عنوان کتاب: پنج دشمن کار تیمی

نویسنده: پاتریک لنچیونی

پاتریک لنچیونی در «کتاب پنج دشمن کار تیمی» داستان‌هایی در مورد رهبری روایت می‌کند که هم آموزنده و هم سرگرم‌کننده هستند. در این کتاب، او دنیای جالب و پیچیده‌ی کار تیمی را به‌تصویر می‌کشد.

در این کتابِ داستان‌گونه «کاترین پترسن» مدیرعامل شرکت Decision Tech با سخت‌ترین چالش رهبری روبه‌رو می‌شود. او باید تیمی را متعهد کند که هیچ هماهنگی‌ای باهم ندارند. ناهماهنگی این تیم آن‌قدر زیاد است که تمام شرکت به‌خاطر آن درخطر قرار گرفته‌ است. آیا او در این راه موفق می‌شود؟ آیا اخرج می‌شود؟ آیا شرکت دچار ورشکستگی می‌شود؟ این داستان هیجان‌انگیز به خواننده یاد‌آوری می‌کند که رهبری به شجاعت و بصیرت نیاز دارد.

در این داستان، لنچیونی درمورد پنج دشمن کار تیمی حرف می‌زند. این پنج دشمن باعث می‌شوند حتی بهترین تیم‌ها هم دچار اختلاف شوند. بعد او شیوه‌هایی عملی معرفی می‌کند که به رفع و غلبه بر مشکلات کمک می‌کنند که با استفاده از آنها می‌توانید تیمی قوی و متعهد بسازید. لنچیونی داستانی خواندنی نوشته که پیغامی قدرتمند، ولی درعین‌حال ساده در خود دارد.

پنج دشمن کار تیمی که پاتریک لنچیونی در کتاب خود به آنها اشاره کرده، از این قرار هستند:

بی‌اعتمادی: این‌که حس کنید در برابر اعضای تیم آسیب‌پذیر هستید، باعث می‌شود نتوانید به آنها اعتماد کنید.
ترس از درگیری: گاهی‌اوقات افراد دوست دارند آرامش مصنوعی را در محیط خود حفظ کنند. این باعث می‌شود درگیری‌های مؤثر و نتیجه‌بخش ایدئولوژیک را در نطفه خفه کنند.
بی‌مسئولیتی: شفاف‌نبودن همه‌چیز باعث می‌شود اعضای تیم تصمیماتی بگیرند که به آنها پایدار نمی‌مانند.
طفره‌رفتن از پاسخ‌گویی: ترس از دست دادن اعتبار در میان افراد دیگر باعث می‌شود بعضی‌ها تقصیر را به گردن دیگران بیندازند.
بی‌توجه بودن به نتیجه: دنبال کردن اهداف شخصی و بالابردن رتبه باعث می‌شود برخی افراد روی موفقیت تیمی تمرکز نداشته باشند.

گردآوری شده در مجله TFE|TIMES