عنوان کتاب: هر روز موهبتی است

نویسنده: جان کری

جان کری در کتاب هر روز موهبتی است، به شرح خاطرات خود از زمان کودکی که فرزند یک سیاستمدار بود تا پایان دوران مسئولیتش در وزارت خارجه آمریکا می‌پردازد.

شما در این اثر با جان کری و زندگی شخصی و کاری‌اش آشنا می‌شوید. او در کتاب خاطرات خود، از دوران تحصیلش و حضور در جبهه‌های جنگ ویتنام سخن گفته است. جان کری در کتاب هر روز موهبتی است (Every Day Is Extra) به حقیقتی که در زندگی به آن دست یافته اشاره می‌کند و می‌گوید:

«شما می‌توانید کشور خود را تغییر دهید و حتی روی دنیا تأثیر بگذارید. شاید اول کار شکست بخورید اما نباید دلسرد شوید، برخیزید و باز بجنگید تا برسید. گام‌های کوچک و بزرگ، بالاخره سر هم می‌شوند و شما را یاری می‌کنند چون همین ثانیه‌هاست که تاریخ را می‌سازد. اگر دلمان می‌خواهد به آینده‌ای روشن گام بگذاریم، مسئول و مجبوریم که با همه دشواری‌ها، این کار را انجام دهیم.»

او در مقدمه کتابش نوشته است:

«در آن به منش و شیوهٔ زندگانی مردانی پرداخته‌ام که هر روز می‌توانست روز آخر زندگی‌شان باشد و چنین نشد و در کنارشان بودند انبوهی از مردان بزرگ که در آنی جان باختند و فرو مردند. این کتاب ادای دینی است به آن جانی که من به‌در بردم و دیگران نه. عهدنامه‌ای است که در آن سوگند یاد می‌کنم تا زندگانی‌ام را مفید و سودبخش سپری کنم. و باز در این کتاب می‌خواهم به این نکته بپردازم که از میان ما، آنانی که زنده ماندند تمامی این روزهایی که چون موهبتی الهی به آن‌ها اعطا شده را همیشه با یاد برادرانشان سپری کرده‌اند؛ برادرانی که دست غدار تقدیر رشتهٔ عمرشان را برید و دریغ و افسوس‌اش را برای ما گذاشت. سر آخر این کتاب هر روز موهبتی است برای این نوشته شده که نشان دهد همیشه حقایقی تلخ‌تر و سخت‌تر از باختن یک بحث یا یک جدال انتخاباتی وجود دارند: از این بدتر این است که بنشینی و موهبت یک روز تمام را نادیده بگیری و از به دوش کشیدن مسئولیت و دشواری شانه خالی کنی.»

فهرست مطالب

یادداشت نویسنده
کودکی
روز‌های روشن کالج
افراشتن دست راست
جنگ
جنگ در خانه
یافتن راهم
سنای پیر
مسئولیت ‌های واشنگتن
برقراری آرامش و صلح
دوران گذار
سرطان و بازگشت
از دل یک نجوا
تکاندن گرد راه
رییس ‌جمهور جدید، سنای دوشقه
آقای رییس
سیاست‌ ورزی در دنیای پرخطر
همچنان در تقلا
جلوگیری از جنگ
زخم گشوده
برای کرۀ زمین
پی‌ گفتار
تصاویر
نمایه

گردآوری شده در مجله بیستک