عنوان کتاب: هنر جنگ

نویسنده: سان تزو

کتاب هنر جنگ (The Art of War) را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین و در عین‌ حال مفیدترین کتاب‌های حوزه‌ی کسب‌وکار دانست. این کتاب که حدود ۲۵۰۰ سال پیش توسط سان تزوی چینی نوشته شده است، مربوط به اصول جنگی و استراتژی است، اما به سادگی‌ می‌توان آن‌ها را به کسب‌وکارها نیز تعمیم داد.

از آن‌جایی که کسب‌وکارهای امروزی در میان هزاران رقیب در حال تاخت و تاز هستند، می‌توان آن را به جنگ تشبیه کرده و اصول مشابهی را برای آن در نظر گرفت. این کتاب به قدری جامع و شیوا نوشته شده است که نام آن را از هر کسی که اندکی با استراتژی و علمِ آن آشنا باشد، خواهید شنید.

این کتاب حاوی استراتژی‌هایی برای پیروزی است؛ پیروزی در هر جایی. پیروزی فقط مختص به جنگ‌های انسانی نیست. در هر عرصه‌ای از زندگی باید پیروز باشیم؛ زندگی، ورزش، درس، تجارت و … این کتاب اصول پیروزی را می‌آموزد. این کتاب چنان اصول حرفه‌ای و دقیقی در خود دارد که سخنگوی سازمان دفاع آمریکا در ایرادهایش درباره چگونگی دفاع از کشورشان از “سان تزو” و کتاب هنر جنگ نقل قول می‌کند. اولین آموزه از ۱۳ آموزه سان تزو : “اگر چیزی را می‌خواهید بدست آورید و آن چیز برای شما ارزش زیادی دارد؛ هرگز بر روی آن ریسک نکنید.

 

گردآوری شده در مجله TFE|TIMES