عنوان کتاب: وضعیت آخر

نویسنده: تامس ای. هریس

کتاب وضعیت آخر یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در زمینه‌‌ی روانشناسی است. در سال‌های اخیر گزارش‌های زیادی درباره‌ی نارضایتی و بی‌طاقتی مردم از وضع روانپزشکی در همه جا بوده است، از مدت درمان که انگار تا ابدیت طول می‌کشد، از مخارج زیاد، از نتایج نامعلوم و از آن همه واژه‌های مبهم و اسرارآمیز. این نارضایتی و بی‌طاقتی نه‌تنها از طرف مردم بلکه از طرف روانپزشکان نیز ابراز شده است. این کتاب حاصل جست‌وجویی است در جهت یافتن جواب برای مردمی که همیشه سوال می‌کنند و می‌خواهند واقعا بدانند که مغز و فکر آدمی چگونه کار می‌کند و علت رفتارهای مختلف ما چیست؟ وضعیت آخر شامل همه‌ی پژوهش‌ها و جست‌وجو‌های سی‌ساله‌ی طبابت و دربرگیرنده‌ی همه‌ی مشاهدات و تحقیقات نویسنده است که با روش “تحلیل رفتار متقابل” مسائل مختلف شخصی و اجتماعی را بررسی و به دقت تحلیل می‌کند.

این کتاب در دسته‌کتاب‌های خودیاری قرار دارد و به شرح این مسئله می‌پردازد که روان افراد از سه بخش کودک، والد و بالغ تشکیل‌شده است. کتاب به زبانی ساده رویکرد تحلیل رفتار متقابل را توضیح می‌دهد. والد درواقع همان مفهومی از زندگی است که به ما آموخته‌شده و کودک احساس شخصی ما از زندگی می‌باشد؛ اما والد بخشی است که خود ما با تفکر و تعقل کشف و استنباط کرده‌ایم. بالغ می‌تواند تفاوت بین کودک و والد و استنباط‌های خویش را تشخیص دهد. نتیجه‌ تمام رفتارهای غیرعقلانی و غیرمنطقی ما نتیجه‌ این عدم‌تشخیص بالغ درون است.

دکتر تامس آنتونی هریس روانشناس زبده و برجسته‌ آمریکایی متولد ۱۹۱۳ می‌باشد. او سی سال از عمر خود را صرف پژوهش درباره این مسئله کرد که افکار و روان ما چگونه عمل می‌کنند و اینکه چرا در موقعیت‌های مختلف هر فردی یک نوع رفتار را از خود بروز می‌دهد. او با روش مبتنی بر تحلیل رفتار متقابل توانست اطلاعات و دانش زیادی را در این زمینه جمع‌آوری نماید و کتاب‌های زیادی را به چاپ برساند ازجمله این کتاب‌ها می‌توان به وضعیت آخر (من خوبم – تو خوبی)، ماندن در وضعیت آخر، خوب ماندن، و… اشاره داشت.

 

 

 

 

 

 

گردآوری شده در مجله بیستک