری از نوع اول را می‌سازد. در واقع او باید دو بار تغییر کند. یکبار ذهنش را تغییر دهد و سپس رفتارش را. هر مدیری سازمان خود را در دو بعد اداره می‌کند.

یکی نقش مدیریتی روزمره و فرایندهای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری و اقدامات اجرایی، و به موازات آن، تصورات و ایده‌هایش که آینده کسب و کارش را شکل می‌دهد. منحنی پیشرفت شرکت‌ها معمولا به صورت شیب‌دار و هر از گاهی با یک جهش همراه است. گاهی متوجه می‌شویم که استراتژی‌های ما قدیمی و کم تأثیر شده‌اند. این لحظه‌ای خواهد بود که باید از نوآوری به خلاقیت روی بیاوریم و به اصلاح مدل‌های ذهنی بپردازیم.

برای شفاف‌تر شدن بحث، چند مثال دیگر را مرور می‌کنیم. اگر شخصی بخواهد پسرش زبان فرانسوی یاد بگیرد، می‌تواند او را به کلاس‌های خصوصی بفرستد. این تغییری از نوع اول ایجاد می‌کند. اما اگر فرزندش عاشق یک دختر فرانسوی شود، فرایند یادگیری فرانسه از نوع دوم و بسیار متفاوت و کاراتر خواهد بود سیاستمداری که انتخابات بزرگی را باخته است نیز باید دو بار تغییر کند.

فهرست مطالب

مقدمه مترجم
پیشگفتار
دو بار تغییر کنید
جهان ناتمام‌ها
دیدن و باور کردن
نجات از موفقیت
دو بار فکر کنید
جادوی تخیل
کارخانه ایده
مدیر ایده آل
نمایه

گردآوری شده در مجله بیستک